Nowocześnie i w nawiązaniu do zabytkowej części. Przebudowa przedszkola

fot pow.
Przebudowa budynku Przedszkola w Sadkach to jedna z najważniejszych tegorocznych inwestycji. Wiadomo już, jak ma wyglądać ten obiekt.
W czasie sesji Rady Gminy Sadki został omówiony projekt przebudowy budynku Przedszkola Dobre Ludki w Sadkach. Gmina na ten cel otrzymała 1,5 mln zł z rządowej dotacji. Przygotowany został projekt za niespełna 100 tys. zł przez projektanta Wojciecha Błaszaka. Na czym będzie polegała rozbudowa sadkowskiego przedszkola? Nowa część będzie miała prawie 300 metrów kwadratowych powierzchni. Z tyłu, przy istniejącym już budynku, zostanie zbudowany łącznik, który umożliwi przechodzenie między dwoma budynkami. W nowej części powstaną dwie pełnowymiarowe sale przedszkolne, które będą spełniały wszystkie wymogi. W każdej z sal będzie mogło przebywać po 25 dzieci. Między salami powstanie wspólna toaleta dla dzieci z obu sal. W nowej części będzie także hol i otwarta szatnia. Poza tym powstaną pomieszczenia techniczne, socjalne dla personelu i do przygotowywania posiłków dla podopiecznych placówki. Obiekt ma mieć nowoczesne ogrzewanie – pompę ciepła, mają być zamontowane panele fotowoltaiczne. Projekt zakłada również budowę instalacji pod sieć internetową i monitoring. Obiekt ma być klimatyzowany. Stara część budynku jest objęta ochroną konserwatorską, projekt przebudowy został uzgodniony z konserwatorem. Dobudowana część będzie więc nawiązywać do starej części i będzie budowana częściowo z cegły. Stary budynek ma użytkowe poddasze. Nowa część będzie miała taką samą skośną konstrukcję dachu, ale nie będzie to przestrzeń użytkowa. – Staraliśmy się razem z panią dyrektor przedszkola zaplanować tę przestrzeń tak, aby miała ona charakter funkcjonalny, a z drugiej strony niepotrzebnie nie spowodowało wzrostu powierzchni obiektu. Wiadomo, każdy dodatkowy metr powierzchni to też wyższy koszt realizacji inwestycji – powiedział sekretarz gminy Sadki Andrzej Wiekierak. Projekt budynku to nie wszystko. Zaprojektowano również adaptację całego terenu, ma powstać plac zabaw. Rosnąca przy obiekcie zieleń zostanie prawie w całości zachowana. Mają zostać wycięte trzy drzewa. – Te, które nie kolidują z bryłą budynku, mają zostać, żeby wkomponować obiekt na działce oraz żeby dawały naturalny cień i utrzymanie kontaktu z naturą dzieci. Jest to przepiękne miejsce i chcemy je jak najmniej zmieniać – zapewnił sekretarz gminy.
Na jakim etapie jest inwestycja? – Dwa miesiące temu została złożona dokumentacja projektowa celem jej zatwierdzenia. W międzyczasie okazało się, że konieczne jest zdobycie odstępstwa od przepisów przeciwpożarowych. Nie chodzi o sam budynek, bo on jest zaprojektowany w taki sposób, że nie wymaga żadnych odstępstw. Chodziło o kwestie za dużego pochylenia drogi dojazdowej do obiektu. Przepis mówi, że droga dojazdowa pożarowa nie może mieć większego nachylenia niż 5 stopni. Trzeba było wystąpić do komendanta wojewódzkiego straży pożarnej z odstępstwem, taka zgoda została udzielona, a wniosek o wydanie decyzji złożony do starostwa. Czekamy na wydanie pozwolenia na budowę – wyjaśnił sekretarz. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji.
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
inżynier , w dniu 22-08-2022 20:44:17 napisał:
odpowiedz
Szrotówek, w dniu 22-08-2022 20:48:45 napisał:
odpowiedz
Połdziad będ, w dniu 22-08-2022 21:18:59 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!