Dziś mamy 25 marca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

02 lutego 2023

39. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Męczennik rolniczej „Solidarności”

fot. KPUW

fot. KPUW

Obchody 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze – pierwszego męczennika rolniczej „Solidarności” były tematem dzisiejszej# konferencji, która miała miejsce w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W spotkaniu uczestniczyli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Wójt Gminy Wiejskiej Inowrocław Tadeusz Kacprzak oraz Zastępca Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon.

Piotr Bartoszcze to polski rolnik, jeden z przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który m. in. prowadził konspiracyjną działalność opozycyjną oraz zajmował się wydawaniem i kolportowaniem podziemnego pisma „Żywią i Bronią”.

Został zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono 9 lutego w studzience melioracyjnej. Śledztwo prowadzone w 1984 r. oraz wznowione w 1990 r. umarzano. W 2017 Instytut Pamięci Narodowej potwierdził zabójstwo.

- Bez wątpienia Piotr Bartoszcze jest symbolem i bohaterem tamtych czasów. Jego cały czas nie wyjaśniona śmierć, morderstwo, wymaga upamiętniania, podkreślania tego, co się w 1984 roku wydarzyło i m.in. te nasze uroczystości mają taki cel - mówił Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, podkreślając jak duże znaczenie dla Polski miała postać Piotra Bartoszcze.

W wolnej Polsce nie zapomniano o działaczu rolniczej „Solidarności”. W styczniu 1994 r. jedna z ulic Inowrocławia otrzymała jego imię, a w 2006 r. został odzna­czony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski”. Natomiast w 2015 r. w Radłówku odsłonięto poświęcony mu obelisk.

Podczas obchodów 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze zaprezentowana zostanie również koncepcja budowy jego pomnika, który ma stanąć niebawem w Inowrocławiu.

- Pomnik, który stanie w centrum Inowrocławia, to będzie tak naprawdę drugie w mieście tak ważne upamiętnienie obok tablicy, która znajduje się przy ulicy Solankowej. To miejsce będzie przypominało także wkład naszych przodków i cały czas istniejącego środowiska rolniczego w budowę państwa i generalnie walkę o jego wolność. Tradycja i wychowanie jest bardzo ważne i o historii nie możemy zapomnieć - mówił prof. dr hab. Mirosław Golon.

Za rok będziemy obchodzić 40-stą rocznicę zamordowania Piotra Bartoszcze, więc będzie to dobry moment na odsłonięcie wspomnianego pomnika, o czym przekonuje pomysłodawca inicjatywy, Wójt Gminy Wiejskiej Inowrocław Tadeusz Kacprzak:

Mam nadzieję, że za rok odsłonimy pomnik i będą to duże uroczystości, w których powiemy, że polska wieś już od początku lat 80. na równi z „Solidarnością” pracowniczą walczyła o Polskę, polską wieś i o naszą wolność.

Do uczestnictwa i wspólnego upamiętnienia Piotra Bartoszcze szczególnie zachęcamy wszystkich mieszkańców, rolników i przedsiębiorców rolnych z regionu.

Uroczystości rozpoczną się 7 lutego o godz. 9.30 w Inowrocławiu złożeniem kwiatów i zniczy na grobie Piotra Bartoszcze. Następnie po mszy św. w intencji Piotra Bartoszcze, która odbędzie się w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP zaplanowano złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci Piotra Bartoszcze w Radłówku. Na koniec uroczystości przeniosą się do Szkoły Podstawowej w Sławęcinku, do której również uczęszczał Piotr Bartoszcze.

PLAN OBCHODÓW - 7 Lutego 2023 r.

