Zmarł ks. kan. Zenon Rutkowski. Odszedł wieloletni kapelan

fot. pow.
W 76. roku życia i 52. roku kapłaństwa zmarł w Wigilię ks. kan.# Zenon Rutkowski, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 29 grudnia w Inowrocławiu pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Śp. ks. Zenon Rutkowski urodził się 23 grudnia 1946 roku w Gniewkowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wstąpił w 1964 roku do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 listopada 1970 roku z rąk bp. Jana Czerniaka. Posługę kapłańską rozpoczynał w parafii w Dębowie (1970-1972). Następnie był wikariuszem w parafiach: Matki Bożej Królowej Polski w Żninie (1972-1974), Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu (1974-1976) oraz Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie (1976-1983). W 1983 roku został mianowany proboszczem nowo powstałej na inowrocławskim osiedlu Rąbin parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Miał wówczas 37 lat i misję stworzenia wspólnoty oraz wybudowania kościoła, co w czasach komunistycznych było zadaniem niełatwym. Najpierw stanęła kaplica, a świątynię zaczęto wznosić w 1992 roku. Została konsekrowana w 2003 roku, kiedy też ks. Rutkowski poprosił o zwolnienie z funkcji proboszcza ze względu na problemy ze zdrowiem po ciężkim wypadku drogowym. Na Rąbinie duszpasterzował przez 20 lat. Dziś tamtejsza parafia jest jedną z największych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jej dawny proboszcz w Inowrocławiu pozostał, udzielając się aktywnie duszpastersko i na wielu różnych polach. Był m.in. kapelanem inowrocławskiego szpitala powiatowego, kapelanem strażaków województwa kujawsko-pomorskiego i archidiecezji gnieźnieńskiej oraz Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu. Za wieloletnią działalność na rzecz Kościoła i lokalnej społeczności śp. ks. kan. Zenon Rutkowski został uhonorowany statuetką „Ku Chwale”, przyznawaną przez Instytut Prymasa Józefa Glempa oraz uzyskał tytuł „Inowrocławianina Roku” w plebiscycie czytelników Expressu Inowrocławskiego. Abp Henryk Muszyński włączył go do grona najpierw kanoników honorowych, a później gremialnych Kapituły Kruszwickiej. Dwa lata temu świętował złoty jubileusz kapłaństwa.
Porządek uroczystości pogrzebowych śp. ks. kan. Zenona Rutkowskiego
28 grudnia 17.00, kościół pw. św. Jadwigi Królowej – wprowadzenie i modlitwa przy trumnie kapłana pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza, ze słowem ks. kan. Romana Michalskiego.
29 grudnia 11.00, kościół pw. św. Jadwigi Królowej – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Następnie przejazd do Gniewkowa i ceremonia pogrzebowa na miejscowym cmentarzu.
Materiał: Kuria Metropolitalna w Gnieźnie
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!