Irena Santor Honorową Obywatelką naszego województwa. Uroczysta sesja

fot. Szymon Zdziebło
Irena Santor, pierwsza dama polskiej piosenki, urodzona w Papowie Biskupim ambasadorka naszego województwa#, podczas dzisiejszej (26 kwietnia) uroczystej sesji sejmiku przyjęła tytuł Honorowej Obywatelki Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Późnym popołudniem w Teatrze Horzycy benefis artystki.
- "Śpiewa czysto, piękną frazą, z cudowną intonacją i muzykalnością, koloraturowym mezzosopranem - głosem porównywanym do najlepszych skrzypiec Stradivariusa" - tak, cytując Jerzego Waldorffa, mówił w laudacji marszałek Piotr Całbecki. - Jej twórczość towarzyszy historii życia naszych rodzin, spaja pokolenia budując ich wspólny świat wartości, dobra, miłości, prawdy i piękna. Pozwala marzyć i motywuje do realizacji marzeń. Uwalnia pokłady naszej, często skrywanej wrażliwości, otwiera na drugiego człowieka. Niech więc ten tytuł honorowej obywatelki naszego województwa jest wyrazem naszej wdzięczności za pani piękne życie. Za otuchę i wsparcie dla polskich kobiet w walce z chorobami onkologicznymi. Za rozsławianie Polski na świecie i promocję Kujaw i Pomorza. Za głoszenie pokoju i wsparcie naszego procesu integracji europejskiej. Za wszystkie dzieła społeczne i charytatywne. Za lata cudownej twórczości, owocującej setkami piosenek, teledysków, tysiącami koncertów, dziesiątkami płyt, realizacjami teatralnymi i telewizyjnymi. Za wzruszenia kilku pokoleń Polaków. Pani Ireno, w imieniu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego proszę o przyjęcie przyznanej przez sejmik województwa najwyższej godności jaką może nadać - tytułu Honorowej Obywatelki Województwa.
- [Irena Santor] osiągnęła właściwie wszystko jeśli chodzi o kulturę popularną. Jest osobowością, ambasadorką województwa kujawsko-pomorskiego, osobą zaangażowaną w działalność charytatywną, autorytetem w wielu dziedzinach. A przede wszystkim jest pierwszą damą polskiej piosenki – stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
- To jest dla mnie dzień niezwykły. Spełniły się prorocze słowa mojej piosenki „powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg”. Cieszę się państwa pamięcią o mnie. Jestem szczęśliwa! - dziękowała wyraźnie wzruszona gwiazda.
W uroczystym posiedzeniu sejmiku uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów lokalnych, przedstawiciele władz rektorskich wyższych uczelni regionu, duchowni Kościoła katolickiego i toruńskiej parafii prawosławnej. Listy gratulacyjne przesłali arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej prof. Henryk Muszyński i pierwszy demokratycznie wybrany rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Henryk Dembiński, obaj uhonorowani tytułami Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Irena Santor urodziła się w 1934 r., dzieciństwo spędziła w Solcu Kujawskim. W latach 1951–1959 występowała z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze, potem rozpoczęła karierę solową, którą oficjalnie zakończyła dwa lata temu. W 2017 roku Akademia Muzyczna w Łodzi nadała jej tytuł doktora honoris causa. Jest też honorową obywatelką Warszawy, Solca Kujawskiego i gminy Papowo Biskupie.
W benefisie, który poprowadzi Artur Andrus, wystąpią Michał Bajor, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Groniec, Krzysztof Iwaneczko, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Grupa MoCarta, Włodzimierz Nahorny, Organek, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Zoja Syguda i Małgorzata Walewska.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria













































































Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Pozdrawiam, w dniu 27-04-2023 10:22:19 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!