Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2024

Rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki. Potrzeba 10 tys. osób

fot. MM

fot. MM

Marzy ci się zajęcie, które daje satysfakcję i zmienia świata# na dobre? Jeśli tak, to wolontariat w Szlachetnej Paczce jest dla Ciebie. 8 lipca ruszyła rekrutacja wolontariuszy i wolontariuszek do Szlachetnej Paczki. W tym roku poszukiwanych jest ponad 10 tys. osób ze wszystkich województw Polski. Żeby dołączyć do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, należy wejść na szlachetnapaczka.pl i wysłać zgłoszenie. Zmieniaj świat na dobre!

Mówimy „dobra robota”, bo to najlepsze określenie działań naszych wolontariuszy i wolontariuszek w Szlachetnej Paczce. „Dobra robota” zmienia świat wielu ludzi na dobre. Po czym poznamy, że ta „dobra robota” jest rzeczywiście dobra? Po rozświetlonych oczach mamy, która może swoim dzieciakom zrobić w końcu naleśniki na nowej patelni. Po tym, że pani Stefania nie śpi w czapce na głowie, bo ma już opał na zimę. Po tym, że Hanna dojeżdża do szkoły na rowerze i już nie musi sama chodzić 10 km przez las. Po tym, że gdy otwierają się Szlachetne Paczki, cała rodzina skupia się nad nimi i nie dowierza, że to wszystko dla nich! Po tym poznajemy „dobrą robotę” naszych wolontariuszy. Ty też możesz zostać wolontariuszem lub wolontariuszką, wejdź na szlachetnapaczka.pl i dowiedz się więcej – zachęca do wolontariatu Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

Dobra robota czeka tuż za rogiem!

Rokrocznie tysiące wolontariuszy i wolontariuszek angażuje się w wolontariat w ramach Szlachetnej Paczki. To osoby, które nie godzą się na obojętność wobec najbardziej potrzebujących, takich jak pan Jan. „Śpimy po harcersku albo jak żołnierze na poligonie" – tłumaczy sytuację swoją i żony pan Jan. A to oznacza, że śpią na kocach na podłodze – mimo wieku i chorób. Kobieta jest po trzech zawałach, mąż ma reumatyzm. Zamiast kuchni mają tylko mały pokój z kuchenką elektryczną, a łazienka to zlew z zimną wodą. Toaletę mają wspólną z sąsiadką na korytarzu. Utrzymują się z emerytur w wysokości ok. 2300 zł. Wolontariusze Paczki docierają do takich osób, poznają ich historię i pośredniczą w przekazaniu pomocy zorganizowanej przez darczyńców. Poczucie, że zrobiło się dobrą robotę pojawia się wtedy, gdy seniorzy tacy jak pan Jan obudzą się wyspani i poczują, że są dla kogoś ważni. A to nie stanie się bez wolontariuszy. W tym roku Szlachetna Paczka poszukuje ponad 10 tys. ochotników z całego kraju.

Dołącz do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, wysyłając zgłoszenie na szlachetnapaczka.pl. Zmieniaj świat na dobre!

Zaangażowanie, które zmienia świat na dobre

Dobra robota, która realnie zmienia życie najbardziej potrzebujących, wymaga zaangażowania. Właśnie tak działa wolontariat w Szlachetnej Paczce – dołączają do niego osoby, które wiedzą, że taka praca wymaga czasu, energii i odpowiedniego przygotowania.

