Dziś mamy 3 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

29 lutego 2020

Dzisiejszy dzień zdarza się raz na cztery lata. Rok 2020 jest rokiem przestępnym

Rok przestępny w kalendarzu, który obowiązuje w naszym kraju, ma wpływ na wiele rzeczy - między innymi na# daty świąt kościelnych. W zależności od kalendarza obowiązującego w danej kulturze, rok przestępny może być też traktowany nieco inaczej i w zupełnie inny sposób przekładać się na traktowanie dat.

Kiedy po raz pierwszy wprowadzono rok przestępny?

Lata przestępne zostały pierwszy raz wprowadzone już w 238 roku p.n.e. w Egipcie, gdy zaczęto uwzględniać dodatkowy dzień co cztery lata. W roku 45 p.n.e. Juliusz Cezar wprowadził tę samą rachubę w Rzymie (stąd kalendarz juliański). Dodatkowy dzień zyskał najkrótszy miesiąc – luty – który w tym czasie był też ostatnim miesiącem roku. Błąd tej rachuby wynosi ok. 1 dobę na 128 lat, ponieważ rok zwrotnikowy jest nieco krótszy niż 365,25 dnia.

Rok przestępny to inaczej po prostu rok, w którym jest 366, a nie 365 dni. Takie zjawisko m.in. w kalendarzu gregoriańskim, który obowiązuje w Polsce, występuje co 4 lata. W dużym skrócie - rok przestępny ma na celu wyrównanie roku kalendarzowego z rokiem zwrotnikowym (czyli dosłownym czasem, jaki Ziemi zajmuje obieg wokół Słońca). W roku przestępnym zwyczajowo dodaje się jeden dzień do lutego, który wówczas ma nie 28, a 29 dni. Dlatego też data 29 lutego pojawia się w kalendarzu jedynie co 4 lata!

Do dziś ten system jest stosowany w różnych kalendarzach kościołów prawosławnych. Również w astronomii używa się roku juliańskiego jako jednostki czasu.

Jak obliczyć lata przestępne? Co ile wypada rok przestępny?

Inaczej mówiąc w myśl tej reguły latami przestępnymi są te, których numeracja:
- jest podzielna przez 4 i niepodzielna przez 100 lub
- jest podzielna przez 400.

Dotychczas według tej reguły lata 1600 i 2000 były przestępnymi, a lata 1700, 1800, 1900 nie. W przyszłości rok 2100 nie będzie rokiem przestępnym.

Według dawnych wierzeń 29.02 to data bardziej pechowa niż trzynastego w piątek. Uważa się też, że cokolwiek wydarzy się w dzień, który "nie istnieje", można uznać za coś, czego nie było.

Oceń artykuł: 9 24

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)