Dziś mamy 20 czerwca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 marca 2024

Ostatnie pożegnanie druhny "Doni". Odeszła na wieczną wartę

fot. KP

fot. KP

We wtorek 19 marca, na cmentarzu w Nakle pochowano #harcmistrzynię Aldonę Siudzińską, popularnie zwana „Donią”. Zmarła miała 100 lat.

Na pogrzeb oprócz rodziny przybyli harcerze z nakielskiego hufca oraz przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Nakle, w którym zmarła spędziła ostatnie lata. Poczty sztandarowe wystawili Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Nakle oraz I Liceum Ogólnokształcące im. B. Krzywoustego w Nakle. – Druhnę Donię harcmistrzynię Aldonę Siudzińską poznałem 20 lat temu, kiedy rozpoczynałem służbę w nakielskim hufcu. Druhna miała już wówczas 80 lat. Pomimo swego wieku, dopóki starczało jej sił, brała udział we wszystkich uroczystościach harcerskich, kościelnych i państwowych (...) – powiedział na pogrzebie, komendant nakielskiego hufca pwd. Adam Dziewałtowski-Gintoft. – Druhno Aldono, odchodzisz na wieczną wartę, ale twoi wychowankowie, następne pokolenie nakielskich harcerzy będą z duma kontynuować służbę Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, wierni harcerskim ideałom. Czuwaj! – zakończył komendant.

Harcmistrzyni Aldona Siudzińska jeszcze przed II wojną światową należała do Nakielskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki działającej przy Gimnazjum w Nakle. Od 1980 roku była jednym z założycieli Kręgu Starszych Instruktorów im. Adama Mickiewicza, który działa przy hufcu w Nakle. Celem Kręgu było przekazanie młodszym pokoleniom tradycji harcerskich. Pełniła tam funkcję skarbnika. Podczas obozów harcerskich, działała jako instruktor, gdzie pełniła funkcję sanitariuszki. 11 listopada każdego roku w swoim domu organizowała spotkania patriotyczne.

Msze św. w intencji zmarłej w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nakle:

20 marca (środa), godz. 18.00

21 marca (czwartek), godz. 18.00.

Oceń artykuł: 20 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    obserwator, w dniu 20-03-2024 22:37:51 napisał:

    Cześ jej pamięci. Niech spoczywa w spokoju!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)