Dziś mamy 29 maja 2020, piątek, imieniny obchodzą:

22 maja 2019

Gdy się ma na imię Wiktoria, nie wypada przegrywać!

fot. Maja Stankiewicz

fot. Maja Stankiewicz "Gazeta Pomorska"

Za kilka dni czeka ją podróż życia. Raz – bo bardzo daleko, dwa – bo debiut wśród najlepszych# juniorek świata, trzy – bo musiała i nadal musi spełnić wiele warunków, by na tę wyprawę się "zabrać".

Warunków nie związanych ze sportem, kształtujących jednak każdego młodego człowieka na dalsze lata. Gdy się ma na imię Wiktoria, nie wypada przegrywać! Na każdym polu!  Wraz w Moniką Marach "eksportowa" para naszych młodych sztangistek z Tarpana Mrocza. Rozmówczyni z tego wywiadu niebawem, wraz ze starszymi koleżankami z reprezentacji  - Sylwią Oleśkiewicz (kat. 49 kg, LKS Omega Kleszczów), Pauliną Rutkowską (kat. 59 kg, CLKS Mazovia Ciechanów) oraz Magdalenę Karolak (kat. + 87 kg, LKS Omega Kleszczów), wyruszy w drogę na Fidżi, gdzie 1 czerwca rozpoczynają się mistrzostwa świata U20.

Wiktoria Wołk, bo o niej mowa, nie przebywa na zgrupowaniu centralnym kadry w Spale, lecz trenuje u siebie, w MGLKS Tarpanie Mrocza. Nad wszystkim czuwa trener Sławomir Zawada. Poza pomostem Wiktoria dźwiga też ciężar.... zaległości w szkole. Sporo ich się uzbierało, na tyle dużo, że zdecydowanie na ten temat wypowiedział się tata Wiktorii, nauczyciele, trenerzy w klubie oraz prezes Tarpana Henryk Szynal. Porozmawiajmy sobie o tym oraz o innych sprawach z zainteresowaną.

 - Z tego co wiadomo, dołączysz do reprezentacyjnej ekipy w ostatniej chwili. Dlaczego nie trenujesz w kadrowym zgrupowaniu w Spale?

 - Muszę być tu w Mroczy. Tak się niestety poukładało. Nie jestem na obozie kadry, ponieważ miałam i mam zaległości w szkole. Ale staram się to jak najszybciej naprawić. Chcę ponaprawiać wszystkie złe sprawy, nadrobić zaległości.

- Lepiej późno, niż wcale.  Skoro kłopoty w nauce, to z jakimi przedmiotami masz największy problem?

- Na ten moment, największe problemy są u mnie z przedmiotami zawodowymi. Kończę też zdawanie zaległych testów zawodowych.

- No dobrze, ale czy sobie z tym poradzisz?

- Proszę mi wierzyć, robię wszystko, co w mojej mocy, żeby wyjść na dobrą drogę. A co będzie? To się okaże.

- Po prostu bądź w tej nauce taka, jak na pomoście, gdy dźwigasz duże ciężary i jesteś w tym dźwiganiu konsekwentna. To wystarczy. Przed tobą wyjazd na Fidżi, na mistrzostwa świata U20.  Co chcesz tam osiągnąć?

- Myślę że to super sprawa, taki wyjazd to jest coś fajnego… Postaram się pokazać z jak najlepszej strony, uzyskać jak najlepszy wynik.

- Cofnijmy się do udanych dla ciebie mistrzostw Polski juniorek w Puławach. Uzyskałaś tam najbardziej wartościowy rezultat. Zostałaś najlepszą zawodniczką turnieju.  Spodziewałaś się tak dobrego występu?

- Nie tego, że będzie dobrze aż tak. Ale byłam bardzo zadowolona po starcie. Jednak jak mawia mój aktualny trener Sławomir Zawada, zawsze mogłoby być lepiej.

- No to na jaki wynik liczyłaś?

- Liczyłam na to by „zrobić” 83 w rwaniu i 102 w podrzucie, ale ten wynik, który uzyskałam, też mnie satysfakcjonuje. Podziałał mobilizująco do dalszej pracy.

