Dziś mamy 29 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

06 września 2023

Program „Być jak Ignacy”. Wyzwanie dla uczniów szkół podstawowych

fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki

Wystartowała 8. edycja programu „Być jak Ignacy” organizowanego przez #Fundację PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza. Propozycja jest skierowana do szkół podstawowych. Tym razem uczestnicy nauczą się, jak pracować metodą naukową i dowiedzą się, jak stawiać trafne pytania badawcze, formułować hipotezy, a następnie je weryfikować. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Zapraszamy do udziału!

Być jak Ignacy, czyli nauka pełna energii

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o naszych wybitnych naukowcach. Tegoroczna edycja skupia się na inspirowaniu uczniów do odkrywania wiedzy z zakresu energetyki i zachęca do twórczych i fascynujących eksperymentów. Zajęcia w ramach programu zostały zaprojektowane w sposób angażujący, kreatywny i dostosowany do preferencji uczestników.

Energia do nauki

Hasłem tegorocznej odsłony programu jest: „Nauka pełna energii”. Ma to być zachęta dla uczniów do poznawania i odkrywania tematów związanych z odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii (m.in. paliwami kopalnianymi, biomasą, fotowoltaiką czy energią z sił natury).

W ramach 8. edycji przedsięwzięcia powstanie 8 odcinków programu naukowo-rozrywkowego. Będą one dostępne na kanale YouTube „Być jak Ignacy”. Główną osią projektu będzie Ignacy i jego wierny pomocnik – robot Blu. Uczniowie spotkają się także z wybitnymi postaciami historycznymi i współczesnymi naukowcami, by czerpać od nich wiedzę i doświadczenie.

Materiały dla młodych naukowców

Program „Być jak Ignacy” jest dostosowany do różnych poziomów nauczania: I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Organizatorzy przygotowali 12 scenariuszy lekcyjnych dla każdej grupy wiekowej, skupiających się na 12 tematach dotyczących energii. Zajęcia oparte będą na metodzie naukowej, obejmując pracę projektową, zabawy edukacyjne, fascynujące eksperymenty oraz kreatywne aktywności plastyczne.

Udział w programie i wyzwanie

Udział w programie polega na założeniu koła naukowego w szkole i przeprowadzeniu 12 lekcji na podstawie dostarczonych scenariuszy. Aktywności edukacyjne będą trwać od października 2023 r. do końca marca 2024 r.

Część finałowa to przygotowanie pracy konkursowej w postaci filmu na wybrany temat z zajęć. Tytułem Naukowej Szkoły Ignacego zostanie nagrodzonych po 10 szkół z największą ilością punktów z każdej grupy wiekowej. Spośród nich komisja konkursowa wyłoni laureata nagrody głównej – Szkoła Roku 2023/2024.

Szczegóły dotyczące udziału i rejestracji w konkursie dostępne są na stronie internetowej.

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do udziału w programie.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    Ja, w dniu 06-09-2023 15:10:31 napisał:

    Kto ten program wymyślił brawo

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Jak zachować się podczas burzy? Skorzystaj z poradnika

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka #nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami, jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu, często z gradobiciem, oraz porywisty wiatr.

(czytaj więcej)
0

Kontrole upraw na obecność GMO. Co wykazały badania?

Podjęte czynności dotyczące upraw GMO# były realizowane poprzez kontrole materiału siewnego znajdującego się w obrocie oraz plantacji nasiennych i produkcyjnych: kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi.

(czytaj więcej)
0

Sto lat, dwie kobiety, tysiące wspomnień. Dwa jubileusze urodzin

Dwie kobiety, sto lat życia i niezliczone historie. Anna Musiał z # Jadwigowa (powiat nakielski) i Helena Łukaszewska z Wituni (powiat sępoleński) świętują setne urodziny. Jedna wychowała siedmioro dzieci, druga jeszcze kilka lat temu ćwiczyła na siłowni plenerowej. Obie przetrwały wojnę, ciężko pracowały i dziś, otoczone rodziną, z sentymentem wspominają dawne czasy.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)