Dziś mamy 10 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

31 sierpnia 2024

Nowy kierunek kształcenia branżowego. Zmiany już od września

fot. pixabay

fot. pixabay

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, od września 2024 r. szkoły# prowadzące kształcenie zawodowe mogą uruchomić nowy kierunek: technik elektromobilności. O rozszerzenie klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zawnioskował minister klimatu i środowiska ze względu na rosnące na rynku pracy zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w branży motoryzacyjnej.

Absolwenci nowego kierunku znajdą pracę w dynamicznie rozwijającym się obszarze elektromobilności oraz w całym sektorze motoryzacyjnym. W odpowiedzi na rosnące potrzeby branży elektromobilności i całego sektora motoryzacyjnego, do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wprowadzony został nowy kierunek – technik elektromobilności. Absolwenci i absolwentki zdobędą kwalifikacje zawodowe, związane z obsługą, diagnozowaniem oraz naprawą pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Kierunek technik elektromobilności zostanie uruchomiony od roku szkolnego 2024/2025 w szkołach branżowych m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Tarnobrzegu.

Jakie kompetencje oferuje nowy kierunek?

Absolwenci i absolwentki kierunku technik elektromobilności będą posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi, diagnozowania oraz naprawy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych.

Podstawa programowa nowego kierunku została przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Edukacji oraz przedstawicieli organizacji branżowych i przedsiębiorców działających w obszarze elektromobilności.

Umiejętności w zakresie elektromechaniki pojazdów samochodowych, w tym pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych są coraz częściej poszukiwane na rynku pracy, dlatego można założyć, że uruchomienie atrakcyjnego kierunku kształcenia w obszarze nowych technologii przyczyni się także do wzrostu popularności szkół branżowych w Polsce.

Gdzie będzie prowadzone kształcenie?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z 27 grudnia 2023 r., kształcenie w nowym zawodzie będzie mogło być realizowane w technikach oraz branżowych szkołach II stopnia. W zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie możliwe będzie prowadzenie również kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 kierunek technik elektromobilności zostanie uruchomiony w szkołach branżowych m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Tarnobrzegu.

Zainteresowanie nowym kierunkiem stale wzrasta, o czym świadczą deklaracje wielu szkół branżowych, które planują przygotować się do jego uruchomienia od przyszłego roku szkolnego.

W jaki sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera rozwój osób, które pracują już w branży motoryzacyjnej?

W przypadku osób pracujących urząd pracy może udzielić przedsiębiorcom dotacji na podnoszenie kompetencji pracowników i pracowniczek w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). W planowanych obszarach wsparcia funduszu na 2024 r. utworzony został priorytet PM/5 „Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej”. Jego celem jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej pozwolą nabyć nowe kwalifikacje dotyczące napędów zeroemisyjnych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Oceń artykuł: 25 21

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (15)

    Ja, w dniu 31-08-2024 11:26:45 napisał:

    To coś ma być zawodem jesteście chorzy .

    odpowiedz

    • 2 (14)

    Adam, w dniu 31-08-2024 16:03:37 napisał:

    i dobrze bo teraz znalesc kogos kto ma o tym pojecie jest ciezko

    odpowiedz

    • 2 (14)

    Ja, w dniu 31-08-2024 17:15:21 napisał:

    Elektryki wsadźcie sobie głęboko ciężko to coś ubezpieczyć lekka stłuczka i to coś do kasacji .Klimy nie włączą bo za daleko nie zajedzie zimą ogrzewania nie włącza bo za daleko nie zajedzie .Miłego dnia

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Druga strona medalu, w dniu 31-08-2024 21:07:12 napisał:

    W Polsce,gdzie elektryk to tylko substytut a nie podstawowy środek transportu w rodzinie,proponowane zawody nie będą miały racji bytu.Elektryka raczej się nie naprawia,bo ten się raczej szybciej spali jak pozwoli naprawić.Każda szkoda komunikacyjna to praktycznie równa się szkodzie całkowitej bo baterii po kolizji się nie naprawia.Nowa kosztuje 3/4 ceny auta.Kogo na to stać-? Nikogo. Transport publiczny,transport zarobkowy zapewne będzie takie pojazdy w swojej flocie miał,ale im łatwiej rozliczać wszelkie koszty.Szkoły wyczuły koniunkturę i zwęszyły szansę na zarobek,więc tworzą kierunki,które są na topie.Nikt jednak nie myśli o tym,że"produkuje" kadrę" która zasili Urzędy Pracy bo ci ludzie nie dostaną zatrudnienia.Klasyczny przerost formy nad treścią.

    odpowiedz

    • 5 (13)

    On, w dniu 01-09-2024 07:37:07 napisał:

    Zawody w Polsce zniknęły dlaczego ? bo oszołomy sprzedali zlikwidowali zakłady produkcyjne przemysłowe .Teraz jesteśmy tanią siłą robocza w zachodnich firmach .Miłego dnia

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
KOBIZE
500PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)