Dziś mamy 22 lipca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 czerwca 2024
Wiadomości z regionu

Uderzyła citroenem w szynobus. Policjanci apelują o ostrożność

fot. KPP Wągrowiec

fot. KPP Wągrowiec

Masa własna szynobusu SA139 , który zwykle porusza się #po torach do Gołańczy to 86 ton. Na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje on co najmniej kilkadziesiąt metrów. Stąd tak ważne jest aby zachować maksymalną ostrożność na przejazdach kolejowych.

Dzisiaj okolo godziny 6 rano na przejeździe kolejowym przecinającym ul. Bartodziejską w Wągrowcu doszło do kolizji z szynobusem. O zdarzeniu drogowym poinformował kierownik pociągu dzwoniąc na numer alarmowy 112, zrelacjonował zdarzenie zaznaczając że nikt nie został poszkodowany.

Policjanci ustalili, że kierująca samochodem marki Citroen 31-letnia mieszkanka powiatu pilskiego, jechała od strony Bartodziej w kierunku centrum. Skrzyżowanie jest dobrze oznakowane i kobieta zastosowała się do znajdującego się tam znaku, zatrzymała pojazd.

Powtórzyła się jednak sytuacja, która już kiedyś miała miejsce na tym przejeździe. Po zatrzymaniu, kierująca nie rozejrzała się, aby być pewną, że nie nadjeżdża szynobus. Ruszyła samochodem w trakcie gdy na przejazd wjechał skład i uderzyła w jego bok.

Uderzenie nie było mocne, stąd pojazd nie został poważnie uszkodzony - pęknięty zderzak, oderwana tablica rejestracyjna, nikomu nic się też nie stało. Tutaj miały znaczenie sekundy, gdyby kierująca wjechała przed pociąg, wówczas maszynista nie miałby żadnego czasu na reakcję i mogłoby to skończyć się inaczej.

Znak STOP przy przejeździe kolejowym nakazuje kierowcy, aby się nie tylko zatrzymał, ale też rozejrzał się i upewnił czy nie nadjeżdża pojazd szynowy. Doprowadzenie do kolizji w takim przypadku wiąże się z grzywną 1500 zł i 10 punktów karnych. Gdy mamy do czynienia z poważniejszymi zdarzeniami, gdzie w wypadkach z pojazdami szynowymi podrużujący doznają obrażeń ciała, wówczas może to zostać zakwalifikowane nawet jako katastrofa w ruchu drogowym, co grozi karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Nie zawsze kierowcy zdają sobie z tego sprawę dojeżdżając do przejazdu kolejowego.

Apelujemy o ostrożność!

Materiał: asp. Dominik Zieliński

Oceń artykuł: 1 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Budowa hal
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Wymiana doświadczeń i nowoczesna technologia. Szkolenie żołnierzy

W ostatnich dwóch tygodniach Centrum Szkolenia Wojsk Obrony #Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois realizowało szkolenie Critical Knowledge Exchange przeznaczone dla Obserwatorów Ognia.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Wzniesienia kryją tajemnicę. Pozostałości kurhanów i pomniki

Te niepozorne wzniesienia kryją w sobie tajemnicę. Uczyniła je #ludzka ręka. Dziś historia o miejscach pamięci w Leśnictwach Dziewierzewo i Żarczyn.

(czytaj więcej)