- Lepiej czujesz się w rwaniu czy podrzucie, który z bojów lubisz bardziej?

- W obu bojach czuję się dobrze, chodź podrzut pasuje mi jakoś lepiej.

- Jak trafiłaś do ciężarów?

- Kiedyś ciężary podnosiła moja siostra. Dużo mi opowiadała o treningach i mnie to zainteresowało, wiec wybrałam się z nią na trening i od tamtego czasu ciężary to moja wielka pasja.

- Trenerzy, którzy cię w ciężarach prowadzili i prowadzą.

- Na początku trenował mnie pan trener Dominik Mikołajczyk. On mnie wypatrzył nauczył i ukształtował. Bardzo mu za to dziękuję.  Potem w trenerskiej kolejności jest pan Adam Nurkiewicz, a obecnie trenuje z panem trenerem Sławomirem Zawadą.

- Twój jeden dzień życia w Mroczy – jak wygląda?

- Nic odkrywczego. Wstaje rano, jem śniadanie i wybieram się do szkoły, po szkole zaczynam trening. Końcówka dnia jest dla mnie i moich potrzeb.

- Twoja rodzina, rodzeństwo…

- Mam bardzo, ale to bardzo dużą najbliższą rodzinę. Dwanaścioro rodzeństwa. Wszyscy mnie wspierają i zawsze mogę na nich liczyć. Rodzina jest dla mnie najważniejsza. Zawsze jest przy mnie, gdy tego potrzebuję.

- Wiktoria obok wyczynowego uprawiania sportu?

- Chodzę do szkoły mundurowej w Mroczy.

- Zainteresowania? Film, muzyka, książka…

- Lubię słuchać muzyki, jazdę na rowerze, uwielbiam biegi.

- Czy masz jakiś wzór ciężarowy, postać na której się wzorujesz.

- Podziwiam wszystkich skutecznych ciężarowców. Ale nie wzoruje się na nikim. Po prostu staram się być sobą!

- Wiktoria prywatnie, to: spokojna, impulsywna, zarozumiała, wyrozumiała, śmiała, koleżeńska?

- Jestem koleżeńska, wyrozumiała, ale bywam i impulsywna.

- Ulubione jedzonko?

- Ulubione jedzenie to wszystkie potrawy przygotowane przez moją mamę. Uwielbiam jej dania. Sama nie bardzo garnę się do gotowania, kilka dań potrafię jednak zrobić sama.

- Kraj do którego chciałabyś pojechać na wczasy, w jakim chciałabyś żyć, mieszkać?

- Tu, gdzie teraz jestem, jest mi bardzo dobrze! A na wczasy chciałabym pojechać do Hiszpanii, do Barcelony.

- Co sadzisz o nowych kategoriach wagowych?

- Myślę, że nie ma dużej różnicy w tym co było, aczkolwiek nowe wagi mogą niektórym zawodniczkom i zawodnikom pomóc.

- Twoje sportowe marzenia. Co chciałabyś osiągnąć w sporcie w najbliższym czasie?

- Na obecną chwilę moje marzenia sięgają medali mistrzostw Europy, może i mistrzostw świata. Chcę się ciągle poprawiać.

P.S. Fajne ostatnie zdanie Wiktorii: „Chcę się ciągle poprawiać”. Serdecznie jej tego życzę, tej ciągłej poprawy, nie tylko w sportowym wymiarze. Ostatnie informacje o jej nadrabianiu szkolnych spraw są krzepiące. Mówią o tym w kręgach nauczycielskich mundurowej szkoły w Mroczy, optymistycznie patrzy na przyszłość zawodniczki dyrektor klubu Henryk Szynal. Ogromne znaczenie ma jasna i zdecydowana deklaracja taty zawodniczki w sprawie jej przyszłości sportowej. Wiem, że Wiktoria zdaje sobie z tego sprawę. Ma przed sobą podróż życia. Dosłownie i w przenośni.

