Dziś mamy 9 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

21 grudnia 2019

Jak wybrać i efektownie serować wędliny podczas świąt?

fot. pow.

fot. pow.

Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków czas rodzinnych spotkań przy obficie zastawionym stole. Świąteczne dania powinny być nie tylko smaczne, ale także pięknie się prezentować.# Wśród wielu potraw, które będziemy podawać są także mięsa i wędliny. Podpowiadamy, jakie produkty wybrać i w jaki sposób je serwować.

Zadbaj o piękne podanie
Zadbaj o formę podania posiłków i serwowanie wędlin. Nie musisz mieć specjalnych zdolności artystycznych – wbrew pozorom przygotowanie oryginalnej patery jest naprawdę proste. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, a z pewnością osiągniesz pożądany efekt, czyli ucztę nie tylko dla podniebienia, ale także dla oczu. Przyda ci się dekoracyjny półmisek, patera lub duży, ozdobny talerz, które sprawią, że świąteczny stół będzie prezentował się wyjątkowo świątecznie. Naczynie dopasuj do ilości i wielkości wędlin. Wędliny pokrój na chude plastry. Pamiętaj jednak, aby zbytnio nie przeciążyć talerza. Natomiast wszelkie dodatki, takie jak pieczywo i dipy, podawaj w osobnych naczyniach, odpowiednio w koszyku i miseczkach. Przy nakryciu muszą znaleźć się noże do smarowania kromek masłem, samo masło oraz widelce, którymi będzie można nabierać plastry wędlin. Wędliny ułóż skośnie jedne na drugich, niezbyt gęsto, zaczynając od brzegów tacy. Możesz układać je w rulony bądź w inne rozmaite, przemyślane kształty. – Najlepiej wcześniej przemyśleć ogólną koncepcję i sposób dekoracji. Pamiętajmy jednak, że smak i jakość dobranych wędlin oraz dodatków są o wiele bardziej istotne niż sama forma prezentacji. Zaniedbanie pierwszych na korzyść drugich zwykle nie kończy się kulinarnym sukcesem. Całość musi przede wszystkim nam smakować – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka.

Wybierz smaczne wędliny
Podane wędliny muszą być świeże i mieć ładny zapach. Paterę powinny tworzyć przede wszystkim wyroby, których smak odpowiada naszym gustom. – Zazwyczaj na półmisku podaje się różne rodzaje wędlin – ich kompozycja powinna być urozmaicona pod względem faktury i kolorów. Kupując wędliny zwróćmy uwagę na ich jakość. Zwykle możemy zweryfikować to ceną wyrobu: produkt gorszej jakości zazwyczaj jest tańszy od tego o lepszym składzie. Warto także przyjrzeć się etykiecie i przeanalizować skład. Klienci często wybierają szynkę – doskonałą propozycją będzie szynka Kurpiowskie specjały ZM Pekpol. Powstała z najwyższej jakości mięsa wieprzowego z dodatkiem wyłącznie soli peklującej i nie zawiera glutaminianu sodu i fosforanów dodanych. To tradycyjna szynka, otoczona warstewką naturalnego tłuszczyku. Pamiętajmy, że dobrej jakości szynka powinna być soczysta i krucha, łatwo się kroić, a plastry nie mogą się rozpadać. Zwróćmy uwagę też na wygląd wędliny po przekrojeniu, szynka powinna być wilgotna – mówi Małgorzata Wódkiewicz z Pekpolu.

Odpowiednio udekoruj
Przygotowane półmiski i talerze możesz ozdobić zgodnie z przepisami garnirowania, owocami, warzywami i serami oraz dodatkami do dekoracji. Wszystkie z nich muszą harmonizować z częścią podstawową, zarówno pod względem jakościowym, jak i pod względem smakowym. Mogą to być ułożone między rzędami lub co kilka plasterków oliwki, paski papryki, pomidorki koktajlowe, lub ogórki, a nawet pokrojone jajka. Często całość układa się na liściach sałaty. Dobrze, aby kolory dodatków były zróżnicowane i tylko w delikatny sposób kontrastowały z kompozycją. W efekcie półmisek wędlin musi wyglądać naturalnie, przyjemnie i apetycznie.

Tak skomponowana patera różnorodna pod względem smakowym i kolorystycznym będzie ozdobą świątecznego stołu.

materiał: Anna Rogoźnicka 

Oceń artykuł: 13 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Qwerty, w dniu 22-12-2019 13:23:08 napisał:

    Oj nie, wędlin to lepiej nie serować... :)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Budowa hal
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)