Dziś mamy 23 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

27 lipca 2021

Ku czci św. Anny. Mieszkańcy wzięli udział we mszy i nabożeństwie

fot. UM w Łobżenicy

fot. UM w Łobżenicy

Według podań św. Anna urodziła się w Judei, jej# rodzinny dom znajdował się w Betlejem.

Jej rodzice byli potomkami króla Dawida. Anna otrzymała staranne wychowanie, pogłębione jej służbą w Świątyni Jerozolimskiej. Wyszła za mąż za Joachima. Anna i Joachim postrzegali swoje małżeństwo jako święty związek zjednoczony przez Boga. Anna była wzorem i przykładem życia dla wszystkich małżonków. W ciągu dwudziestu lat małżeństwa nie doczekali się dzieci. W kulturze żydowskiej brak dziecka uważany był za wstyd i karę od Boga. Pewnego dnia Anna poszła do ogrodu, aby opłakiwać swoje życie. Kiedy spojrzała w niebo i zobaczyła gniazdo wróbli na drzewie laurowym, wypowiedziała modlitwę do Boga. Wtedy pojawił się Anioł, który zapowiedział narodziny dziecka. Para była zachwycona tą radosną wiadomością. W 45. roku życia Anny, 8 września, urodziła się dziewczynka, Maria. Po kilku latach Anna wraz z Joachimem zaprowadzili córkę do świątyni w Jerozolimie, gdzie Anna poświęciła ją na służbę Bożą. Służąc w świątyni, Maryja wzrastała w łasce i miłości Boga. Maria dorastała w świątyni i pozostała tam do dwunastu lat, przewyższając wszystkie inne dziewczęta swoją pobożnością, znajomością prawa Bożego, pokorą, czystością i wszelkimi cnotami. W wieku czternastu lat wyszła za mąż za Józefa. Według niektórych legendarnych przekazów Joachim wkrótce potem zmarł. Anna mieszkała z Maryją i Józefem w Nazarecie i dożyła 80 lat. Gdy nadeszła godzina jej śmierci, pożegnała się z bliskimi i poleciła swego ducha Bogu. Jej ciało zostało pochowane blisko ciała św. Joachima w Dolinie Jozafata.

Kult świętej Anny jest związany z naszą Gminą, szczególnie z miastem, od setek lat – w materiale źródłowym już z XVII wieku można znaleźć wzmianki o niewielkim kościele pod jej wezwaniem, który stał na wzgórzu o tej samej nazwie (na terenie za obecnym domem św. Józefa w Łobżenicy). Ten szachulcowy kościół, ze względu na groźbę katastrofy budowlanej, został rozebrany w drugiej połowie XIX wieku. Na jego miejscu stanęła figura św. Anny, która niestety została zniszczona w czasie okupacji niemieckiej. Wyposażenie rozebranego kościoła zostało przeniesione do fary (kościoła św. Trójcy), włącznie z obrazem przedstawiającym świętą Annę nauczającą Marię, którego autorstwo przypisywane jest łobżenickiemu proboszczowi, księdzu Kazimierzowi Auszpergerowi, i który datowany jest na drugą połowę XVII wieku. Mocą dekretu Stolicy Apostolskiej 4 marca 2015 roku święta Anna została ogłoszona patronką Łobżenicy. Jej kult co roku celebrowany jest w Łobżenicy 26 lipca.

Wczoraj o godzinie 18.00 w kościele p.w. św. Trójcy w Łobżenicy odbyła się uroczysta Msza Święta oraz nabożeństwo do św. Anny. Następnie głos zabrał Burmistrz Łobżenicy – Piotr Łosoś, który w swoim przemówieniu odniósł się do historii i kultu Świętej Anny w naszej Gminie oraz podkreślił jej rolę jako patronki Łobżenicy.

Uroczystego charakteru wydarzenia dopełnił prowadzony przez dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Łobżenicy Panią Iwonę Matejczyk Obremską koncert skrzypcowo-organowy w wykonaniu Janusza Jędrzejczyka, Marii Ziarnik oraz Marcina Pawłowskiego. Na zakończenie wszystkich przybyłych gości zaproszono na zewnątrz, w celu obejrzenia wystawy o św. Annie i jej cudach, a także poczęstowania się słodką niespodzianką – babeczką św. Anny ufundowaną przez Gminną Spółdzielnię SCH ROLNIK w Łobżenicy.

Materiał: UM w Łobżenicy 

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  Ewa, w dniu 27-07-2021 13:32:33 napisał:

  Bajki z mchu i paproci ,legendy nie mające odniesienia w historii . Na tym oparta jest wiara katolicka, na mitach i legendach

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Ksiondz , w dniu 27-07-2021 14:35:46 napisał:

  co dobrego może wyjśc z Italii ? mafie zalały cały świat

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Koloryzacja - nowoczesne techniki
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Nowoczesny styl
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)