Rozmawiał: Marek Kaczmarczyk

materiał: Polski Związek Podnoszenia Cięzarów

Oceń artykuł: 9 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (5)

  elemelek, w dniu 22-05-2019 16:31:43 napisał:

  Takim sztangistkom to dałbym się połamać

  odpowiedz

  • -2 (4)

  sztangista, w dniu 22-05-2019 17:48:41 napisał:

  elemelek ty na pewno jesteś połamany to słychać ,widać i czuć

  odpowiedz

  • 3 (5)

  witek, w dniu 22-05-2019 21:20:14 napisał:

  Kiedyś aby móc trenować w jakimś klubie,nauka była na pierwszym planie.Nie było mowy o zaległościach.Ciekawe co panna by zrobiła w takim przypadku a tu widać przyzwolenie było.

  odpowiedz

  • 6 (8)

  ABC, w dniu 22-05-2019 22:37:28 napisał:

  Wulgarna,ordynarna z przerostem mięśni nad intelektem, siłą mięśni rozwiązuje wszystkie problemy towarzyskie. Kto wypisuje takie bzdury?!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (8)

  Renata, w dniu 23-05-2019 09:04:44 napisał:

  Koleżeńska i wyrozumiała ? Hmmm... Wulgarna, nie potrafii się zachować oraz dobrze wypowiedzieć !!! Powinna dawać dobry przykład jako sportowiec w nie świecić głupotą!!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  :):), w dniu 23-05-2019 09:41:10 napisał:

  W moim klubie liczyła się średnia, nie było średniej, nie było możliwości uczestnictwa do klubu oraz trenowania w nim. Średnia minimalna to 3,7, ale jak widać, tutaj tak nie ma. Trzeba najpierw mieć coś w głowie i zająć się nauką, a później treningami.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  kora, w dniu 23-05-2019 10:30:08 napisał:

  Szkoły nie zaliczy ale na wycieczkę na Fidżi za nasze pieniądze pojedzie. "chodź podrzut pasuje mi jakoś lepiej" - to zdanie mówi wszystko zarówno o niej jak i o "dziennikarzu" prowadzącym z nią wywiad. Żenada.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -4 (6)

  Gruby, w dniu 23-05-2019 21:32:20 napisał:

  No i dobrze. Niech radzi sobie jak chce. Nie ma co tracić życia. Są ludzie co pokończyli nie wiadomo ile fakultetów i nie mają ani w głowie ani żadnej pracy i pożądnej, ani zadowolenia z życia tylko smutna wegetacja. A jak jest wulgarna i arogancka wobec innych tzn. że ta cała reszta jest słaba a nie ona mocna. Gratuluję wyjazdu. Czerp z życia jak najwięcej. Baw się dobrze. Carpe Diem.

  odpowiedz

  • 1 (5)

  Ma89, w dniu 24-05-2019 09:39:21 napisał:

  Oj mroczaki , jak wy lubicie pastwić się nad innymi, wieczne hejty jak tylko pojawi się temat podnoszenia ciężarów , jedziecie po każdym począwszy od Zielińskich teraz po Wiktorię Wołk , kogo jeszcze chcecie obsmarować ? Skoro dziewczyna ma problemy w nauce, bo przecież macie wgląd do dziennika szkolnego i wiecie lepiej to jej indywidualna sprawa , ważne ze cokolwiek robi, ze nie siedzi jak reszta młodzieży na rynku do późnego wieczora i wydziera ryja , ćpa i chleje piwko pod żabka... Patrzcie na siebie później plujcie w kogos. Rzygac mi się chce jak czytam te wasze komentarze , z pewnością za tymi pseudonimami kryją się rówieśnicy Wiktorii, w szczególności wypastowane radnym fluidem z drogerii panienki które przy 15 stopniach ciepła na dworzu ubierają szorty wyznające się im w dupsko chodzące po rynku i wpierdzielajace hot doga z zabki... jesteście żałośnym pokoleniem naprawdę.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Nowoczesne zabiegi laserowe
Kasa fiskalna ONLINE FAREX PRO600
1349PLN PROMOCJAPLN
Metkownice
od 179PLN
Usługi transportowe
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Pomoc drogowa
Remonty mieszkań
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)