Dziś mamy 1 grudnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

25 września 2022

Wpływ stóp procentowych na finanse gminy. Mniej kapitału, więcej odsetek

fot. archiwum

fot. archiwum

Odsetki do zapłacenia od kredytów zaciągniętych przez samorządy# wyniosą w 2022 roku około 5-6 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to tylko 1,2 mld zł - wynika z szacunków firmy analityczno-doradczej Aesco. To efekt bardzo dużych wzrostów stóp procentowych w ostatnim czasie. Jak wygląda sprawa w gminie Sadki?

Podstawowa stopa procentowa w Polsce, tzw. referencyjna, wzrosła w ostatnich miesiącach z 0,1 5 do 6,5%. Tak wysoka była ostatni raz przed kryzysem finansowym w 2008 roku. To zaś oznacza drastyczny wzrost oprocentowania kredytów i wysokości odsetek od nich. Dotyka to także samorządów. Odsetki do zapłacenia od zaciągniętych przez jednostki samorządowe kredytów będą w 2022 roku kilkakrotnie większe.

Zadłużenie gminy Sadki na dzień 31 grudnia 2021 roku wynosiło 2 mln 73 tys. 552 zł. Kwota zaplanowana w budżecie gminy Sadki na rok 2022 z przeznaczeniem na spłatę kredytów z tytułu wykupu wierzytelności wynosi: na spłatę rat kapitałowych 689 tys. 607 zł, na spłatę odsetek 125 tys. zł. – Kwota zaplanowana na spłatę rat kapitałowych została ustalona w wysokości wynikającej z zawartych umów pożyczek według harmonogramu spłat zobowiązań – tłumaczy wójt Sadek Dariusz Gryniewicz. Dodaje, że na spłatę odsetek do dnia 31 grudnia 2022 pozostało gminie 65,3% zaplanowanej kwoty.
W ubiegłym, 2021 roku, spłata zobowiązań z tytułu kredytów (wykupy wierzytelności) – rat kapitałowych wyniosła 750 tys. 636 zł, a odsetek 40 tys. 858 zł (wykup wierzytelności), kredytu obrotowego – raty kapitałowe wyniosły 68 tys. zł, a odsetki 603 zł. W tym roku (stan na 30 czerwca 2022) spłata rat kapitałowych kredytów (wykup wierzytelności) to 375 tys. 318 zł, a odsetek – 43 tys. 382 zł. Jak widać, kwota kapitału jest w tym roku o połowę mniejsza, co nie dotyczy odsetek. Te, zamiast również się zmniejszyć, wzrosły o prawie 3000 zł.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Nadzieje polskich kibiców. Dzisiaj Polska zagra z Meksykiem

Rozpoczęcie mundialu rozpaliło nadzieje polskich kibiców. Sukces w meczu towarzyskim z Chile (1:0) dodał optymizmu #przed dzisiejszym spotkaniem z Meksykiem.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)