Dziś mamy 7 maja 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

21 sierpnia 2023

Jak dbać o odzież termiczną, aby służyła jak najdłużej?

fot. powierzone

fot. powierzone

Odzież termoaktywna jest niezastąpiona dla osób aktywnych fizycznie. Ze względu na# swoją specyfikę wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu zachowa swoje właściwości na długi czas, co jest ważne szczególnie w zimie. Dbanie o ubrania termiczne przedłuża ich trwałość, dlatego trzeba pamiętać o stosowaniu się do kilku kluczowych zasad.

Czy można prać odzież termiczną w pralce?

Osoby, które mają do czynienia z odzieżą termiczną po raz pierwszy, nie zawsze wiedzą, czy lepiej prać ją w pralce czy ręcznie. Warto jednak poświęcić pielęgnacji nieco uwagi i nie popełniać popularnych błędów. Pranie w pralce mogłoby wpłynąć na szybką utratę właściwości tych specyficznych ubrań. Lepiej jest nie mieszać ich z innymi elementami garderoby. Jeśli już zajdzie konieczność wyprania tego typu odzieży w pralce, nie powinno się stosować zwykłego proszku, a płyn do ubrań sportowych. Odzieży termicznej nie prasuje się. Panie szukające wysokiej jakości odzieży sportowej mogą zajrzeć na: https://www.e-horyzont.pl/kobieta/bielizna-termoaktywna-damska/koszulki-oddychajace-damskie.html

Ręczne pranie odzieży termicznej

Choć pranie ręczne nie cieszy się w dzisiejszych czasach dużą popularnością, warto je jednak jeszcze czasami stosować. Napełnienie pralki i dodanie do niej proszku jest oczywiście o wiele łatwiejsze, lecz nie warto poświęcać ubrań, które mogłyby na skutek niewłaściwej pielęgnacji szybko się zniszczyć. Lepiej jest znaleźć chwilę na ich prawidłowe upranie. Podczas prania w pralce z odzieży termicznej zniknie brud i trudne plamy, lecz jednocześnie osłabią się specjalne włókna, które odpowiadają za swobodny przepływ powietrza. 

Ręcznie tego typu ubrania można prać w letniej wodzie o temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Warto wykorzystać jako środek piorący szare mydło, płatki mydlane lub płyn do odzieży sportowej. Kolejny krok to suszenie odzieży. Nie trzeba jej wykręcać. Wystarczy wycisnąć wodę lub przełożyć suchym ręcznikiem i ugniatać. Susząc ubranie, należy pamiętać o unikaniu kontaktu ze słońcem wiosną i latem oraz z gorącym kaloryferem zimą. Jeśli ubranie zostanie odpowiednio uprane i wysuszone w zacienionym miejscu, znikną z niego nieprzyjemne zapachy, natomiast właściwości oddychające pozostaną nienaruszone. Warte uwagi propozycje dla panów chcących zadbać o komfort termiczny podczas aktywności fizycznej znajdują się na: ttps://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/bielizna-funkcjonalna-meska.html

Jak często prać odzież termiczną?

Sposób prania odzieży termicznej to jedno, a regularność wykonywania tej czynności to drugie. Na pewno nie należy odwlekać momentu prania, szczególnie w przypadku bielizny, która jest nakładana na gołe ciało. Jej zadania to odprowadzanie potu, a także zapobieganie utracie ciepła przez ciało. Jeśli odzież sportowa nie będzie systematycznie prana, tkanina zacznie zbierać sól i zatrzymywać wodę. Jest to zjawisko szczególnie niekorzystne w trakcie zimy, gdy mokra bielizna powoduje bardzo duży dyskomfort. Właśnie dlatego lepiej zrobić pranie od razu po użyciu. Warto pamiętać, że odzież termiczną oprócz prania można również impregnować. Specjalne preparaty mają za zadanie wydłużyć jej żywotność i zachować właściwości.

 

Mmateriał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)