Dziś mamy 7 maja 2025, środa, imieniny obchodzą:

01 listopada 2020

To oni odeszli. Wspominamy tych, którzy zmarli w minionym roku

fot. archiwum

fot. archiwum

Nadszedł ten czas, w którym ze szczególnością wspominamy zmarłych z naszych# rodzin, przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Pochylmy się i nad znanymi osobami z powiatu nakielskiego, które już odeszły.
Śp. Tadeusz Przyborowski

Na cmentarzu w Sadkach pochowano zmarłego 10 grudnia śp. Tadeusza Przyborowskiego – emerytowanego nauczyciela
oraz wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Samostrzelu. Zmarły był także społecznym kustoszem Pałacu w
Samostrzelu.
_______________________________________________________________
 
Śp. Bożena Jankowska

 
31 grudnia 2019 roku odeszła do wieczności śp. Bożena Jankowska, nakielska poetka, autorka sześciu wydanych tomików
poezji. Pani Bożena zdążyła w grudniu 2019 ukończyć swój – jak się wyraziła – ostatni tomik poezji „Byłam”. Tomik ten miał
być swoistym wyrazem pożegnania poetki z tym wymiarem rzeczywistości – i też takim w tych okolicznościach się stał. Została pochowana w Gostyniu.
_______________________________________________________________
 
 Śp. Mirosław Kurek

 
9 lutego 2020 roku zmarł nagle wieloletni pracownik Nadleśnictwa Szubin, Mirosław Kurek. Został pożegnany w kościele św. Wojciecha w Sadkach.
_______________________________________________________________
 
Śp. Kazimierz Słoma


27 lutego 2020 zmarł Kazimierz Słoma, emerytowany pracownik, wieloletni zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Szubin. Zmarły został pochowany na cmentarzu parafialnym w Tucholi.
_______________________________________________________________
 
 Śp. Zuzia Dyduch


14 marca 2020 zmarła Zuzia Dyduch - piłkarka ręczna MLUKS „Orlik" Kcynia, która walczyła z ciężką chorobą od czerwca zeszłego roku. Miesiąc po tym, jak została powołana na zgrupowanie kadry województwa kujawsko-pomorskiego dowiedziała się, że choruje na ostrą aplazję szpiku kostnego. Niestety w światowym banku dawców nie było osoby, która mogłaby uratować życie dziewczynce, a wszystko przez gen, który posiadała. _______________________________________________________________
 
Śp. Zbigniew Zbieranek

22 marca 2020 odszedł na wieczną wartę harcmistrz śp. Zbigniew Zbieranek, zasłużony pedagog ZP w Szubinie, wybitny
instruktor harcerski oraz wychowawca trudnej młodzieży. Odznaczony m. in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia
Polski, Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
_______________________________________________________________
 
 Śp. Jan Głodek

 
2 kwietnia 2020 roku został powołany na wieczną wartę w wieku 87 lat hm. Jan Głodek, komendant Chorągwi Bydgoskiej ZHP w latach 1961-1969. Druh Janek był szczególnie związany z Harcerskim Ośrodkiem Wodnym w Funce, gdzie był kustoszem Izby Tradycji. Był wieloletnim przewodniczącym oraz członkiem Komisji Historycznej Chorągwi. Był członkiem i przewodniczącym sądu koleżeńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa oraz aktywnym członkiem Harcerskiego Kręgu Seniora w Szubinie od momentu jego założenia w 2011 roku. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Złotym Odznaczeniem im. Janka Krasickiego, Odznakami Honorowymi „Za Szczególne Zasługi dla Rozwoju Woj. Bydgoskiego” i „Za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy” oraz Medalem „Za Zasługi w Budowie Daru Młodzieży”.
_______________________________________________________________
 
 Śp. Jan Adamski

 
2 lipca na cmentarzu w Kcyni odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. Jana Adamskiego – dawnego przewodniczącego rady miejskiej w Kcyni. Śp. Jan Adamski był radnym pierwszej oraz drugiej kadencji rady miejskiej w Kcyni. W ostatniej drodze towarzyszyli mu rodzina, przyjaciele, znajomi oraz liczne delegacje.
_______________________________________________________________
 
