Dziś mamy 3 października 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

07 czerwca 2023

Obchody święta województwa. Uroczysta sesja sejmiku

fot. Szymon Zdzieblo

fot. Szymon Zdzieblo

Z udziałem członków zarządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodniczącej sejmiku# Elżbiety Piniewskiej i radnych województwa, a także przedstawicieli NATO, lokalnych samorządów i parlamentarzystów oraz członków delegacji z Saksonii-Anhalt w ogrodach przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wyróżnienie Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy odebrał generał Petr Svoboda, a medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczony został premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff.

Oficjalne obchody rozpoczęła msza święta w intencji województwa i jego mieszkańców. Nabożeństwo, pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Wętkowskiego, odbyło się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku, świątyni, której początki sięgają XIV wieku. Poprzedziło je złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II we Włocławku.

W 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w sposób szczególny pragniemy zwrócić uwagę na interdyscyplinarny dorobek naukowy astronoma, ale również na jego polityczną i społeczną działalność, która może być przykładem i inspiracją dla współczesnych naukowców, ale też samorządowców.

- Działalność Mikołaja Kopernika na różnych płaszczyznach i jego interdyscyplinarny dorobek mogą być inspiracją dla wielu z nas. Szczególnie dla młodych ludzi mogą być zachętą, by rozwijali własne zdolności i zainteresowania w wielu dziedzinach, bo przykład Mikołaja Kopernika pokazuje, że prawdziwy geniusz nie zna ograniczeń – mówiła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

Podczas przemówienia otwierającego sesję marszałek Piotr Całbecki nawiązywał do wartości demokracji, mówił o sile, jaką daje nam obecność w NATO, naszej solidarności i walce o wolność. - Dziś jesteśmy w rodzinie ludzi wolnych. Zwyciężyła tu solidarność i wizja świata oparta na wolności, gdzie władze wybiera się na okres próby. Szanujmy ten dar przyniesiony nam także przez świętego Jana Pawła II, który rozumiał potrzeby świata i to, że cierpienie nie może trwać wiecznie. Mówił o tych wartościach również w 1991 roku, tu, we Włocławku – zaznaczył.

Podczas uroczystości gospodarz województwa złożył na ręce generała brygady, zastępcy dowódcy i szefa sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) Petra Svobody statuetkę Stella Coprernicana Cuiaviae et Pomeraniae, najważniejsze samorządowe wyróżnienie. O przyznaniu wyróżnienia zadecydowano podczas lutowego posiedzenia sejmiku.

- Działania JFTC na rzecz bezpieczeństwa naszego województwa, a także aktywność całego sojuszu, w ramach którego funkcjonuje centrum, zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z destabilizacją i konfliktem wywołanym przez Rosję w Ukrainie, mają ogromne znaczenie dla wsparcia obronności kraju oraz zapewnienia warunków, w których mieszkańcy Kujaw i Pomorza mogą czuć się bezpiecznie - podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

W trakcie sesji wręczone zostały także okolicznościowe plakiety kopernikańskie. Odznaczeni zostali: prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, prezes zarządu klubu koszykówki Włocławek SA Łukasz Pszczółkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku Piotr Nowakowski, prof. dr Adam Palma (profesor sztuk muzycznych; profesor gitary jazzowej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz wykładowca gitary na Uniwersytecie w Salford w Wielkiej Brytanii), dyrektor Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku Lidia Piechocka-Witczak oraz biskup włocławski Krzysztof Wętkowski i biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski.

Reprinty dzieła Ludwika Antoniego Birkenmajera "Mikołaj Kopernik jako uczony, twórca i obywatel" otrzymali samorządowcy z Włocławka i powiatu włocławskiego: Roman Gołębiewski, starosta włocławski; Eugeniusz Gołębiewski, burmistrz Kowala; zastępca burmistrza Chodcza Danuta Cieślińska, Marek Dorabiała, burmistrz Izbicy Kujawskiej, zastępca burmistrza Lubrańca Marek Góreczny, Krzysztof Grudziński, zastępca wójta gminy Baruchowo, Marek Klimkiewicz, wójt gminy Boniewo; Zbigniew Słoński, wójt gminy Fabianki, wójt gminy Kowal Stanisław Adamczyk, Magdalena Korpolak - Komorowska, wójt gminy Włocławek i wójt gminy Lubanie Larysa Krzyżańska .

Zwieńczeniem sesji była prelekcja Krystyny Lewickiej-Ritter, autorki niezwykłego przewodnika po naszym województwie „W Kujawsko-Pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę”.

Uroczysta sesja sejmiku co roku stanowi kulminacyjny punkt obchodów ustanowionego w 2008 r. Święta Województwa. Co roku odbywa się w jednej z trzech stolic byłych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego, które tworzą obecne województwo kujawsko-pomorskiego. W ubiegłym roku sesja z okazji Święta Województwa odbyła się przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, a dwa lata temu w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Święto Województwa to także imprezy towarzyszące. Do 11 czerwca w całym regionie królować będą muzyka, taniec i zabawa. W programie m.in. koncerty, warsztaty, pokazy, fiesta balonowa i wiele więcej. Zobacz też: Zapraszamy na Święto Województwa

Świąteczny blok wydarzeń zamknie zaplanowana na 15 czerwca gala Nagród Marszałka Województwa.

Materiał: Beata Krzemińska / Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 46 34

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (3)

  Omg, w dniu 07-06-2023 20:53:05 napisał:

  Nagrodami obdzielacie ludzi z centrum szkolenia sił NATO a ruskie rakiety wam spadają 8km dalej. Jpr, ludzie ogarnijcie się!

  odpowiedz

  • -2 (4)

  fiskus, w dniu 08-06-2023 10:22:49 napisał:

  Najważniejsze, ze jest okazja aby wypić i zakąsić na koszt podatników.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Pudełko śniadaniowe
39,90PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Jaka powinna być waga szkolnego tornistra? Profilaktyka wad postawy

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują# wiele działań prozdrotownych. Dbają m.in. o profilaktykę wad postawy – sprawdzają i edukują w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Jabłka. Zaproszenie na samozbiory owoców

Z okazji Światowego Dnia Jabłka Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na# samozbiory tych owoców. Zachęcamy sadowników do włączania się do akcji, a konsumentów – do wizyt w sadach i samodzielnych zbiorów. Akcja trwa do końca października.

(czytaj więcej)
0

Zwiedzeni darmową próbką witamin. Przyszły rachunki za roczny zapas

Ponad 5 mln zł kary za manipulacje przy wysyłkowej sprzedaży #suplementów diety. Miały być darmowe próbki suplementów, a przychodziły rachunki za roczny zapas produktu wraz z subskrypcją. Prezes UOKiK nałożył ponad 5 mln zł kary na Natural Pharmaceuticals. Dodatkowo sankcje finansowe objęły także osobę zarządzającą spółką.

(czytaj więcej)
0

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Stan realizacji w regionie

33 zadania poprawiające bezpieczeństwo #na przejściach dla pieszych oraz mające na celu budowę nowych ciągów dla pieszych i rowerzystów w regionie. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej przyjęty do realizacji na lata 2021-2024 (PBID) koncentruje się na najmniej chronionych uczestnikach ruchu. Na wielu przejściach jest już bezpieczniej.

(czytaj więcej)