Dziś mamy 1 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

16 września 2015

Rodzicom też należą się alimenty

fot. pow.

fot. pow.

Nie tylko rodziców dotyczy obowiązek alimentacyjny – również dorosłe #dzieci mogą zostać zobligowane do utrzymywania ojca czy matki. Wszyscy rodzice, którzy pozostają bez środków do życia, nawet pozbawieni władzy rodzicielskiej, mają prawo wystąpić do sądu o alimenty od swoich dzieci.

Jeżeli któreś z rodziców znajduje się w niedostatku, a dziecko ma wystarczające środki finansowe, jest ono zobowiązane pomagać ojcu lub matce, bez względu na to, jakimi byli opiekunami. „Nie ma znaczenia, że dziecko było zaniedbywane, bite czy że dorosły został pozbawiony władzy rodzicielskiej. Obowiązek alimentacyjny w stosunku do rodziców wynika z więzów krwi” – mówi adwokat Magdalena Czernicka-Baszuk.

Podczas postępowania sądowego dziecko może jednak zwrócić uwagę na różne okoliczności, np. bycie ofiarą przemocy domowej czy brak kontaktu z rodzicami, i chcieć zwolnienia z obowiązku alimentacyjnego z uwagi na zasady współżycia społecznego.

Wysokość świadczenia jest uzależniona od tzw. usprawiedliwionych potrzeb ojca albo matki oraz możliwości majątkowych i zarobkowych dziecka. Każda sprawa jest przez sąd rozpatrywana indywidualnie. „Sędzia jest zobowiązany spojrzeć na sytuację dzisiejszą i na tej podstawie ocenić, czy dziecko na tyle dobrze prosperuje, żeby mogło wspomóc rodziców, którzy pozostają bez środków do życia” – podkreśla ekspertka.

Materiał: infoWire.pl

Oceń artykuł: 52 46

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  rodzic, w dniu 16-09-2015 11:41:53 napisał:

  Kiedy wreszcie posłowie zmienią to idiotyczne prawo lub je znowelizują!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (5)

  Bodzio, w dniu 16-09-2015 15:50:28 napisał:

  Chory kraj. Ciekawe, czy to dno, czy nadal do niego schodzimy. Ale co tam. Idźmy na wybory. Będzie jeszcze lepiej.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Nakielanin, w dniu 16-09-2015 17:09:12 napisał:

  I to jest własnie to co jest w naszym kraju- ludzie, którzy maja wszystko gdzies siedzieli bo mieli takie pragnienie maja dostawac od tych którzy cięzko pracują w imie czego bo ja tego nie rozumiem .Kto dał takie prawo.Ludzie pracuja ciezko poza domem ,w domu nie maja sily juz na nic wieczorem maja dawac pieniadze tym co siedzieli sobie tylko w domu niepojęte.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  mlody, w dniu 16-09-2015 20:36:24 napisał:

  Niech panstwo pomoze to mlodzi ciezko pracuja aby cos osiagnac a co niektorzy sami niemaja i maja jeszcze pomagac nierozumie tego

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (7)

  eeee, w dniu 16-09-2015 20:38:36 napisał:

  To nic nowego, każdy z nas ciężko pracujących ma na utrzymaniu różnych śmierdzących żuli , którzy wysiadują , czy wystają i szczają po różnych bramach i piją co tylko jest do picia. Przecież kiedy my tyramy i na wiele rzeczy nas nie stać, oni mają otwarty przez opiekę zeszyt , na który kupują różne produkty i sprzedają to na gorzałę.Mają to z naszych podatków!

  odpowiedz

  • 9 (15)

  Anonim, w dniu 16-09-2015 21:13:12 napisał:

  Moja teściowa ma 1200 zł i też mi zaśpiewała, że może wystąpić o alimenty, a ja mam troje dzieci na utrzymaniu z jednej pensji, do pomocy jej nigdy nie było i o wnukach nie pamięta, ale cóż niech dzieci zdychają z głodu bo jej mało - państwo przerzuciło odpowiedzialność na dzieci bo tak najprościej, oni zatrzymają kasę, a my mamy wydać. Wstyd bo moja mama ma 800 zł renty i nigdy mi tak nie powiedziała. Państwo prorodzinne???!!! śmiechu warte

  odpowiedz

  • -2 (12)

  mkmm, w dniu 16-09-2015 21:50:27 napisał:

  to w podziękowaniu, że Ci teściowa urodziła wspaniałego męża powinnaś ją wspomóc.Pozdrawiam

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
0

"Aktywny Dzisiaj dla Zdrowia w Przyszłości". Nowa edycja programu

W 2024 roku ruszy kolejna edycja programu WF z AWF#. Inicjatywa jest realizowana we współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na realizację zadania przeznaczymy blisko 30 mln zł. Projekt jest poświęcony szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej.

(czytaj więcej)
0

Znaczny wzrost liczby studentów z Ukrainy. Najnowszy raport OPI

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) opublikował #na portalu RAD-on najnowszy raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce”. Publikacja ta zawiera dane za rok akademicki 2022/2023. Tym razem najnowszą edycję raportu ekspertki i eksperci z Laboratorium Baz Danych i Systemów Analityki Biznesowej w OPI uzupełnili o dodatkowy rozdział dotyczący studentów z Ukrainy. Agresja Rosji na naszego sąsiada spowodowała wzrost liczby ludności pochodzenia ukraińskiego w Polsce, co wpłynęło także na zainteresowanie cudzoziemców ofertą edukacyjną polskich uczelni. W roku akademickim 2022/2023 liczba studentów z Ukrainy wzrosła aż o ponad 12 119 osób. Jest ich już obecnie 48 150 osób.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa. Podsumowanie wsparcia

Program Operacyjny #Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ), współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD) to łącznie 9 Podprogramów realizowanych w latach 2014-2023.

(czytaj więcej)