Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe
Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.
Kapliczka z Matką Bożą została przytwierdzona do starego dębu tuż po wojnie przez pana Dekowskiego, leśniczego leśnictwa Dębogóra (siedziba leśnictwa znajdowała się wówczas w m. Kocewka). Chciał w ten sposób wyrazić wdzięczność Bogu za przeżytą wojnę. Po niecałych 80 latach wisi ona nadal, ale jej historię zasnuwa powoli mgła. Nie tylko ludzka pamięć, szczególnie ta lokalna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, zaciera się z biegiem czasu, ale poddaje mu się zwłaszcza to, co żywe. Wielki dąb, na którym powiesił kapliczkę leśnik, jest już praktycznie martwy. Od lat nie puszcza liści, a w jego pustym pniu może schować się dorosły człowiek. Jak mówi leśniczy Bernard Kowalewski, drzewo w tym stanie stanowi zagrożenie dla ludzi, dlatego niezbędne będzie obcięcie co najmniej korony. Ten wariant pozwoliłby ocalić cenną historycznie kapliczkę.
Głaz narzutowy
Nie sposób nie zatrzymać się na chwilę obok tego kolosa... Podziwiając piękno tego głazu narzutowego, trudno nie zacząć zastanawiać się nad przechowywaną przez niego historią. Pomniki przyrody takie jak ten, nie tylko wzbogacają nasze otoczenie, ale również przypominają nam o delikatnej równowadze między człowiekiem a naturą, której częścią jesteśmy.
Cmentarz ewangelicki
Naprzeciwko dębogórskiej leśniczówki, w parkowym lasku po drugiej stronie drogi, znajduje się cmentarz przedwojennych mieszkańców Jankowa wyznania ewangelickiego. Choć potomków pochowanych tutaj osób, którzy mogliby pielęgnować groby, już od dawna nie ma na tych ziemiach, jest to jedna z najlepiej zachowanych nekropolii tego typu na terenach Nadleśnictwa Szubin. U jego wejścia stoi krzyż z pamiątkową tablicą z 2013 roku.
Kamień z zatartą inskrypcją
Na wzgórzu, niemal pod samą wieżą strażacką (według leśniczego Kowalewskiego, w pogodne dni widać z niej Bydgoszcz), znajduje się zagadkowy głaz z wyrytym cyrylicą napisem. Idzie odczytać liczbę 1966, oznaczającą najpewniej rok, jednak reszta słów jest nieczytelna. Może komuś uda się kiedyś odczytać napis albo po prostu wie, co tam jest napisane...
Materiał: Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe
Galeria




Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!