Znaczki poczty podziemnej. Wystawa dla miłośników filatelistyki i nie tylko

fot. IPN
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska zapraszają na otwarcie wystawy #pt. „Znaczki poczty podziemnej z lat 1981–1989 z kolekcji Edwina Klessy”. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 350 kart wystawowych, 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, kopert i kart pocztowych. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego 2023 r. o godz. 16:00 w Przystanku Historia (ul. Dąbrowskiego 29).
Pierwsze znaczki wydawane w podziemiu były wykonywane przez internowanych osadzonych w ośrodkach odosobnienia podczas stanu wojennego, a następnie przez ogólnopolskie i regionalne organizacje podziemne oraz oficyny wydawnicze. Do schyłku lat osiemdziesiątych – według szacunkowych ocen – ukazało się około 35 tys. różnych odmian i rodzajów takich znaczków, sygnowanych m.in. przez Pocztę „Solidarność”, Pocztę „Solidarność Walcząca”, Pocztę Niezależną, Pocztę NZS, Pocztę KPN, etc.
Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć panel dyskusyjny oraz prelekcje poświęcone problematyce znaczków pocztowych wydawanych w podziemiu w latach 1981–1989.
Program:
Otwarcie wystawy – godz. 16:00
Prelekcje:
Michał Guć, „Znaczki Poczty Niezależnej w latach 1981–1989”
Edwin Klessa, „Znaczki poczty podziemnej z lat 1981–1989 w moich zbiorach”
Paweł Głuszek, „Znaczki w zasobie Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu”
Panel dyskusyjny:
Uczestnicy: Michał Guć, Edwin Klessa, Paweł Głuszek
Prowadzenie: Przemysław Zwiernik
Materiał: dr Marta Sankiewicz / Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu
Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!