Dziś mamy 9 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

14 stycznia 2025

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

fot. kpt. Paweł Banasiak

fot. kpt. Paweł Banasiak

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

Podczas gdy Nowy Rok nabiera rozpędu, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT) również nie zwalniają tempa. Wczesnym ranem 13 stycznia 2025 r. na terenie 83 batalionu lekkiej piechoty (83 blp) w Grudziądzu rozpoczęli kolejny, roczny cykl szkoleniowy. Przed nimi wiele wyzwań, ale również wiele szans na zdobycie nowych umięjętności i doświadczenia. Podczas uroczystości Terytorialsi uczcili również minutą ciszy pamięć ich tragicznie zmarłego kolegi, który w sobotę rano zginął w wypadku komunikacyjnym na drodze DK10 w pobliżu miejscowości Przyłubie.

Uroczysty apel 2 dni przed rocznicą utworzenia Brygady

Rozpoczęcie roku szkoleniowego było pierwszą okazją do spotkania wszystkich pododdziałów Brygady na uroczystym apelu w Nowym Roku. 4 bataliony, 4 samodzielne kompanie oraz kolumna Sztabu i Dowództwa spotkały się w Grudziądzu, aby przyjąć rozkaz Dowódcy 8.K-PBOT do szkolenia w 2025 r. Po odczytaniu rozkazu przez Szefa Sekcji Szkoleniowej Dowódca 8.K-PBOT skierował dodatkowo swoje słowa do żołnierzy:

- "Mam nadzieję, że ten rok będzie bezpieczny i życzę, abyście wynieśli z niego szkoleniowo jak najwięcej. W tym roku skupimy się na podtrzymaniu naszych zdolności z zakresu reagowania kryzysowego i równie dużo energii przeznaczymy na doskonalenie w zakresie szkolenia bojowego".

Zbiórka pododdziałów miała miejsce 2 dni przed 7 rocznicą utworzenia 8.K-PBOT, która powstała 15 stycznia 2018 r. W trakcie trwania uroczystości wręczono również wojskowe odznaki sprawności fizycznej, wojskowe odznaki strzeleckie oraz certyfikaty nadające tytuły instruktora w grupie szkoleniowej dowódczej.

Za chwilę Ferie z WOT - pierwsze w 2025 r. szkolenie podstawowe i wyrównawcze

Gospodarzem dzisiejszej uroczystości nie bez powodu był 83 blp. To właśnie w Grudziądzu 18 stycznia rozpocznie się pierwsze szkolenie dla ochotników do służby w 8.K-PBOT w tym roku. Nowi Terytorialsi będą się szkolić na 16-dniowym szkoleniu podstawowym dla osób, które nie pełniły wcześniej żadnej formy służby wojskowej (około 50 żołnierzy) oraz 8-dniowym szkoleniu wyrównawczym dla tych, którzy złożyli w przeszłości przysięgę wojskową (również około 50 żołnierzy). Szkolenie zwieńczy pierwsza w 2025 r., uroczysta przysięga wojskowa na terenie koszar przy ul. Jagiełły 11 w Grudziądzu, która odbędzie się 1 lutego.

Nowy Rok będzie atrakcyjny również dla pracodawców żołnierzy WOT

Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać zapisy dotyczące możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty dla pracodawców:

- 12 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 1 rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

- 15 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 2 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

- 18 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 3 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

- 21 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 4 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;

- 24 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 5 lat nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie.

Co istotne - mikroprzedsiębiorcy lub mali przedsiębiorcy (w rozumieniu odpowiednio art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców) mogą podwyższać ww. kwoty o współczynnik 1,5. Pracodawcy zatrudniający przez cały rok podatkowy co najmniej 5 pracowników, którzy jednocześnie nie są mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami, mogą podwyższać ww. kwoty o współczynnik 1,2. Kwota odliczenia przysługuje na każdego zatrudnionego w ramach stosunku pracy żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej lub żołnierza Aktywnej Rezerwy, któremu, zgodnie z umową o pracę, przysługuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Okres służby żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej lub żołnierza Aktywnej Rezerwy, ustala się na dzień 31 grudnia roku podatkowego albo ostatni dzień zatrudnienia tego żołnierza w roku podatkowym.

Materiał: kpt. Paweł Banasiak

Oceń artykuł: 5 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (14)

    On, w dniu 15-01-2025 10:17:45 napisał:

    Nie interesi nas to wasze szkolenie kiedyś było tajne gdzie i co wojsko robi .

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa hal
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)