 Śp. Józef Krzoska

 
25 lipca 2020, w wieku 68 lat, zmarł st. chor. w stanie spoczynku Józef Krzoska. Był emerytowanym funkcjonariuszem pożarnictwa, pracował w PSP w Nakle. Działał społecznie. W latach 1998-2002 i 2014-2018 był radnym Rady Miejskiej w Nakle. Wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Samorządu Mieszkańców nr 6. Był członkiem Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Nakle i do końca aktywnie uczestniczył w działalności organizacji – w sekcji brydżowej. Był zasłużonym krwiodawcą.
_______________________________________________________________
 
Śp. Eugeniusz Hodana


26 lipca 2020 zmarł wieloletni sołtys Siernik Eugeniusz Hodana. Angażował się w rozwój i aktywność lokalnego otoczenia.
Wielokrotnie organizował wycieczki, festyny, a nawet pielgrzymki. Odszedł w wieku 67 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Szubinie.
_______________________________________________________________
 
Śp. Teresa Krupop

To mieszkanka Górek Zagajnych, wieloletnia nauczycielka a także dyrektorka miejscowej szkoły. Uczyła także w Szkole Podstawowej w Brzyskorzystwi. Jest wspominana jako kobieta bardzo kompetentna i rzeczowa. Wiedziała, na czym polega praca pedagoga. Była życzliwa i otwarta na ludzi, bardzo zżyła się lokalną społecznością. Zmarła nagle, 27 lipca 2020 roku, w wieku 75 lat.
_______________________________________________________________
 
Śp. Zdzisław Świtalski

Brydżysta od wielu lat uczestniczył w cotygodniowych poniedziałkowych turniejach brydża sportowego rozgrywanych w Nakle. Jeździł także na turnieje do Więcborka, Mroczy czy Bydgoszczy. Znany nakielski brydżysta zmarł po ciężkiej chorobie 17 sierpnia 2020 w wieku 84 lat.
_______________________________________________________________
 
 Śp. Helena Hylla

 
18 sierpnia odeszła śp. Helena Hylla. Aktywnie działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Była kierownikiem sekcji historyczno-krajoznawczej w Kcyńskim Towarzystwie Kulturalnym. To wieloletnia animatorka akcji pokazujących piękno kraju, jago zabytki i historie. W latach 1967-1987 pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Palmierowie. Została odznaczona medalem „Zasłużony Działacz Kultury i Dziedzictwa Narodowego" nadanym przez Ministra Kultury. W 2012 roku otrzymała medal „Zasłużony dla Gminy Kcynia”. Spoczęła w Chomiąży Szlacheckiej.
_______________________________________________________________
 
Śp. Janusz Brzeczka

 
15 września 2020 w wieku 74 lat zmarł Janusz Brzeczka, pedagog, społecznik, radny Rady Miejskiej w Szubinie w latach 1994-2006, prezes szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przyjaciel Muzeum Ziemi Szubińskiej. Swoją historyczną pasją potrafił skutecznie zarażać inne osoby. Był współorganizatorem licznych uroczystości, zbierał materiały o powstańcach i ich batalii.
_______________________________________________________________
 
Śp. Tadeusz Samselski
 
Był jednym z zasłużonych mieszkańców Nakła. Na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie ukończył filologię polską. W czasie II wojny światowej był żołnierzem ZWZ, robotnikiem deportowanym do III Rzeszy, następnie żołnierzem Polskich Kompanii Wartowniczych u boku armii USA. Uczył w Szkole Podstawowej i Zawodowej w Mroczy oraz w Zasadniczej Szkole Metalowej w Nakle. Czynnie angażował się w sprawy oświaty, wyjątkowo aktywny był także w okresie walki z ustrojem komunistycznym. Wiosną 1989 roku założył pierwszą regionalną gazetę nakielską „Wiadomości Nakielskie”, był też felietonistą w „Czasie Nakła”. Za swoje zasługi otrzymał wiele medali i wyróżnień. Żył 98 lat, zmarł w październiku br.
_______________________________________________________________
 
 Śp. bp Bogdan Wojtuś

 
20 października 2020 roku zmarł bp senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Ukończył seminarium duchowne w Gnieźnie, a święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był duszpasterzem rodzin, służby zdrowia, wykładowcą, rektorem gnieźnieńskiego seminarium. W 1998 roku został biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Na emeryturę przeszedł we wrześniu 2012 roku, jednak nadal czynnie angażował się w życie archidiecezji.
 
Oceń artykuł: 21 35

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • -10 (38)

    Nako, w dniu 01-11-2020 08:54:01 napisał:

    https://m.youtube.com/watch?v=zmFduDRynfE&t=20s Warto zobaczyć o aborcji zanim wyjdziecie na ulicę

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa hal
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)