Policja apeluje o ostrożność. Oszuści podszyli się pod pracowników banków

fot. KMP w Bydgoszczy
Coraz częściej do komisariatów policji zgłaszają się osoby pokrzywdzone# różnego rodzaju metodami wyłudzeń pieniędzy. Oszuści podszywają się pod pracowników banku, funkcjonariuszy policji, znajomych, a nawet członków rodziny. Poniżej opisujemy kilka przykładów oszustw, które miały miejsce minionej doby. Po raz kolejny apelujemy o czujność i ostrożność.
Wczoraj (25.09.2023) do policjantów z bydgoskiego Śródmieścia zgłosił się bydgoszczanin, który został oszukany metodą na BLIK-a. Przestępcy nawiązali kontakt telefoniczny z pokrzywdzonym, podszywając się pod pracownika banku, a następnie funkcjonariusza CBŚP. Oszust poinformował go, że jego środki na koncie są zagrożone i wydawał dyspozycje mężczyźnie, który następnie przekazywał kody BLIK. W ten sposób 51-letni mieszkaniec Bydgoszczy oddał oszustom niemal 17 000 złotych.
Podobnie do opisanego wyżej przypadku dała się oszukać 28-letnia bydgoszczanka, która przekazała oszustom blisko 26 000 złotych. Przestępcy podszyli się telefonicznie pod pracowników jednego z banków. Pokrzywdzona wykonała przelewy tradycyjne oraz przekazywała kody BLIK, dzięki którym sprawcy dokonali wypłat z bankomatu na terenie województwa mazowieckiego.
W inny sposób dał się oszukać 80-letni bydgoszczanin, który stracił ponad 18 000 złotych, inwestując w rzekome akcje firmy „Baltic Pipe”. Oszust przez telefon przekonywał starszą osobę, że otrzyma szybki zwrot inwestycji. Tak się jednak nie stało.
W taki sam sposób działał przestępca, który wyłudził od 86-letnego mieszkańca naszego miasta 1 000 złotych. Oszust namówił mężczyznę, aby zainwestował w akcje firmy „Tauron”. W tym przypadku również przekonywał, że pokrzywdzony szybko otrzyma zwrot swojej inwestycji. Jak możemy się domyślić, do żadnego zwrotu pieniędzy nie doszło.
W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych oszustw są te, gdzie przestępcy podszywają się na portalach społecznościowych pod znajomych lub rodzinę, prosząc o pomoc finansową. Pokrzywdzeni, nie upewniając się czy rzeczywiście rozmawiają ze swoimi bliskimi, przekazują kody BLIK przestępcom, którzy następnie wypłacają ich pieniądze z bankomatów w różnych częściach Polski.
Raz jeszcze apelujemy o zachowanie czujności oraz nie przekazywanie kodów BLIK osobom nieznajomym. Pamiętajmy, że nasza ostrożność i czujność spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą przestępstwa.
Materiał: mł. asp. Krzysztof Bratz / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy
Czytaj również
- Pożar w zakładzie recyklingu. W akcji 15 zastępów(zdjęcia)
- Groźne zdarzenie drogowe. Auto wpadło do rowu melioracyjnego
- Areszt za usiłowanie zabójstwa. Kilkukrotnie dźgnął nożem dwie osoby
- Za kierownicą pomimo zakazu. 20-latkowi grozi nawet pięć lat
- Dachowanie na skrzyżowaniu. Jedna osoba w szpitalu
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 27-09-2023 12:07:56 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!