Ułatwienie dla emerytów i rencistów. mLegitymacja zyskuje na popularności

fot. freepik
Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista może # korzystać z elektronicznej wersji legitymacji. Wystarczy, że zainstaluje na swoim smartfonie aplikację mObywatel i pobierze dokument. Z mLegitymacji ZUS korzysta już blisko milion świadczeniobiorców.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie wystawia mLegitymacje wszystkim osobom, które nabywają prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenie kompensacyjnego. Plastikowa karta jest obecnie wydawana wyłącznie na wniosek. W tym celu należy wypełnić formularz ERL- informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji także w przypadku, gdy emeryt lub rencista dysponuje już plastikową kartą emeryta-rencisty. Tradycyjna legitymacja pozostaje ważna do upływu terminu jej ważności. Posiadacze obu wersji mogą korzystać z nich zamiennie, według własnych preferencji.
Osoby niepełnoletnie, które otrzymują rentę rodzinną, mogą pobrać mLegitymację, pod warunkiem że ukończyły 13. rok życia, posiadają profil zaufany oraz dowód osobisty.
Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel
Z mLegitymacji można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład smartfonie za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji „mObywatel”. Jeśli emeryt lub rencista dotychczas nie korzystał
z tej aplikacji, może ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store. Po zalogowaniu się do aplikacji należy potwierdzić swoją tożsamość dołączając dowód osobisty, a następnie wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i wskazać legitymację emeryta-rencisty z wyświetlonej listy.
Elektroniczny dokument działa tak jak tradycyjny, umożliwiając potwierdzenie statusu emeryta lub rencisty oraz korzystanie z przysługujących ulg i zniżek (np. zniżek do biletów). Z danych ZUS wynika, że z tego rozwiązania korzysta już niemal milion świadczeniobiorców. W 2023 roku mLegitymację pobrało 611 tysięcy emerytów i rencistów, w 2024 roku – 317,5 tysiąca, a w 2025 roku – 58,3 tysiąca.
materiał: Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- ZUS zakończył wypłaty „trzynastek”. Trwa wysyłka decyzji
- Dotacja dla podmiotów ratownictwa wodnego. Wojewoda przekazał pieniądze
- Nowa tablica dalszego trwania życia. Ważna dla osób przechodzących na emeryturę
- Loty do Frankfurtu z Bydgoszczy. Już od niedzieli
- Składka zdrowotna. Zbliża się czas rocznego rozliczenia
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Emeryt , w dniu 24-03-2025 19:01:24 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 26-03-2025 09:12:58 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!