Wydano warunki zabudowy. Nie dla krematorium w Szubinie Wsi!

fot. pow.
Choć dokument jest jeszcze nieprawomocny, to wydano już warunki #zabudowy dla budowy krematorium w Szubinie Wsi. Decyzja, ku uciesze mieszkańców, jest negatywna! Tymczasem do Urzędu Miejskiego w Szubinie wpłynęła kolejna petycja w sprawie sprzeciwu wobec inwestycji!
W piśmie skierowanym do burmistrza Mariusza Piotrkowskiego czytamy, że „planowana inwestycja wywołuje negatywne emocje wśród mieszkańców, co skłania do przyjęcia, że lokalizacja takiej inwestycji powinna uwzględniać wszelkie uwarunkowania, w tym stanowisko miejscowej społeczności”.
Autorzy petycji podkreślają, że na obszarze otaczającym nieruchomość, na której ma powstać krematorium, brakuje zabudowań o funkcji zbliżonej z planowaną. Odnoszą się oni do art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z którego wynika, że kryterium pozytywnego załatwienia wniosku jest zachowanie przez planowaną inwestycję kontynuacji funkcji zabudowy w ramach tzw. dobrego sąsiedztwa. „Krematorium nie będzie bezkolizyjnie współistnieć z obecną funkcją mieszkaniową. (…) W sąsiedztwie znajduje się bowiem głównie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz teren rolniczy i leśny” – czytamy w piśmie.
Dalej autorzy petycji powołują się na rządowy projekt ustawy z dnia 23 września 2021 o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Projektowana ustawa ma określić m.in. zasady lokalizacji krematoriów oraz wymagania, jakim powinny odpowiadać. Zgodnie z projektem krematoria mogą znajdować się w ściśle wyznaczonych przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszarach, przede wszystkim w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy, możliwie jak najdalej od budynków mieszkalnych. Zmiany dotyczyć mają też procedur kremacji.
Zdaniem przeciwników inwestycji usytuowanie krematorium w pobliżu domów jednorodzinnych byłoby naruszeniem zasady zrównoważonego rozwoju, którego elementem jest ład przestrzenny i przyjazne człowiekowi otoczenie, zdrowe środowisko naturalne i właściwe relacje społeczne.
„Budowa krematorium doprowadzi do znacznego zwiększenia natężenia ruchu, naruszenia stanu środowiska i zagrożenia dla zdrowia i ludzi przez szkodliwe produkty spalania. (…) Uciążliwościami są również inne odczuwalne pogorszenia warunków życia na obszarze sąsiednich działek, w szczególności w zakresie ujemnego oddziaływania emocjonalnego i psychologicznego na właścicieli i użytkowników działek sąsiednich” – to kolejny argument poruszany w petycji przeciwko powstaniu krematorium. Dalej zwraca się uwagę także na spadek wartości nieruchomości sąsiednich. Przeciwnicy krematorium apelują, aby w planie zagospodarowania przestrzennego gminy Szubin znaleziono obszar, na którym taka inwestycja mogłaby powstać bez naruszenia ładu społecznego, jego norm etycznych i dobrosąsiedzkich.
Protest ma sens
Okazuje się, że sprzeciw mieszkańców nie poszedł na marne. W miniony piątek burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski poinformował, że zostały wydane negatywne warunki zabudowy dla inwestycji. – Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, gmina wydaje warunki zabudowy – tłumaczy burmistrz. – W tym przypadku trzeba dokonać analizy otoczenia. Planowana inwestycja nie może odstawać od funkcji pierwotnej danego terenu. Pod uwagę brany jest też głos mieszkańców. Nie może być on pomijany, ale nie może też mieć głównego wpływu na decyzję. Dostałem w tej sprawie pisma od mieszkańców. Wszystko zostało przekazane urbaniście. On dokonał analizy technicznej, na podstawie której została wydana negatywna decyzja o warunkach zabudowy. Strony postępowania mogą się od decyzji odwołać – dodaje Piotrkowski. Burmistrz przyznał, że przy wydawaniu decyzji pod uwagę brana była m.in. kwestia kontynuacji aktualnej zabudowy, tj. mieszkaniowej.
To dobra wiadomość dla przeciwników inwestycji, czego nie można powiedzieć o inwestorze – Zbigniewie Żywanowskim, który zapowiada, że prawdopodobnie będzie odwoływał się od decyzji burmistrza.
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
Marek, w dniu 28-05-2022 12:23:35 napisał:
odpowiedz
mołtys, w dniu 28-05-2022 20:43:58 napisał:
odpowiedz
Zamościanin, w dniu 28-05-2022 21:51:44 napisał:
odpowiedz
JK, w dniu 29-05-2022 22:37:22 napisał:
odpowiedz
Obserwator, w dniu 30-05-2022 12:10:19 napisał:
odpowiedz
Karolina, w dniu 30-05-2022 17:30:37 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!