Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

20 lutego 2015
III dzień zajęć zimowych

Święto Kotka w Dębowie

fot. Kamila Wełniak-Bohdanowicz, Anna Kłosińska, gimnazjalistki: Daria Michalik, Lidka Kłosińska, Magda Iciek

fot. Kamila Wełniak-Bohdanowicz, Anna Kłosińska, gimnazjalistki: Daria Michalik, Lidka Kłosińska, Magda Iciek

W środę, 18.02.2015 r. Centrum Kształcenia w Dębowie zorganizowaliśmy tzw. Święto Kotka, nawiązując do obchodzonego 17 lutego Światowego Dnia Kota.

W pierwszej części spotkania rozmawialiśmy o naszych czworonogach. Wywiązała się dyskusja na temat odpowiedniego ich traktowania. Uczestnicy zajęć podawali różne przykłady złego zachowania człowieka wobec zwierząt. Następnie zilustrowaliśmy wizerunek kota za pomocą środków plastycznych. Prace wypadły kolorowo i nieco zabawnie. Można je obejrzeć u wejścia do Szkoły Podstawowej.

Uczennica klasy III – Majka Iciek stojąc odważnie przed dużą grupą pięknie przeczytała wiersze znanych poetów o kotach. Wymieniliśmy też znane nam koty w literaturze i filmach. Dużo śmiechu było podczas naśladowania kota. Najwierniej udawali kota Ci najmniejsi: Konrad Cegielski, Michał Hamerski i Miłosz Łeszyk.

Na wszystkich, którzy lubią mleko i nie ma przeciwskazań zdrowotnych, by je pić, czekała konkurencja-niespodzianka. Zadanie polegało na jak najszybszym wypiciu tego napoju z plastikowych podstawków, bez używania rąk do pomocy. Konkurencję przeprowadziliśmy w dwóch grupach wiekowych. Wszyscy mieli taką samą ilość nalanego z kartonika mleka. Konsumpcja okazała się bardzo wesoła i smaczna. W grupie maluchów zwyciężył Kacper Szpejankowski a zaraz po nim najszybszy był Michał Hamerski i Mikołaj Szpejankowski. Wśród starszaków puste talerze jako pierwsi mieli: Mikołaj Wierzewski, Przemek Bohdanowicz i Magda Iciek.

Dalej rozpoczęły się kocie wygibasy. Pierwsze zadanie polegało na odbijaniu głową nadmuchanego balona, bez pomocy rąk. Tutaj bezkonkurencyjny był Maciej Cegielski i Kuba Cyganek, którzy odbili balon aż 109 razy a nieco mniej: Gracjan Wierzewski, Mikołaj Wierzewski i Kamil Kranz.

Koty lubią skakać. Na tym też polegała nasza ostatnia zabawa, tyle, że przez skakankę. Najpierw przećwiczyliśmy umiejętności i rozpoczęliśmy zabawę. Tutaj mistrzami okazali się: Lidka Kłosińska, Magda Iciek i Gracjan Wierzewski. Na koniec, Jagoda Chwiłka i jej brat Bartek przynieśli do Centrum gościa – kota Filutka, który był chętny do zabawy i uważnie przypatrywał się wszystkim. Koty, podobnie jak ludzie, jeśli są zdrowe i kochane, lubią się bawić.

Zajęcia zorganizowała p. Kamila Wełniak-Bohdanowicz przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sadkach. Udział brało 20 uczestników (nie licząc naszych gości). Dziękujemy p. Anie Kłosińskiej oraz naszej młodzieży za pomoc w realizacji zajęć. Laureatów wszystkich zabaw nagrodziliśmy upominkami a wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowe balony, napoje, cukierki i lizaki.


Tekst: Kamila Wełniak-Bohdanowicz

Oceń artykuł: 46 43

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)