Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

05 marca 2025

Posiedzenie w Brukseli. Marszałek przewodniczył w obradach

fot. UMWKP

fot. UMWKP

Dotyczący całej Europy deficyt białego personelu # oraz kwestia wzmocnienia pozycji europejskich rolników w łańcuchach dostaw żywności to główne tematy obradującej wczoraj (4 marca) w Brukseli Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów. Posiedzeniu przewodniczył marszałek Piotr Całbecki.


Według szacunków instytucji unijnych w krajach Unii Europejskiej brakuje obecnie blisko 1,5 mln lekarzy, pielęgniarek i położnych, przede wszystkim na terenach wiejskich i w miejscach oddalonych od głównych ośrodków. Do tego znaczna część personelu to osoby w wieku 50 plus, a 60 proc. pielęgniarek i 40 proc. lekarzy deklaruje, że są przeciążeni pracą. Komitet Regionów (KR) zajmuje się tym problemem z własnej inicjatywy, NAT jest właściwą komisją merytoryczną, która opracowała projekt opinii przyjęty podczas dzisiejszych obrad.

W dokumencie podkreśla się, że mechanizm deficytu kadr medycznych ma wiele źródeł, a sposoby radzenia sobie z nim muszą być dostosowane do lokalnych uwarunkowań i skrojone na miarę. Wśród postulatów pojawiły się m.in. większy nacisk na profilaktykę, większa rola i odpowiedzialność lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki medycznej jako odciążenie szpitali, opieka środowiskowa jako alternatywa dla opieki instytucjonalnej, odciążenie medyków od obowiązków administracyjnych, wykorzystanie telemedycyny i zdalnych konsultacji w kontaktach pacjent-medyk oraz sztucznej inteligencji w dzieleniu się danymi, a także otwarcie na pracowników medycznych spoza UE.

Otwierając debatę marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że powszechna opieka medyczna musi pozostać priorytetem UE, państw członkowskich i regionów. Sprawozdawczyni opinii Birgitta Sacrédeus stwierdziła otwarcie, że służba zdrowia w wielu obszarach jest po prostu zagrożona i problemu nie rozwiąże wyłącznie akceptacja zatrudnienia medyków „z krajów trzecich”. NAT zaakceptowała projekt, głosowanie na sesji plenarnej Komitetu Regionów w połowie maja.

Temat wyeliminowania nieuczciwych praktyk w dostawach żywności pojawił się w agendzie Komisji Europejskiej w odpowiedzi na niedawne protesty rolników i zapoczątkowaną m.in. przez KR debatę na temat unijnej wspólnej polityki rolnej. Tu opinia NAT przygotowana została jako stanowisko wobec projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które powinno ukrócić nieuczciwe praktyki przede wszystkim pośredników w handlu żywnością. Głosowanie nad projektem tej opinii przez KR także w maju.

Marszałek Piotr Całbecki, który debiutował w roli przewodniczącego NAT, przedstawił też komisji roczny program prac. Wśród priorytetów znalazły się przyszłość europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwo żywnościowe, polityka na rzecz obszarów wiejskich, biogospodarka, mechanizmy budowania odporności na kryzysy i klęski żywiołowe, zrównoważona turystyka oraz ochrona konsumentów.

 materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (20)

    Cb, w dniu 05-03-2025 12:39:27 napisał:

    I co myślicie że wogule ma to jakieś znaczenie. To tylko żeby sobie pozwiedzać zagranicą nic poza tym.

    odpowiedz

    • -7 (21)

    On, w dniu 06-03-2025 07:05:04 napisał:

    Precz z organizacją jaka jest unia oni niszczą nasze rolnictwo nasz kraj Jeszcze parę lat temu byliśmy najbardziej rozwijającym się państwem .Gonić to coś .

    odpowiedz

    • -4 (18)

    Cb, w dniu 06-03-2025 16:05:27 napisał:

    Co ten człowiek w UE może zrobić , po prostu nic . Po co ta szopka . Mydlenie oczu i nic innego ,jak Donald nic nie może to co taki mały człowieczek może. Szkoda słów.

    odpowiedz

    • 2 (12)

    parawino, w dniu 06-03-2025 23:57:27 napisał:

    Język żulii:... Spieprzaj dziadu! - Lech Kaczyński... Mordy zdradzieckie! - Jarosław Kaczyński... Szmaty! - Krystyna Pawłowicz... Pani jest kretynką! - Ryszard Terlecki... Chodź na solo bydlaku! - Dominik Tarczyński... Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso! - Anna Kołakowska...

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Cb, w dniu 07-03-2025 07:21:18 napisał:

    parawino ty już więcej nie pij tego wina na noc bo widać mózg przepity. Jest na to lekarz psychiatra mam też w rodzinie mogę podrzucić nr. Telefonu. To trzeba jak najszybciej leczyć. Choć w twoim przypadku to już za późno. Jak zawsze piszę że na tym portalu to część tutaj komentujących ma odchyłki od normy. To jest język ubeka poko. A tak poza tym wszystko w porządku bo widzę że rodzina musi mieć kłopoty z tobą,a rodzice są wstydzą że takie typy spłodzili.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
KOBIZE
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Budowa hal
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)