Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

21 sierpnia 2023

Jak dbać o odzież termiczną, aby służyła jak najdłużej?

fot. powierzone

fot. powierzone

Odzież termoaktywna jest niezastąpiona dla osób aktywnych fizycznie. Ze względu na# swoją specyfikę wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu zachowa swoje właściwości na długi czas, co jest ważne szczególnie w zimie. Dbanie o ubrania termiczne przedłuża ich trwałość, dlatego trzeba pamiętać o stosowaniu się do kilku kluczowych zasad.

Czy można prać odzież termiczną w pralce?

Osoby, które mają do czynienia z odzieżą termiczną po raz pierwszy, nie zawsze wiedzą, czy lepiej prać ją w pralce czy ręcznie. Warto jednak poświęcić pielęgnacji nieco uwagi i nie popełniać popularnych błędów. Pranie w pralce mogłoby wpłynąć na szybką utratę właściwości tych specyficznych ubrań. Lepiej jest nie mieszać ich z innymi elementami garderoby. Jeśli już zajdzie konieczność wyprania tego typu odzieży w pralce, nie powinno się stosować zwykłego proszku, a płyn do ubrań sportowych. Odzieży termicznej nie prasuje się. Panie szukające wysokiej jakości odzieży sportowej mogą zajrzeć na: https://www.e-horyzont.pl/kobieta/bielizna-termoaktywna-damska/koszulki-oddychajace-damskie.html

Ręczne pranie odzieży termicznej

Choć pranie ręczne nie cieszy się w dzisiejszych czasach dużą popularnością, warto je jednak jeszcze czasami stosować. Napełnienie pralki i dodanie do niej proszku jest oczywiście o wiele łatwiejsze, lecz nie warto poświęcać ubrań, które mogłyby na skutek niewłaściwej pielęgnacji szybko się zniszczyć. Lepiej jest znaleźć chwilę na ich prawidłowe upranie. Podczas prania w pralce z odzieży termicznej zniknie brud i trudne plamy, lecz jednocześnie osłabią się specjalne włókna, które odpowiadają za swobodny przepływ powietrza. 

Ręcznie tego typu ubrania można prać w letniej wodzie o temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Warto wykorzystać jako środek piorący szare mydło, płatki mydlane lub płyn do odzieży sportowej. Kolejny krok to suszenie odzieży. Nie trzeba jej wykręcać. Wystarczy wycisnąć wodę lub przełożyć suchym ręcznikiem i ugniatać. Susząc ubranie, należy pamiętać o unikaniu kontaktu ze słońcem wiosną i latem oraz z gorącym kaloryferem zimą. Jeśli ubranie zostanie odpowiednio uprane i wysuszone w zacienionym miejscu, znikną z niego nieprzyjemne zapachy, natomiast właściwości oddychające pozostaną nienaruszone. Warte uwagi propozycje dla panów chcących zadbać o komfort termiczny podczas aktywności fizycznej znajdują się na: ttps://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/bielizna-funkcjonalna-meska.html

Jak często prać odzież termiczną?

Sposób prania odzieży termicznej to jedno, a regularność wykonywania tej czynności to drugie. Na pewno nie należy odwlekać momentu prania, szczególnie w przypadku bielizny, która jest nakładana na gołe ciało. Jej zadania to odprowadzanie potu, a także zapobieganie utracie ciepła przez ciało. Jeśli odzież sportowa nie będzie systematycznie prana, tkanina zacznie zbierać sól i zatrzymywać wodę. Jest to zjawisko szczególnie niekorzystne w trakcie zimy, gdy mokra bielizna powoduje bardzo duży dyskomfort. Właśnie dlatego lepiej zrobić pranie od razu po użyciu. Warto pamiętać, że odzież termiczną oprócz prania można również impregnować. Specjalne preparaty mają za zadanie wydłużyć jej żywotność i zachować właściwości.

 

Mmateriał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)