Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2024

Bądźmy czujni! Oszuści podszywają się pod znany sklep

fot. pixabay

fot. pixabay

Przestrzegamy przed oszustwem „na wygraną w konkursie #IKEA”. Przestępcy przejmują konta społecznościowe, pozyskują dane i rozsyłają wiadomości o rzekomej wygranej w konkursie. Wmawiają, że pieniądze można otrzymać za pomocą BLIKA.

Cały przestępczy proceder rozpoczyna pozyskanie danych do konta na Facebooku. Dysponując dostępem do profilu na FB i z automatu do komunikatora Messenger, pozyskuje się kolejne kontakty, jak to wygląda:

Osoby które zdecydowały się przekazać numer telefonu otrzymały informację o konkursie smsowym organizowanym przez IKEA, a żeby w nim uczestniczyć trzeba wysłać otrzymany kod.

Przesyłana przez oszustów informacja wyglądała, jakby została wysłana przez firmę IKEA. Odpowiednie oprogramowanie zmienia numer identyfikacyjny telefonu i przedstawia go w smsie jako IKEA. (znane są również inne przypadki zmian numerów gdzie przestępcy identyfikowali się jako nazwy konkretnych banków)

Co to za kod i dlaczego jest tak istotny? Przesłanie oszustom tego kodu pozwala im na dostęp do naszego konta na Facebooku, zmianę hasła i dalsze działanie w naszym imieniu w sieci.

Osoby, które w porę się nie zorientują i dalej są pod wpływem działania oszusta, wykonując kolejne polecenia, otrzymują informację o wygranej, a żeby ja otrzymać trzeba wysłać kod blik.

Poniższe fotografie przedstawiają takie działanie oszusta wobec pokrzywdzonego w Zamościu. Pokrzywdzony przesłał kod blik, co pozwoliło oszustowi na wypłacenie pieniędzy.

Pozyskanie czyjegoś konta na Facebooku pozwala na dalszą działalność przestępczą. Posłużenie się skradzionym profilem choćby do prowadzenia fikcyjnych sprzedaży na Marketplace. Policjanci otrzymują informacje a także przyjmują zawiadomienia od osób, które zamówiły przedmioty, zrobiły przelewy, albo zapłaciły blikiem na telefon, a zamówionych przedmiotów nie odzyskały. Takie transakcje pochodzą też ze skradzionych kont społecznościowych, gdzie przestępca przedstawia się jako osoba na której konto się włamano.

Apelujemy! W dzisiejszych czasach trzeba być potrójnie czujnym!

Materiał: asp. Dominik Zieliński

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)