Dziś mamy 9 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

19 grudnia 2017

Bezdomność to nadal poważny problem społeczny. Są plany, aby to zmienić

Bezdomność – najbardziej skrajna i okrutna forma wykluczenia społecznego; stale obecna, choć jako # społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej zamożni. Samorząd województwa od lat finansuje adresowane do tej grupy programy i projekty w dziedzinie profilaktyki społecznej oraz programy doraźnego wspierania. Marszałek Piotr Całbecki zdecydował o rozpoczęciu przygotowań do powołania rady, która zajmie się stworzeniem regionalnego systemu ograniczania tego zjawiska.

- Trochę przyzwyczailiśmy się widoku zarośniętych mężczyzn, taszczących w starych reklamówkach cały swój dobytek, przysypiających na dworcach, grzebiących w śmietnikach, czasem żebrzących. Teraz, kiedy temperatury spadają poniżej zera, są niczym wyrzut sumienia zamożniejącego społeczeństwa. By poprawić swój los, mieć przed sobą lepsze życie, perspektywy na przyszłość, potrzebują innych. Potrzebują nas – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Szacuje się, że w Polsce żyje obecnie blisko 33,5 tysiąca osób bez własnego miejsca na ziemi. W większości są to mężczyźni (80 proc.), w wieku 40-60 lat, pozbawieni dachu nad głową w wielu przypadkach bez własnej winy, najczęściej na skutek eksmisji (45 proc.) i konfliktów rodzinnych (36 proc.); wśród przyczyn są też uzależnienia i bezrobocie. W Kujawsko-Pomorskiem bez własnego kąta żyje 1 800 osób.

Lokalne programy wychodzenia z bezdomności finansowaliśmy już z unijnych środków pomocowych 2007-2013. Polski Komitet Pomocy Społecznej mógł dzięki temu objąć programem reintegracji zawodowej i społecznej 30 osób bezdomnych z terenu Bydgoszczy; Caritas Diecezji Włocławskiej, podczas dwóch edycji projektu, 30 i 60 osób z rejonu Włocławka; Toruńskie Centrum Caritas 50 bezdomnych z Torunia i gminy Chełmża; Brodnickie Centrum Caritas 30 osób bezdomnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym w rejonie Brodnicy; Fundacja Pro Europa 40 bezdomnych z Torunia. Programy obejmowały m. in. pomoc psychologiczną, kursy i staże zawodowe oraz pomoc w poszukiwaniu pracy, a także mieszkania chronione dla tych, którzy mogą już sobie radzić o własnych siłach.

Także obecnie przeznaczamy sporo pieniędzy na ten cel. Samorząd miejski Bydgoszczy otrzymał w grudniu ponad 2 miliony złotych na remont i przebudowę zdegradowanych lokali komunalnych na mieszkania socjalne i wspomagane. W 40 takich mieszkaniach zamieszka 80 niesamodzielnych osób bezdomnych oraz zagrożonych bezdomnością osób o niskich dochodach (20 już zasiedlono, mieszka w nich 45 osób). Wiąże się to z udziałem w zindywidualizowanym programie socjoterapeutycznym oraz wsparciem opiekuńczym (pomoc w przygotowaniu posiłków, zakupach, rejestracji do lekarza, etc.). Zgromadzenie Sióstr Albertynek, które w Bydgoszczy prowadzi kuchnię dla ubogich, za ponad 4 miliony złotych zbuduje nowy budynek, w którym znajdą miejsce zaplecze kuchenne i stołówka oraz pokoje interwencyjne dla ofiar przemocy domowej i ośrodek terapeutyczny dla osób, które spróbują wyjść z bezdomności lub uzależnienia. Dotację na stworzenie mieszkań socjalnych dla osób zagrożonych bezdomnością w Bronisławiu (blisko 300 tysięcy złotych) otrzymała też w ostatnich tygodniach gmina Dobre w powiecie radziejowskim.

Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej od kilkunastu lat przygotowuje przed zimą informatory, plakaty i ulotki z adresami miejsc udzielających wsparcia bezdomnym. Trafiają do instytucji, z którymi stykają się takie osoby (m. in. szpitali, więzień, schronisk i noclegowni, straży miejskiej i policji), są też kolportowane w miejscach gdzie bezdomni przebywają (m. in. na dworcach). Od dwóch lat prowadzi też kampanię informacyjną na temat mądrych sposobów pomocy wykluczonym.

Rada do spraw wychodzenia z bezdomności przy marszałku województwa kujawsko-pomorskiego zajmie się m. in. stworzeniem diagnozy sytuacji i mapy potrzeb, opracowaniem modelu przeciwdziałania wykluczeniu i bezdomności oraz monitorowaniem losów osób wychodzących z bezdomności, monitorowaniem standardów i promowaniem dobrych praktyk w tej sferze. Będzie też doradzać w tym zakresie gospodarzowi województwa. Wejdą do niej m. in. przedstawiciele organizacji pozarządowych posiadających doświadczenie w udzielaniu tego rodzaju pomocy, samorządów lokalnych, publicznych służb pracy i pracodawców oraz świata nauki.

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 9 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
0

Emisja hałasu do środowiska. Nowe regulacje unijne

2 maja 2024 r. opublikowano unijne rozporządzenie, które zmieni metody# pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 22 maja 2025 r.

(czytaj więcej)
0

Globalna platforma dla uczniów i nauczycieli. Bezpłatny dostęp

Ministerstwo Edukacji Narodowej nawiązało partnerstwo# z firmą Canva – globalną platformą do komunikacji wizualnej. W ramach programu Canva for Education wszyscy nauczyciele uczący w szkołach i uczniowie od klasy IV szkoły podstawowej otrzymają bezpłatny dostęp do zaawansowanej wersji platformy. Dzięki współpracy, MEN nie poniesie żadnych kosztów, a darmowy dostęp do aplikacji otrzymają uczniowie i nauczyciele.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)