Wigilia w Domu Księży Emerytów. Spotkanie z biskupami

fot. Marcin Jarzembowski
„Dziękuję za wierną służbę Jezusowi, świadectwo #miłości do Niego i Kościoła” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Od odczytania fragmentu Ewangelii rozpoczęła się wigilia w Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II w Bydgoszczy.
Z kapłanami, siostrami, pracownikami miejsca spotkali się biskupi – Krzysztof Włodarczyk i senior Jan Tyrawa. – Dziękuję, że możemy wspólnie dotykać tej Tajemnicy, która dokonała się ponad dwa tysiące lat temu. Wspominając ją, wciąż chcemy w centrum stawiać Jezusa. Tego, który powołał nas do kapłaństwa. Dziękuję za wierną służbę, świadectwo miłości do Niego oraz Kościoła – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, zapraszając kapłanów „do kontemplacji Mistrza, który przychodzi w ciszy”.
Biskup senior Jan Tyrawa zauważył, że Ewangelia przynosi nowość, „którą wciąż trzeba umiejętnie odczytywać”. – Kryzys, jaki dzisiaj przeżywamy na różnych odcinkach życia, na co zwrócił uwagę kard. Grzegorz Ryś, przerażony spadającą liczbą wiernych chodzących do kościoła, wynika ze złego odbioru Boga i chrześcijaństwa, które tylko czegoś zabrania – powiedział, zatrzymując się na sytuacji w Polsce. – Przez ostatnich trzydzieści lat myśleliśmy, że nasz kraj jest tak katolicki, że żadna sekularyzacja mu nie grozi. Daliśmy się w pewnym sensie uśpić – na kazaniach, czy w katechezie. Dzisiaj trzeba na nowo przemyśleć całe duszpasterstwo. Jeżeli nic się nie zmieni w naszej pracy, to ten spadek będzie jeszcze większy. Stąd musimy umieć odczytywać Ewangelię, czego wszystkim życzę – powiedział bp Tyrawa.
W imieniu mieszkańców domu i przybyłych księży seniorów z różnych stron diecezji, życzenia złożył ks. prałat Wojciech Przybyła. – Dziki świat zatraca się w pytaniu, albo w określaniu szczególnego czasu Bożego Narodzenia. Różni ludzie prześcigają się w okazaniu tego, czym Boże Narodzenie nie jest, albo na co je zamienić. My natomiast mamy tę radość, że wiemy doskonale, po co narodził się Bóg Człowiek. Myślę, że nikt tak doskonale tego nie rozumie, jak osoby, które są dojrzałe w swoim wieku i niejedno przeżyły. Nie mielibyśmy odwagi głosić Słowa ludziom chorym, strapionym, cierpiącym, wykluczonym społecznie, seniorom, mówić o miłości Boga, gdyby On najpierw nie stał się Człowiekiem. Bóg, który się rodzi, potrafi stanąć obok nas, powiedzieć po imieniu, że jesteśmy ważni, potrzebni – mówił dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej, życząc miłości od Narodzonego.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
































Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)