Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 marca 2025

Wspominamy rozpoczęcie strajku chłopskiego. Dziś rocznica wydarzenia

fot. KPUW

fot. KPUW

Dziś wspominamy rozpoczęcie strajku chłopskiego #w Bydgoszczy z 16 marca 1981 roku - jedno z kluczowych wydarzeń na drodze do wolnej Polski.

W uroczystości uczestniczyli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Koniuch, parlamentarzyści, przedstawiciele Solidarności oraz uczestnicy tamtych historycznych wydarzeń.

"Wydarzenia rozpoczęte strajkiem chłopskim poderwały naród do ponownej walki o dalsze wprowadzanie zmian, które zapoczątkował Sierpień 80'. Wydarzenia bydgoskie odbiły się echem w całym kraju." - podkreślił podczas swojego przemówienia Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski.

"Solidarność nie była pustym hasłem lecz siłą, która zmieniała bieg dziejów. Tamten Marzec był jednym z najważniejszych momentów w drodze do wolnej Polski." - mówił Wicewojewoda Michał Koniuch

Strajk chłopski w Bydgoszczy był wyrazem sprzeciwu wobec władz komunistycznych i walką o prawo rolników do zrzeszania się.
Jednocześnie zapraszamy na 44. rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Już w środę w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 3.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 9 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (22)

    hiena, w dniu 16-03-2025 20:09:12 napisał:

    gdzie były lokalne pisiory jak śmierdzące rondo nazwali takim imieniem

    odpowiedz

    • 9 (23)

    Mateusz Proradziecki , w dniu 16-03-2025 21:28:06 napisał:

    Pisiorow nie było bo u nich jest sporo byłych komuchów a teraz popierają światowych popaprańców kolegów pana Władimira z Moskwy

    odpowiedz

    • 2 (10)

    vb, w dniu 16-03-2025 22:45:15 napisał:

    A gdzie Tadeusz z Nakła?

    odpowiedz

    • 3 (11)

    rolnik, w dniu 17-03-2025 09:05:02 napisał:

    a kto sprzatnal andrzeja lepera

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Józek, w dniu 17-03-2025 09:41:06 napisał:

    Co robił tam pan Ardanowski wśród zdrajców PZL ?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
KOBIZE
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)