Częścią obwodnicy będzie nowy wiadukt. Powstanie nad torami linii Sępólno-Nakło

Na zdjęciu rynek w Sępólnie Krajeńskim, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Trwają prace nad projektem obwodnicy #Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241. W listopadzie uzyskaliśmy decyzję środowiskową. Wojewódzka obwodnica połączy się z projektowanym równolegle nowym przebiegiem drogi krajowej Bydgoszcz-Koszalin.
- Prace koordynujemy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która zrealizuje fragment obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 25 – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Dzięki tej inwestycji powstanie kompletny układ drogowy całkowicie wyprowadzający tranzyt z miasta.
Trasa o długości 1,5 kilometra przebiega w korytarzu uzgodnionym w konsultacjach społecznych. Obwodnica (południowa) połączy miejscowość Grochowiec (wyjazd w kierunku na Nakło drogą wojewódzką nr 241) z Siedliskiem, gdzie powstać ma rondo, od którego zacznie się budowa nowego przebiegu drogi krajowej nr 25 (wschodnia część obwodnicy Sępólna Krajeńskiego). Częścią obwodnicy będzie nowy wiadukt nad torami linii kolejowej Sępólno-Nakło. Wybrany do realizacji wariant zakłada ominięcie farmy fotowoltaicznej od strony północnej i dodatkowo skomunikowanie drogą serwisową obszarów, dla których gmina opracowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
W listopadzie 2022 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich podpisał umowę o wartości 1,5 mln zł z pracownią Archidrog z Poznania na przygotowanie koncepcji i projektu obwodnicy wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zakończenie prac nad dokumentacją planowane jest w połowie przyszłego roku.
Podstawowe cele inwestycji:
- stworzenie bezpiecznego odcinka trasy drogowej,
- odciążenie Sępólna Krajeńskiego od ruchu tranzytowego,
- poprawa komfortu podróżowania oraz skrócenie czasu przejazdu,
- zmniejszenie hałasu i zanieczyszczenia powietrza wywoływanego ruchem pojazdów przez miasto,
- zwiększenie przepustowości skrzyżowań.
W tym roku w Sępólnie Krajeńskim oddane zostało natomiast nowe rondo na połączeniu drogi wojewódzkiej (ul. T. Kościuszki) z drogami lokalnymi (ulicami ks. L. Popiełuszki oraz Odrodzenia). Zobacz Bezpieczne skrzyżowania na wojewódzkich trasach
Kujawsko-pomorski program budowy obwodnic
Samorząd województwa sukcesywnie powiększa pulę środków na prace projektowe i budowlane w ramach regionalnego programu budowy obwodnic. Obejmuje on obejścia o łącznej długości 70 km. Jego realizacja w najbliższych latach pochłonie miliard złotych.
Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w ramach naszego programu regionalnego perspektywy 2021-2027 przeznaczamy rekordową pulę 136 mln euro. Z krajowych środków centralnych na trzy obwodnice – Brodnicy, Rypina i Tucholi – uzyskaliśmy 170 mln zł.
Nasze obwodnice
- Lubraniec - oddana do użytku we wrześniu
- Brodnica – oczekujemy na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID)
- Mogilno – zaawansowane prace budowlane
- Więcbork – prace nad projektem
- Rypin – odbyły się konsultacje społeczne, uzyskanie decyzji środowiskowej w trakcie postępowania
- Tuchola – trwa projektowanie
- Lisewo – aktualizacja dokumentacji projektowej
- Chełmża – odbyły się konsultacje, prace nad koncepcją, w trakcie postępowania uzyskanie decyzji środowiskowej
- Golub-Dobrzyń – zakończyły się konsultacje, prace nad koncepcją w toku, w trakcie postępowania uzyskanie decyzji środowiskowej
- Radzyń Chełmiński – zakończyły się konsultacje społeczne, prace nad koncepcją, przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej
- Trląg – planowana wraz z przebudową drogi wojewódzkiej nr 255, trwa aktualizacja dokumentacji
- Białe Błota - przygotowania do ogłoszenia przetargu na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe po zmianie lidera zadania na ZDW
- Łysomice - przygotowania do ogłoszenia przetargu na nowe studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe w porozumieniu z innymi zarządcami dróg
Materiał: Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 19-12-2024 11:52:15 napisał:
odpowiedz
Czechu, w dniu 19-12-2024 17:51:56 napisał:
odpowiedz
mieszkaniec, w dniu 20-12-2024 08:55:23 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!