Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2024

Sejmik udzielił zarządowi wotum zaufania. Nie wszyscy jednogłośni

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Głosowanie nad wotum zaufania dla zarządu województwa #poprzedziło wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego, który zreferował wymagany ustawowo aktualny raport o stanie województwa.

Gospodarz województwa wskazał w swoim wystąpieniu, że ubiegły rok był czasem uruchomienia unijnych środków nowej perspektywy i realizacji pierwszych projektów finansowanych w ramach naszego programu regionalnego 2021-2027, intensywnej debaty nad transformacją energetyczną (związaną m.in. z programem stopniowego ograniczania wykorzystywania paliw kopalnych), a także efektywnej realizacji wielu przedsięwzięć w dziedzinie polityki społecznej, kultury oraz wsparcia rozwoju gospodarczego. – Ten raport jest też formą dialogu, który nie zaczyna się dziś i nie kończy na tej sali. Jest efektem naszej wspólnej pracy – podkreślił zwracając się do radnych marszałek Piotr Całbecki.

Dyskusja po prezentacji dotyczyła m.in. planowanego terminalu w Emilianowie i gospodarczego wykorzystania śródlądowego transportu wodnego, linii kolejowych w zachodniej części województwa, perspektyw dla Portu Lotniczego Bydgoszcz, dostępności żłobków, toksycznych pozostałości po bydgoskim Zachemie i promu przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego. Odnosząc się do tej ostatniej kwestii i zarzutów stawianych przez Najwyższą Izbę Kontroli, marszałek Piotr Całbecki stwierdził: – Mówimy o bardzo  poważnych zarzutach, z którymi my się bardzo poważne nie zgadzamy. Te zarzuty są krzywdzące wobec Zarządu Dróg Wojewódzkich i nas tu wszystkich. Nie zawsze wiatr wieje w żagle, czasem trzeb iść pod wiatr.

W głosowaniu sejmik udzielił zarządowi wotum zaufania. Za głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi Polskiego Stronnictwa Ludowego Polska 2050, przeciw klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Otwierając procedurę związaną z głosowaniem nad absolutorium skarbnik województwa Paweł Adamczyk przedstawił sprawozdanie finansowe samorządu województwa i sprawozdanie z wykonania budżetu województwa za ubiegły rok. Zakończyliśmy go z dochodami budżetowymi w wysokości blisko 2 miliardów złotych i wydatkami w wysokości 1,9 mld złotych (wydatki inwestycyjne to 40 proc. tej kwoty), nadwyżka budżetowa wyniosła 10 mln złotych. Zadłużenie województwa stale się obniża, a obsługa zadłużenia to mniej niż 1 proc. wydatków budżetu.

Dokument został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową i sejmikową Komisję Rewizyjną. W głosowaniu sejmik sprawozdanie przyjął udzielając jednocześnie absolutorium zarządowi województwa, co rekomendowały zarówno RIO, jak i komisja.

Raport o stanie realizacji strategii rozwoju województwa do 2023 (wskaźnikowy), będący wstępem do bloku wystąpień i uchwał związanych z głosowaniem nad wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa, zaprezentował dyrektor Departamentu Planowania Rozwoju i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim Adam Stańczyk.

Sejmik zdecydował o zakupie dwóch zabytkowych obiektów w Ciechocinku – nieczynnego od lat i niszczejącego basenu solankowego oraz łazienek uzdrowiskowych. Przejęcie ich przez samorząd województwa oznacza odrestaurowanie i udostępnienie kuracjuszom i mieszkańcom. W porządku obrad znalazły się jeszcze m.in. raport o stanie inwestycji drogowych oraz uchwały w sprawie środków dla Żnińskiej Kolejki Wąskotorowej, zamiaru przeprowadzenia zmian w statucie Książnicy Kopernikańskiej, programu ochrony przed hałasem i regulaminów stypendiów uczniowskich w ramach programów „Prymus Pomorza i Kujaw II” i „Prymus Pomorza i Kujaw Plus”.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 6 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (8)

  ? , w dniu 17-06-2024 20:56:40 napisał:

  A co to za bojówka PiSowska obok tego Pana?

  odpowiedz

  • -1 (1)

  bandi, w dniu 17-06-2024 22:02:25 napisał:

  własnym podwórzem niech się zajmą

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 18-06-2024 14:47:01 napisał:

  Do ?.Zmień lekarza

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Budowa hal
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)