Wyjątkowa wystawa. Piętnaście szopek autorstwa Przemysława Kozłowskiego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wywiad z Przemysławem Kozłowskim, laureatem Nagrody Marszałka #w kategorii promocja województwa za tworzenie wyjątkowych dzieł z zapałek, w tym największej szopki bożonarodzeniowej, która trafiła do Watykanu. W 2023 roku przekazał jedną z szopek sanktuarium w Santiago de Compostela.
Jak wygląda proces twórczy i jak długo powstaje jedna szopka?
Każde dzieło zaczynam od wypalenia zapałek, które następnie trzeba obrać z siarki, aby nie brudziły. Wygląd szopek to moje własne pomysły, które przelewam na papier w postaci projektu. Na jego podstawie toczy się dalsza praca związana z wyklejaniem. W tworzeniu pomagają mi moja żona Magda i moja mama Basia.
Mała szopka bożonarodzeniowa z kilku tysięcy zapałek powstaje pięć tygodni. Średnia, pochłaniająca od 20 do 30 tysięcy zapałek zajmuje od dwóch do trzech miesięcy, natomiast duże szopki wymagają użycia od 40 do nawet 80 tysięcy zapałek, a wyklejenie takiej ilości to nawet pół roku pracy. Dotychczas największą szopkę stworzoną dla papieża Franciszka tworzyłem przez 10 miesięcy.
Rok temu planował Pan podróż do sanktuarium w Santiago de Compostela. Czy udało się zrealizować te plany?
Tak. W maju zacząłem robić szopkę, którą ukończyłem po sześciu miesiącach. Powstała z 159 174 zapałek. Do Hiszpanii wyjechałem 18 listopada. Towarzyszył mi Krzysztof Gutkowski z Bydgoszczy i ekipa z TVP Bydgoszcz z Kingą Wasilewską, która realizowała reportaż o mojej pielgrzymce. Do Madrytu dotarliśmy samolotem, a do Oviedo autem. Z Oviedo, wraz z Krzysztofem, wyszliśmy pieszo. Założyliśmy, że będziemy szli tak długo, na ile wystarczy mi sił. Krzysztof wcześniej przeszedł trasę z Oviedo do Santiago de Compostela. Dużo mi pomagał i podtrzymywał na duchu. Szczególnie w trudnych momentach, których na trasie nie brakowało. Na początku było ciepło i przyjemnie. Hiszpania przywitała nas temperaturą 21-22 stopni Celsjusza. W Oviedo było 15-16 stopni Celsjusza, ale na trasie zaczęło mocno padać i zrobiło się zimno. Musiałem bardzo uważać. Najgorzej było na czwartym etapie wędrówki, gdy przemoczyłem buty. Na miejscu byliśmy 23 listopada.
Wy doszliście pieszo, a szopka do sanktuarium dojechała oddzielnym transportem?
Zgadza się. Niestety w trakcie transportu została uszkodzona. Jak ją zobaczyłem, to się rozpłakałem. Miałem tylko dwie godziny, żeby szopkę naprawić. Musieliśmy zdążyć przed mszą, w trakcie której miałem ją przekazać. Krzysztof miał scyzoryk, wyciągnęliśmy młotek, klej, zapałki i zaczęliśmy naprawiać. To nie było łatwe, ponieważ konstrukcja ważyła 150 kg. Zdążyliśmy na czas i przekazaliśmy szopkę w trakcie eucharystii. Cieszę się, że się udało. Dziękuję wszystkim, którzy mi w tym pomogli. Sam nie dałbym rady.
Jakie teraz ma Pan plany? Jakie cele Pan sobie wyznaczył?
W 2024 roku mija 25 lat od kiedy zacząłem wykonywać szopki z zapałek. Z tej okazji planuję zorganizować wystawy jubileuszowe. Będą w Sicienku, Bydgoszczy, Toruniu, a może nawet w Warszawie. Przed świętami podarowałem szopkę dzieciom z Oddziału Alergologii i Gastroenterologii w Szpitalu Uniwersyteckim in. Jurasza w Bydgoszczy. Nie rezygnuję z tego, aby dotrzeć do Roberta Lewandowskiego. Wykonałem dla niego piłkę z 4 718 zapałek. Poświęciłem na to 308 godzin pracy. Zależy mi na tym, bo szanuję go nie tylko jako piłkarza, ale też jako człowieka, ponieważ pomaga osobom niepełnosprawnym.
W Urzędzie Marszałkowskim można oglądać wystawę Pana szopek. Proszę o niej opowiedzieć.
Wystawa składa się z piętnastu szopek. Czternaście powstało specjalnie na tę okazję. To wystawa wyjątkowa, ponieważ nie była nigdzie wcześniej pokazywana. Dziękuję marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu za to, że udostępnił miejsce, w którym mogłem pokazać swoje szopki. Jestem mu wdzięczny za to, że mi zaufał i wsparł w realizacji planów.
Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Wystawa szopek Przemysława Kozłowskiego w Urzędzie Marszałkowskim fot. Andrzej Goiński UMWKP
Wystawa szopek Przemysława Kozłowskiego w Urzędzie Marszałkowskim fot. Andrzej Goiński UMWKP
Przemysław Kozłowski z żoną fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Kaśka, w dniu 29-12-2023 16:28:35 napisał:
odpowiedz
Dana, w dniu 29-12-2023 16:51:53 napisał:
odpowiedz
Aa, w dniu 29-12-2023 17:26:58 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!