Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2024

Posiedzenie Komisji Zasobów Naturalnych. Marszałek w Brukseli

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy dziś (14 czerwca) w Brukseli #w posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów (KR). Wśród tematów rozmów m.in. przyszłość wspólnej polityki rolnej (na podstawie przygotowanej przez gospodarza województwa i Portugalki Isildy Gomes opinii). Czeka nas także debata o współpracy Komitetu Regionów i Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Przyjęty podczas marcowego posiedzenia NAT projekt opinii dotyczącej przyszłości wspólnej polityki rolnej powstał w toku prac eksperckich i konsultacji z interesariuszami – m.in. rolnikami oraz przedstawicielami związków producentów rolnych i organizacji konsumentów – zarówno w kraju, w tym w Kujawsko-Pomorskiem, jak i w Brukseli. Zobacz Bruksela: Komitet Regionów będzie rekomendował głębokie zmiany w polityce rolnej

Wśród zasadniczych dezyderatów m.in. zatrzymanie niekontrolowanego importu produktów rolnych spoza unii, weryfikacja założeń Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa, zmiana zasad funkcjonowania rolniczych dopłat bezpośrednich, wsparcie rozwoju zrównoważonego rolnictwa (z zachowaniem bioróżnorodności i wzmocnieniem rolnictwa ekologicznego), wzmocnienie i promocja lokalnych systemów żywnościowych i krótkich łańcuchów dystrybucyjnych żywności, a także przeniesienie zasadniczych kompetencji w kreowaniu polityki rolnej na poziom województw. Komitet Regionów najprawdopodobniej przyjmie opinię w ostatecznym kształcie podczas środowego (19 czerwca) posiedzenia plenarnego.

Podczas dzisiejszego posiedzenia zaprezentowany zostanie także raport z drugiej fazy konsultacji przeprowadzonych w ramach sieci regionalnych centrów (RegHub), która monitoruje wdrażanie unijnych polityk w terenie dbając o to, by w Brukseli brano pod uwagę stanowiska lokalnych i regionalnych społeczności i interesariuszy.

Gospodarz województwa weźmie udział w debacie dotyczącej współpracy Komitetu Regionów z FAO. Wśród rozmówców dyrektor brukselskiego biura FAO Raschad Al-Khafaji

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)