Region patrzy w przyszłość. Inwestycje w edukację

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Blisko 220 mln złotych – tyle samorząd województwa # wyda w tym roku na zadania związane z oświatą i edukacją. Przyznajemy stypendia dla najlepszych uczniów, organizujemy dodatkowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz wspieramy sztandarowe placówki regionu w rozszerzaniu możliwości badawczych i wzbogacaniu ofert edukacyjnych.
– Siłą rozwoju regionu są jego mieszkańcy: ich wiedza, umiejętności i aktywność. Finansowo wspieramy instytucje i dobre inicjatywy oraz młodych ludzi, którzy w zdobywaniu wiedzy upatrują szansy na rozwój osobisty i samorealizację. Działania samorządu w tej dziedzinie mają wpływ na rzeczywistość wszystkich placówek oświatowych w regionie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Zależy nam, by dzieci i młodzież mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał, dlatego uczniom wszystkich typów szkół każdego roku przyznajemy marszałkowskie stypendia do 5 tys. zł rocznie. Łączny budżet trzech projektów uczniowskich, z czego dwa dofinansowane są z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, wynosi ponad 7 mln złotych.
Dla najmłodszych
Ponad 1,5 tys. maluchów bierze udział w codziennych zajęciach języka angielskiego w ramach pilotażowego etapu marszałkowskiego projektu „Dwujęzyczne przedszkolaki Kujaw i Pomorza”. Dzięki środkom unijnym z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-27 placówki zostały także wyposażone w materiały edukacyjne i pomoce dydaktyczne. Zobacz Nauka przez zabawę – angielski dla przedszkolaków
Dodatkowe zajęcia
Trzydzieści jeden samorządów miejskich i gminnych z całego regionu uczestniczy w finansowanym w ramach naszego programu regionalnego projekcie samorządu województwa „Klucz do uczenia 3.0”. Obejmujący zajęcia dodatkowe i warsztaty projekt adresowany jest uczniów klas 7. i 8. podstawówek, a także do ich nauczycieli. Celem jest podniesienie poziomu kształcenia i rozwój tak zwanych kompetencji kluczowych uczniów, co powinno dać młodym ludziom szanse na kontynuowanie nauki w wybranych szkołach i dobre funkcjonowanie w życiu społecznym. Zobacz Startuje „Klucz do uczenia 3.0”
Cel: rozwój młodych
Dodatkowo za pośrednictwem lokalnych grup działania przekazujemy 70 mln złotych na realizację projektów dla dzieci młodzieży. Zajęcia sportowe i taneczne, programowanie i robotyka, warsztaty artystyczne, wyjazdy survivalowe, do kin i teatrów – to tylko niektóre z możliwości, jakie dają pieniądze z marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Zobacz Kujawsko-pomorska młodzież – kreatywna, ambitna, zaangażowana
Tu powstaje Młyn Energii
Kosztem 50 mln złotych w Grudziądzu powstaje obiekt dla przyszłej marszałkowskiej instytucji kulturalno-edukacyjnej, prowadzonej przez regionalne Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji. Rewitalizacja zabytkowego grudziądzkiego Młyna Górnego i powołanie do życia Młyna Energii to wspólna inicjatywa samorządu województwa i samorządu miejskiego Grudziądza. Dawny młyn zbożowy, po dokonanym pod nadzorem konserwatorskim kapitalnym remoncie adaptacyjnym, zostanie przekształcony w przestrzeń publiczną z myślą o kulturze, edukacji i wydarzeniach artystycznych.
W tym roku wydamy ponad 1,3 mln zł na wznowienie prac projektowych dla Zespołu Pałacowo-Parkowego w Wieńcu oraz przeprowadzenie konkursu na projekt architektoniczno-budowlany przyszłego Centrum „Energia Inowrocław”.
Placówki edukacyjne samorządu województwa:
Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy
Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu
Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu
Zespół Szkół Nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy
Zespół Szkół Specjalnych Nr 1 w Ciechocinku.
materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Renta wdowia. Wnioski cały czas napływają
- Ważna informacja. Dla osób dorabiających do świadczenia lub zasiłku
- Pomoc dla ofiar przemocy. Bezpłatna linia i spotkania ze specjalistami
- Emerytura i renta po śmierci. Co się dzieje z tymi świadczeniami?
- Czasu coraz mniej. Rodzicu - nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!