Posiedzenie w Brukseli. Marszałek przewodniczył w obradach

fot. UMWKP
Dotyczący całej Europy deficyt białego personelu # oraz kwestia wzmocnienia pozycji europejskich rolników w łańcuchach dostaw żywności to główne tematy obradującej wczoraj (4 marca) w Brukseli Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów. Posiedzeniu przewodniczył marszałek Piotr Całbecki.
Według szacunków instytucji unijnych w krajach Unii Europejskiej brakuje obecnie blisko 1,5 mln lekarzy, pielęgniarek i położnych, przede wszystkim na terenach wiejskich i w miejscach oddalonych od głównych ośrodków. Do tego znaczna część personelu to osoby w wieku 50 plus, a 60 proc. pielęgniarek i 40 proc. lekarzy deklaruje, że są przeciążeni pracą. Komitet Regionów (KR) zajmuje się tym problemem z własnej inicjatywy, NAT jest właściwą komisją merytoryczną, która opracowała projekt opinii przyjęty podczas dzisiejszych obrad.
W dokumencie podkreśla się, że mechanizm deficytu kadr medycznych ma wiele źródeł, a sposoby radzenia sobie z nim muszą być dostosowane do lokalnych uwarunkowań i skrojone na miarę. Wśród postulatów pojawiły się m.in. większy nacisk na profilaktykę, większa rola i odpowiedzialność lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki medycznej jako odciążenie szpitali, opieka środowiskowa jako alternatywa dla opieki instytucjonalnej, odciążenie medyków od obowiązków administracyjnych, wykorzystanie telemedycyny i zdalnych konsultacji w kontaktach pacjent-medyk oraz sztucznej inteligencji w dzieleniu się danymi, a także otwarcie na pracowników medycznych spoza UE.
Otwierając debatę marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że powszechna opieka medyczna musi pozostać priorytetem UE, państw członkowskich i regionów. Sprawozdawczyni opinii Birgitta Sacrédeus stwierdziła otwarcie, że służba zdrowia w wielu obszarach jest po prostu zagrożona i problemu nie rozwiąże wyłącznie akceptacja zatrudnienia medyków „z krajów trzecich”. NAT zaakceptowała projekt, głosowanie na sesji plenarnej Komitetu Regionów w połowie maja.
Temat wyeliminowania nieuczciwych praktyk w dostawach żywności pojawił się w agendzie Komisji Europejskiej w odpowiedzi na niedawne protesty rolników i zapoczątkowaną m.in. przez KR debatę na temat unijnej wspólnej polityki rolnej. Tu opinia NAT przygotowana została jako stanowisko wobec projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które powinno ukrócić nieuczciwe praktyki przede wszystkim pośredników w handlu żywnością. Głosowanie nad projektem tej opinii przez KR także w maju.
Marszałek Piotr Całbecki, który debiutował w roli przewodniczącego NAT, przedstawił też komisji roczny program prac. Wśród priorytetów znalazły się przyszłość europejskiego rolnictwa i bezpieczeństwo żywnościowe, polityka na rzecz obszarów wiejskich, biogospodarka, mechanizmy budowania odporności na kryzysy i klęski żywiołowe, zrównoważona turystyka oraz ochrona konsumentów.
materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Renta wdowia. Wnioski cały czas napływają
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- Pomoc dla ofiar przemocy. Bezpłatna linia i spotkania ze specjalistami
- Emerytura i renta po śmierci. Co się dzieje z tymi świadczeniami?
- Czasu coraz mniej. Rodzicu - nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
Cb, w dniu 05-03-2025 12:39:27 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 06-03-2025 07:05:04 napisał:
odpowiedz
Cb, w dniu 06-03-2025 16:05:27 napisał:
odpowiedz
parawino, w dniu 06-03-2025 23:57:27 napisał:
odpowiedz
Cb, w dniu 07-03-2025 07:21:18 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!