INOWROCŁAW

9.30 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Piotra Bartoszcze, cmentarz św. Józefa, ul. Libelta
10.00 – Msza św., Al. Sienkiewicza 48

RADŁÓWEK

11.15 – złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym miejsce śmierci Piotra Bartoszcze

SŁAWĘCINEK

Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika:
12.30 – Program artystyczny, powitanie gości
12.50 – Teka edukacyjna IPN: O wieś polską, wolną, niezależną, samorządną. Od PSL do NSZZ RI Solidarność (1944-1989) – dr K. Maniewska, dr K. Churska-Wołoszczak, dr P. Wójtowicz – prelekcja prof. dr hab. Mirosław Golon, Z-ca Dyrektora IPN Gdańsk

13.20 – Bohaterowie Niepodległej – „Piotr i Roman Bartoszczowie” – Wojciech Gonera, wyd. IPN

13.30 – Prezentacja koncepcji pomnika Piotra Bartoszcze, który ma stanąć przed budynkiem Urzędu Gminy w Inowrocławiu – Tadeusz Kacprzak, Wójt Gminy Inowrocław.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 35 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  Włościanka, w dniu 02-02-2023 20:01:46 napisał:

  Zapomniano natomiast o milionach robotników skazanych na śmierć przez głód i chłód bo wszyscy ,,wielmożni działacze" wyprzedawali zakłady pracy w cudownej zgodzie z komunistami z którymi rzekomo walczyli. Dość głupawo-kłamliwych przemów, tablic i całego tego cyrku!

  odpowiedz

  • 4 (6)

  JK, w dniu 02-02-2023 21:25:41 napisał:

  Często jadę koło obeliska w Radłowie i widzę jak on jest zaniedbany. Suche kwiaty, potłuczone znicze, śmieci. Panie Wójcie najpierw zadbajcie o ten obelisk a potem myślcie o pomniku. Bartoszcze to Wielki i zapomniany bohater.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (10)

  na etacie, w dniu 03-02-2023 07:15:00 napisał:

  Proponuję pomyśleć o żywych, o ich godnej egzystencji, o ich stabilnym życiu, a nie windować cen i zdzierać z ludzi haracz fundując im coraz to nowe podatki!!!! Bez was PIS żyło się lepiej, a teraz PIS doprowadza rodaków do nędzy!!!

  odpowiedz

  • 2 (2)

  rolnik, w dniu 03-02-2023 08:13:31 napisał:

  prosimy o pomnik wielkiego polaka sp andrzeja lepera

  odpowiedz

  • 5 (11)

  2424, w dniu 03-02-2023 08:37:07 napisał:

  A Pisiory tylko patrzą wstecz, martyrologia i nic więcej. No i oczywiście dojenie podatników. No i dawanie willi swoim.

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Nikoś, w dniu 03-02-2023 08:48:53 napisał:

  Czarnek kazał kumplom zakładać szybko stowarzyszenia żeby za trzy dni przelać im na konta grube miliony. Najlepsze to, że Morawiecki mu za to dziękował :). A tak swoją drogą ciekawe jak się tym dziękowaniem podzielą? Krew mnie zalewa!!!!!!

  odpowiedz

  • 5 (9)

  Lll, w dniu 03-02-2023 08:58:47 napisał:

  Tablica nie wystarczy potrzebny pomnik a na leczenie dzieci na raka potrzebne zbiórki pieniedzy bo nie ma za co. Chory kraj

  odpowiedz

  • -4 (4)

  Włościanka, w dniu 03-02-2023 10:46:10 napisał:

  Do rolnika; Cóż na pomniki dla wielkich Polaków to możemy sobie zbierać nakrętki - władza najwyżej zapewni pojemniki. Pieniądze są na nachodźców, domki dla Arabów i upamiętnienie handlarzy polskim mieniem.

  odpowiedz

  • -4 (10)

  Obserwator , w dniu 03-02-2023 11:04:04 napisał:

  Jak czytam niektore wpisy to nie widac ze niektore osoby patrza tylko na wlasny czubek nosa nie maja za grosz szacunku dla osob ktore poswiecaja sie dla ojczyzny a jak gdyby wrocil Stalin czy Lenin to by byly pierwsze aby tym tyranom sluzyc ..$$

  odpowiedz

  • 6 (10)

  ooo, w dniu 03-02-2023 11:22:23 napisał:

  DO Obserwator właśnie teraz rządzi Stalin i Lenin

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)