Dziś mamy 13 maja 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

09 lutego 2023

Sezon grzewczy w pełni. Czad – jak uchronić się przed cichym zabójcą?

fot. archiwum

fot. archiwum

Wszelkie urządzenia dogrzewające poszczególne pomieszczenia są najczęściej użytkowane w okresie zimowym. #Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że ich niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do narażenia zdrowia, a nawet życia ludzkiego lub utraty dorobku.

O czym warto pamiętać?

W trakcie sezonu grzewczego zwiększa się zagrożenie nie tylko pożarowe, ale również ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem. Jest on o tyle niebezpieczny, że jest całkowicie bezsmakowy oraz bezwonny, przez co ciężko go rozpoznać i przewidzieć związane z nim niebezpieczeństwo. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest przede wszystkim niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Do objawów zatrucia tlenkiem węgla zaliczyć trzeba m.in. bóle oraz zawroty głowy, duszność, nieregularny i przyspieszony oddech, senność, nudności oraz ogólne zmęczenie. Wszystkie te objawy powodują zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia przez osobę zaczadzoną, która pozostaje całkowicie bierna (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Warto więc poznać zasady udzielania pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla. Zatrutej osobie należy zapewnić natychmiastowy dopływ świeżego, czystego powietrza. Najlepiej jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę w bezpieczne miejsce na świeżym powietrzu. Należy również rozluźnić ubranie poszkodowanej osoby oraz wezwać służby ratownicze. Co istotne, jeżeli po wyniesieniu na świeże powietrze, zaczadzona osoba nadal nie oddycha, trzeba niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

A jak zapobiegać zagrożeniu powstania tlenku węgla? Jest na to kilka sposobów. Można skontaktować się ze specjalistą, któremu zlecimy kontrolę stanu grzewczego mieszkania bądź zainstalować czujniki tlenku węgla, które kontrolują, czy w mieszkaniu tworzy się czad i w razie niebezpieczeństwa taka czujka alarmuje mieszkańców. Warto też regularnie wietrzyć mieszkanie, szczególnie na krótko przed snem. Pod żadnym pozorem nie można też zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Jak to wyglądało w 2022 roku?

W kwestii zagrożenia, jakie niesie za sobą tlenek węgla, każdego roku organizowane są akcje informacyjne mające na celu uświadomienie mieszkańców w temacie zapobiegania występowania czadu. Niestety, ale te informacje nie trafiają do wszystkich osób. Co roku, w okresie grzewczym strażacy podejmują interwencje związane z występowaniem tlenku węgla. Jak sytuacja prezentuje się w powiecie nakielskim? Informacje na ten temat przedstawił nam oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Nakle st. kpt. Bartosz Walkowiak. – Na terenie powiatu nakielskiego w okresie od 01.01.2022 do 28.12.2022 straż pożarna podejmowała podczas prowadzonych działań 45-krotnie czynności w zakresie stwierdzenia występowania zagrożenia tlenkiem węgla. W obiektach, w których dokonywano pomiaru przy użyciu specjalistycznych urządzeń, stwierdzono obecność czadu sześciokrotnie, co stanowiło realne zagrożenie zdrowia oraz życia dla przebywających w nich ludzi – poinformował. – Na uwagę zasługuje fakt, iż do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nakle wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących tzw. załączenia się czujnika tlenku węgla w obiekcie. Po przybyciu na miejsce zgłoszenia zastępów straży pożarnej okazuje się, że w zdecydowanej większości tych zgłoszeń doszło do aktywacji alarmu w wyniku wykrycia stężenia CO. Tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym nie mającym smaku gazem, powstającym w wyniku spalania paliw podczas gotowania lub ogrzewania. Stężenie CO może osiągnąć trujący poziom gwałtownie lub z czasem na skutek powolnego nagromadzenia. Z tego powodu jedyną możliwością wykrycia niebezpieczeństwa jest montaż czujnika tlenku węgla, o co apelujemy do mieszkańców powiatu nakielskiego – dodał st. kpt. Bartosz Walkowiak.

Jak podkreślił oficer prasowy KP PSP w Nakle, straż pożarna już od wielu lat rekomenduje montowanie czujników węgla w gospodarstwach domowych, co przyczynia się do zwiększenia poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Jak wynika z analiz, zamontowane czujniki w wielu przypadkach załączają się w momencie wykrycia zagrożenia, o czym PSP jest również informowana w momencie przyjęcia zgłoszenia oraz podczas prowadzenia działań ratowniczo–gaśniczych.

Źródło:  

Oceń artykuł: 8 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Audyt środowiskowy
3000PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Konstrukcje stalowe
Budowa magazynów
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)