Dziś mamy 20 maja 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 września 2015

Rodzicom też należą się alimenty

fot. pow.

fot. pow.

Nie tylko rodziców dotyczy obowiązek alimentacyjny – również dorosłe #dzieci mogą zostać zobligowane do utrzymywania ojca czy matki. Wszyscy rodzice, którzy pozostają bez środków do życia, nawet pozbawieni władzy rodzicielskiej, mają prawo wystąpić do sądu o alimenty od swoich dzieci.

Jeżeli któreś z rodziców znajduje się w niedostatku, a dziecko ma wystarczające środki finansowe, jest ono zobowiązane pomagać ojcu lub matce, bez względu na to, jakimi byli opiekunami. „Nie ma znaczenia, że dziecko było zaniedbywane, bite czy że dorosły został pozbawiony władzy rodzicielskiej. Obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców wynika z więzów krwi” – mówi adwokat Magdalena Czernicka-Baszuk.

Podczas postępowania sądowego dziecko może jednak zwrócić uwagę na różne okoliczności, np. bycie ofiarą przemocy domowej czy brak kontaktu z rodzicami, i chcieć zwolnienia z obowiązku alimentacyjnego z uwagi na zasady współżycia społecznego.

Wysokość świadczenia jest uzależniona od tzw. usprawiedliwionych potrzeb ojca albo matki oraz możliwości majątkowych i zarobkowych dziecka. Każda sprawa jest przez sąd rozpatrywana indywidualnie. „Sędzia jest zobowiązany spojrzeć na sytuację dzisiejszą i na tej podstawie ocenić, czy dziecko na tyle dobrze prosperuje, żeby mogło wspomóc rodziców, którzy pozostają bez środków do życia” – podkreśla ekspertka.

Materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 52 46

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  rodzic, w dniu 16-09-2015 11:41:53 napisał:

  Kiedy wreszcie posłowie zmienią to idiotyczne prawo lub je znowelizują!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (5)

  Bodzio, w dniu 16-09-2015 15:50:28 napisał:

  Chory kraj. Ciekawe, czy to dno, czy nadal do niego schodzimy. Ale co tam. Idźmy na wybory. Będzie jeszcze lepiej.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Nakielanin, w dniu 16-09-2015 17:09:12 napisał:

  I to jest własnie to co jest w naszym kraju- ludzie, którzy maja wszystko gdzies siedzieli bo mieli takie pragnienie maja dostawac od tych którzy cięzko pracują w imie czego bo ja tego nie rozumiem .Kto dał takie prawo.Ludzie pracuja ciezko poza domem ,w domu nie maja sily juz na nic wieczorem maja dawac pieniadze tym co siedzieli sobie tylko w domu niepojęte.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mlody, w dniu 16-09-2015 20:36:24 napisał:

  Niech panstwo pomoze to mlodzi ciezko pracuja aby cos osiagnac a co niektorzy sami niemaja i maja jeszcze pomagac nierozumie tego

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (7)

  eeee, w dniu 16-09-2015 20:38:36 napisał:

  To nic nowego, każdy z nas ciężko pracujących ma na utrzymaniu różnych śmierdzących żuli , którzy wysiadują , czy wystają i szczają po różnych bramach i piją co tylko jest do picia. Przecież kiedy my tyramy i na wiele rzeczy nas nie stać, oni mają otwarty przez opiekę zeszyt , na który kupują różne produkty i sprzedają to na gorzałę.Mają to z naszych podatków!

  odpowiedz

  • 9 (15)

  Anonim, w dniu 16-09-2015 21:13:12 napisał:

  Moja teściowa ma 1200 zł i też mi zaśpiewała, że może wystąpić o alimenty, a ja mam troje dzieci na utrzymaniu z jednej pensji, do pomocy jej nigdy nie było i o wnukach nie pamięta, ale cóż niech dzieci zdychają z głodu bo jej mało - państwo przerzuciło odpowiedzialność na dzieci bo tak najprościej, oni zatrzymają kasę, a my mamy wydać. Wstyd bo moja mama ma 800 zł renty i nigdy mi tak nie powiedziała. Państwo prorodzinne???!!! śmiechu warte

  odpowiedz

  • -2 (12)

  mkmm, w dniu 16-09-2015 21:50:27 napisał:

  to w podziękowaniu, że Ci teściowa urodziła wspaniałego męża powinnaś ją wspomóc.Pozdrawiam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Symbliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)