Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2022

Skazani ukończyli różne kursy zawodowe. Istotny element resocjalizacji

fot. archiwum jednostki

fot. archiwum jednostki

W Zakładzie Karnym w Potulicach w 2021 roku 64 skazanych ukończyło# kursy zawodowe. Zdobycie nowego zawodu, nowych umiejętności i rozwój kompetencji, a także podniesienie kwalifikacji ma przyczynić się do zwiększenia zasobów skazanych i wpisuje się w prowadzone oddziaływania resocjalizacyjne.

Statystyka roczna

W ubiegłym roku w potulickiej jednostce 64 skazanych ukończyło szkolenia zawodowe realizowane w ramach FPPoPP lub w ramach POWER. Z otrzymanych środków celowych z Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój przeprowadzono dwa kursy zawodowe: robotnik budowlany i stolarz. Natomiast ze środków otrzymanych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej zrealizowano szkolenia opiekunów osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych, palaczy c.o, malarzy-szpachlarzy oraz spawaczy metodą MAG z osłoną CO2.

Kursy zawodowe jako istotny element procesu resocjalizacji

Znaczna część w grupie osób nieprzystosowanych społecznie na różnych etapach edukacji akcentowała swój negatywizm szkolny, emanowała brakiem aspiracji edukacyjnych oraz brakiem chęci zdobycia zawodu. Związane było to z zawężonym obszarem zainteresowań, niechęcią do rozwijania technik pracy umysłowej oraz obfitowało w bierność poznawczą. Brak perspektyw podjęcia pracy po opuszczeniu izolacji więziennej z uwagi na deficyt wykształcenia i umiejętności zawodowych może przyczynić się do powrotności do przestępstwa. Z punktu widzenia efektywności procesu resocjalizacji istotną kwestią jest zatem aktywizacja zawoda osadzonych. Ukończenie kursów zawodowych czy zdobycie wykształcenia powoduje, że wzrasta szansa skazanych na zaistnienie na rynku pracy po opuszczeniu murów więzienia. Wartością dodaną jest także fakt, iż po ukończeniu kursów zawodowych skazani są kierowani do pracy w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności, co wpływa dodatkowo na możliwość wykorzystywania zdobytych umiejętności i budowanie nawyku pracy. Rozwój własnych kompetencji to jedna z najlepszych inwestycji, gdyż podnosi wartość na rynku pracy i atrakcyjność dla pracodawcy.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)