Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 listopada 2014

Wielka szansa na porządki

w niedzielę pójdziemy do urn wyborczych. To istotne, żebyśmy, wybierając swoich przedstawicieli w samorządach, kierowali się #zdrowym rozsądkiem i wybierali rzeczywistych lokalnych liderów, swoją reprezentację w radzie, a nie „maszynki do głosowania", nierzadko uwikłane w różne kółka wzajemnej adoracji lub zależności zawodowe od władz gminy czy powiatu. Tylko w ten sposób w radach zasiądą ludzie faktycznie reprezentujący interesy wyborców, a nie kolesie z układów, etatowi radni o nikłych dokonaniach albo osoby pracujące w samorządowych strukturach. A to – w konsekwencji – ma szansę przełożyć się na realną poprawę jakości życia mieszkańców.

W radach roi się od pracowników sektora publicznego. Zapewne, gdyby pokusić się o statystykę, prym w niej wiedliby nauczyciele. A tajemnica Poliszynela polega na tym, że jako pracownicy jednostek podległych gminie, nie mają właściwie interesu w tym, żeby patrzeć władzy na ręce. A już na pewno, żeby z otwartą przyłbicą występować przeciwko niej. Naiwnością jest bowiem uważać, że ktoś, kogo los zawodowy na co dzień jest zależny od wójta lub burmistrza, będzie stanowił wobec niego realną, twardą opozycję.

Ponadto sporo etycznych wątpliwości budzi fakt, że etatowy pracownik samorządu - urzędnik, nauczyciel lub inny pracownik sektora publicznego - ma oceniać lub kontrolować swoich kolegów urzędników lub nauczycieli, albo podejmować trudne decyzje o cięciu kosztów w administracji samorządowej. Przecież – z logicznego punktu widzenia - to podcinanie gałęzi, na której się siedzi. Tego typu kompetencyjne niejasności rodzą pole do nadużyć albo podejrzeń o kolesiostwo czy spolegliwość, a sprawującym władzę dają potencjalne narzędzie do wywierania nacisków na wybranych w demokratycznych wyborach rajców. 

Część wyborców zauważa problem: - Urzędnicy powinni mieć zakaz startowania w wyborach, bo to jest konflikt interesów publicznego z partyjnym. Jak taki np. X, pracownik urzędu gminy, będzie głosował, skoro jego szefem jest partyjny kolega? – pyta retorycznie jeden z internautów.

Jak zaradzić tej patologii? Skoro wszystko w rękach wyborców, którzy w wyborach do rad najniższego szczebla będą po raz pierwszy mieć możliwość głosowania w jednomandatowych okręgach wyborczych, głosowania na konkretne nazwiska, a nie na listy, warto poświęcić chwilę na wybranie takiej reprezentacji w radzie, dla której priorytetem jest praca na rzecz lokalnego środowiska i wyborców. Nie zmarnujmy szansy na zerwanie z tym, co w niektórych samorządach da się zaobserwować gołym okiem – zacieśniający się krąg osób, tworzących lokalne powiązania polityczne wręcz nawet sitwy, przez które bardzo trudno się przebić

Oceń artykuł: 336 195

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (8)

    szpieg z krainy deszczowców, w dniu 14-11-2014 21:54:38 napisał:

    chyba za dwa dni a nie za tydzień

    odpowiedz

    • 0 (28)

    odbiorca, w dniu 14-11-2014 22:01:35 napisał:

    Artykuł - merytorycznie i warsztatowo - nie nadaje się nawet do oceny. Wszyscy tylko nie urzędnicy lub nauczyciele. Więc zostają nam... Pomysł na tekst rewelacja.

    odpowiedz

    • 2 (16)

    Pola(k), w dniu 14-11-2014 23:43:50 napisał:

    Proponuję głosować na swego a nie na obcego...Pan z Paterka (jest ich tam taki wysyp, że brakuje miejsc na listach) kandydatem w Nakle,z kolei Pan z Nakła kandydatem na wsi??? W swoim środowisku wiadomo co potrzeba mieszkańcom. Jak "obcy" będzie interesował się "swoim-nieswoim" okręgiem? Po co są okręgi 1-mandatowe? Ciekawe, prawda? Chyba w tych przypadkach chodzi tylko o mandat radnego...

    odpowiedz

    • 5 (49)

    edek, w dniu 14-11-2014 23:50:06 napisał:

    ja zagłosuje na Nową Prawice.Czas na zmiany .Mam dość tych rządów.

    odpowiedz

    • 3 (3)

    Mieszkanka Mroczy, w dniu 17-11-2014 00:37:05 napisał:

    Mam zastrzeżenia odnośnie osób zasiadających w komisjach wyborczych na terenie gminy Mrocza. Czym kierują się pracownicy urzędu miasta wybierając kandydatów zasiadających w komisji danego okręgu? Moim skromnym zdaniem powinny to być osoby o nieposzlakowanej opinii. Osoby, które prezentują jakiś przyzwoity poziom intelektualny. Jako osoba znająca odrobinę nasza mała aglomerację, czułam się źle w lokalu wyborczym.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)