Wolontariat w Szlachetnej Paczce najbardziej angażuje wolontariusza lub wolontariuszkę od września do połowy grudnia. Wolontariusze biorą udział w szkoleniu, spotkaniach z potrzebującą rodziną/rodzinami oraz zajmuje się kontaktem z darczyńcą i tworzeniem dokumentacji. Każdy etap zaangażowania wolontariuszy sprawia, że program może działać, niosąc realne wsparcie tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Łączenie wolontariatu z codziennym życiem jest dość proste, ponieważ wolontariat przypomina trochę pracę zdalną, a na pewno jest dość elastyczny. Można go wykonywać, kiedy się chce. Przy czym, trzeba umówić się z rodzinami na konkretne terminy. Podliczyłem ile godzin poświęciłem na roczny udział w Szlachetnej Paczce i było to ok. 50 godzin. Z czego 30 godzin to był Weekend Cudów, a 20 odwiedzanie rodzin i tworzenie opisu, wypełnianie dokumentów. Wydaje mi się, że to nie jest duży nakład pracy – mówi Szymon, wolontariusz Szlachetnej Paczki. Podobne przemyślenia ma inna wolontariuszka, Monika: – Moim największym strachem był czas. Jestem osobą czynną zawodowo, ale też mamą na pełen etat i zawsze tego, czego mi brakuje, to czasu. Natomiast Szlachetna Paczka pokazała, że dobra organizacja i świetna ekipa pozwalają to wszystko zorganizować”.

Jakie wsparcie otrzymasz jako wolontariusz?

Szlachetna Paczka wyposaża wolontariuszy w narzędzia, które wspierają ich w działaniu. To kilkugodzinne wdrożenie w rolę wolontariusza; e-learningi, podczas, których dowiadują się, jak rozmawiać z rodzinami, na co zwracać uwagę; to też pomocne materiały (takie jak procedury, scenariusze) oraz wsparcie merytoryczne Paczki.

Główne zadania wolontariusza w Szlachetnej Paczce:

Osoba zaangażowana w wolontariat w Szlachetnej Paczce odwiedza potrzebujące rodziny i osoby samotne żyjące w biedzie, w trudnej sytuacji. Rozmawia z nimi, poznaje ich historie i opisuje je. Następnie wskazuje Rodziny, które otrzymają pomoc w ramach Szlachetnej Paczki.

Pomaga łączyć osoby, które w innych okolicznościach nigdy by się nie spotkały. Pomaga darczyńcom i darczyńczyniom przygotować wsparcie adekwatne do potrzeb konkretnej rodziny w potrzebie.

Wolontariusze podczas swojej pracy doświadczają różnych emocji: radości, wzruszenia, dumy, ale również tych trudniejszych, które w dłuższej perspektywie prowadzą do dobrych efektów – pozwalają się wzmocnić i rozwijać. Wolontariat w Szlachetnej Paczce umożliwia również spojrzenie na świat i swoje życie z innej perspektywy. Dzięki temu zaangażowaniu wolontariusz może bardziej doceniać to, co ma i zyskuje świadomość, że może przyczynić się do zmiany w życiu tych, którzy mają mniej.

W trakcie całej edycji poznawałam siebie na nowo. Dużo bardziej doceniam to, co mam. Kiedy pojawiłam się u rodziny i słyszałam, że potrzebuje kilogram cukru albo mąkę, a ja wiem, że mogę sobie na to pozwolić każdego dnia. To też pokazuje, jak wiele mam. Doceniam jeszcze bardziej moją rodzinę i to, w jakim miejscu jestem dzisiaj, a także to, że realnie mogę poprzez swój czas pomóc innym – mówi Monika, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

To wymagająca praca, dająca ogrom satysfakcji, po wykonaniu której “dobra robota” jest   najtrafniejszym komentarzem.

Jak zostać wolontariuszem lub wolontariuszką? Krótka instrukcja:

1. Wejdź na stronę www.szlachetnapaczka.pl

2. Wyślij swoje zgłoszenie.

3. Czekaj na kontakt rekrutera, który umówi się z Tobą na pierwsze spotkanie online.

4. W tym czasie możesz poczytać o Szlachetnej Paczce na www.szlachetnapaczka.pl

A wszystko zaczyna się od podjęcia dobrej decyzji! Dołącz do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, wysyłając zgłoszenie na szlachetnapaczka.pl. Zmieniaj świat na dobre!

Materiał: Ewa Tryjańska

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
KOBIZE
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)