Dziś mamy 2 czerwca 2026, wtorek, imieniny obchodzą:

23 maja 2026

O powstaniu w getcie warszawskim. Spotkanie w atmosferze skupienia

fot. GBP Sadki

fot. GBP Sadki

21 maja w Gminnej Bibliotece# Publicznej w Sadkach odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowego Klubu Książki. Naszymi gośćmi były dziewczęta z MOW w Samostrzelu, które aktywnie uczestniczyły w zajęciach i dyskusji.

Tematem zajęć było powstanie w getcie warszawskim – tragiczne wydarzenie będące symbolem walki o godność, wolność i człowieczeństwo w czasie II wojny światowej. Podczas zajęć uczestniczki przeczytały reportaż „Miłość w getcie”, opowiadający historię Ireny Sendler i Adama Celnikiera.

Poruszający tekst stał się punktem wyjścia do rozmowy o życiu w getcie warszawskim, codziennych wyborach ludzi żyjących w czasie wojny oraz o odwadze i poświęceniu osób niosących pomoc innym. Dziewczęta chętnie dzieliły się swoimi refleksjami i przemyśleniami dotyczącymi przeczytanego reportażu. Dyskusja była pełna emocji i pokazała, jak ważne jest poznawanie historii oraz rozmowa o wartościach takich jak empatia, szacunek i odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Spotkanie przebiegło w atmosferze skupienia i zaangażowania. Dziękujemy uczestniczkom za obecność oraz aktywny udział w rozmowie.

Materiał: Joanna Brzozowska / GBP Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Rocznica urodzin Karola Wojtyły. Pamięć o Wielkim Polaku

Dziś, 18 maja, przypada rocznica urodzin# Karola Wojtyły, który przyszedł na świat w 1920 roku w Wadowicach. Późniejszy papież Jan Paweł II był jedną z najważniejszych postaci XX wieku i odegrał ogromną rolę w historii Polski oraz Kościoła katolickiego.

(czytaj więcej)
0

Niebieska pełnia księżyca. Bez zmiany barwy

W ostatnią noc maja na niebie pojawi się #wyjątkowe zjawisko astronomiczne – druga pełnia Księżyca w tym samym miesiącu, znana jako tzw. „Niebieski Księżyc”. Mimo swojej nazwy nie oznacza ona zmiany barwy naszego naturalnego satelity – Księżyc pozostanie srebrzysty jak zwykle. Określenie to odnosi się wyłącznie do sytuacji, w której w jednym miesiącu kalendarzowym występują dwie pełnie.

(czytaj więcej)
0

Trzydniowa akcja. Kilkadziesiąt donacji krwi

W dniach 11–13 maja #br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Grudziądzu zorganizowano tydzień Honorowego Dawstwa Krwi pod hasłem „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc”. Inicjatywa połączyła działania promujące zdrowie, aktywność fizyczną oraz ideę bezinteresownej pomocy potrzebującym.

(czytaj więcej)
0

Pamięć o Bohaterze. Świadectwo odwagi, służby i walki

13 maja 1901 r. urodził się# rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz, żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, autor raportów o niemieckich zbrodniach i niezłomny patriota.

(czytaj więcej)