Dziś mamy 5 maja 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2023

Korzysta niecałe 6% mieszkańców. Pomoc społeczna w gminie

fot. archiwum

fot. archiwum

W ubiegłym roku, z pomocy społecznej w gminie Sadki korzystało prawie# 400 mieszkańców. Z jakich powodów najczęściej korzystają oni z usług Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sadkach?

Zadania z zakresu pomocy społecznej w gminie Sadki wykonuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W ubiegłym roku, z pomocy społecznej korzystało 399 mieszkańców gminy Sadki ze 184 rodzin. To o 8 rodzin więcej, ale liczba osób w rodzinach nie zmieniła się w porównaniu do 2021 roku. Ogółem, w zeszłym roku z pomocy społecznej korzystało niecałe 6% mieszkańców gminy Sadki. Z tego, długotrwale z pomocy korzystały 64 osoby, o 12 więcej niż w 2021 roku. Mieszkańcy sięgają po pomoc w momencie kiedy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. – W gminie Sadki najczęściej występującymi przyczynami trudnej sytuacji życiowej oraz powodami ubiegania się o pomoc są: niepełnosprawność, długotrwała i ciężka choroba, bezrobocie, ubóstwo – przekazała w sprawozdaniu z zeszłorocznej działalności GOPS w Sadkach kierownik tej instytucji Katarzyna Nowak. Powodów udzielania pomocy jest znacznie więcej, a szczegółowe dane są ujęte w zestawieniu. Jeżeli chodzi o liczbę świadczeniobiorców, to ich liczba wzrosła w porównaniu do 2021 roku. Wówczas ze świadczeń korzystało 166 osób, a w ubiegłym roku było ich 171. Dla porównania, w 2016 roku z pomocy korzystało prawie ponad dwa razy tyle osób - 365. Do znacznego spadku osób pobierających świadczenia przyczyniły się transfery socjalne z rządu, w tym program wspierania rodziny 500+. Ze sprawozdania wynika, że najczęściej z różnych rodzajów pomocy społecznej oferowanej przez GOPS w Sadkach korzystają kobiety w wieku produkcyjnym, czyli w wieku od 18 do 59 lat. Było ich w ubiegłym roku 93. Najmniejszą grupą są mężczyźni w wieku poprodukcyjnym, czyli powyżej 65. lat, których było 11. Szczegółowe dane dotyczące płci oraz wieku korzystających z pomocy GOSP ujęliśmy w zestawieniu.

Jak wspomniano, GOPS oferuje świadczenia w formie finansowej i niefinansowej. Tych drugich jest zdecydowanie więcej. W ubiegłym roku udzielono ich aż 8 tysięcy 251. Skorzystało z nich 50 osób. Z kolei świadczeń pieniężnych było 722, a skorzystało z nich ponad dwa razy więcej osób niż ze świadczeń niepieniężnych, bo 128. Pomocą niefinansową w ubiegłym roku objęto 48 rodzin, a finansową 126 rodzin.

Źródło:  

 

Oceń artykuł: 0 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)