Dziś mamy 19 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

25 kwietnia 2019

Policja jednak wróci do Sadek. 350 tysięcy na remont posterunku

fot. arch

fot. arch

-Chcemy, żeby policja do nas wróciła - powiedział podczas sesji skarbnik gminy Maciej Maciejewski.# Radni, choć niejednogłośnie, byli za zmianami w budżecie i przyznaniem środków na ten cel. Takie słowa padły na marcowej sesji Rady Gminy w Sadkach.

Posterunek policji w Sadkach został zlikwidowany w 2013 roku. Za bezpieczeństwo mieszkańców tej gminy odpowiadają policjanci z mroteckiego komisariatu. Jednak regularnie pojawiały się głosy, żeby ponownie otworzyć posterunek policji w Sadkach. Tymczasem budynek po posterunku stał nieużywany i niszczał. Aby więc mundurowi wrócili do Sadek, konieczne jest przeprowadzenie remontu budynku. Po ostatniej sesji będzie to możliwe, bowiem radni, choć niejednogłośnie, przystali na przekazanie 350 tysięcy na wspomniany remont.

Do tej pory plany reaktywacji komisariatu były pisane przysłowiowym "palcem po wodzie". Gmina zapowiadała, że chce powrotu policji do gminy, ale nie przekazała środków na ten cel. Prowadzono rozmowy, gdzie policja jednoznacznie wskazywała, że konieczne jest dostosowanie budynku. W maju 2017 roku ówczesny komendant powiatowy spotkał się z wójtem wraz z przedstawicielami wydziałów logistycznych KWP Bydgoszcz. Podczas spotkania wskazano pomieszczenia, które należy przystosować na potrzeby posterunku w Sadkach. Kolejnym krokiem ze strony policji było wysłanie w czerwcu 2017 pisma do wójta. - Wysłano pismo z KWP w Bydgoszczy do wójta gminy Sadki, w którym został określony zakres rzeczowy i finansowy prac, jaki jest do wykonania, aby pomieszczenia te mogły być użytkowane jako posterunek policji. Koszt remontu określono na kwotę 250 tys. zł.  KWP w Bydgoszczy zobowiązała się do wyposażenia posterunku w sprzęt teleinformatyczny, maszt z antenami oraz sprzęt kwaterunkowy, co zamyka się kwotą około 50 tys. zł - przekazała nam podinsp. Monika Chlebicz rzecznik prasowy KWP Bydgoszcz. Od tamtego czasu nie podjęto żadnych konkretnych działań, mimo że wójt zapowiadał, że będzie dążył do powrotu policji w Sadkach. Przede wszystkim należało zabezpieczyć na ten cel środki. Tak się stało w ubiegły wtorek, kiedy to radni podjęli uchwałę o zmianach w budżecie, zgodnie z którymi przekazano na remont komisariatu 350 tys. zł.

- Po sprawdzeniu zasadności odtworzenia posterunku w Sadkach Komendant Wojewódzki Policji wydaje zgodę dla danego komendanta miejskiego czy powiatowego na utworzenie takiej jednostki, pod warunkiem przystosowania siedziby do obowiązujących standardów i przepisów obowiązujących w jednostkach policji - przekazała nam podinsp. Monika Chlebicz. O sprawie wypowiedział się także wójt Sadek. - Decyzja już zapadła, już są przyznane etaty 4+1. Resztę czasu potrzebuje komenda wojewódzka na wyposażenie obiektu zgodnie z przepisami. Planujemy gdzieś we wrześniu lub na początku października dokonać otwarcia posterunku. My dajemy obiekt w użyczenie, na co będzie podpisana umowa. Natomiast policja nie stosuje porozumień, ale będzie wydana decyzja komendanta głównego w tej sprawie. Taka decyzja została wydana, przekazana przez komendę wojewódzką, w związku z tym tu nie podpisuje się żadnego porozumienia. Policja się kieruje swoimi procedurami - wyjaśnił wójt Dariusz Gryniewicz. Remont placówki niedługo się rozpocznie.

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (6)

  Gem, w dniu 25-04-2019 17:25:43 napisał:

  We wtorek przyklepane, a sesja była w czwartek. Znaczy sesje nie są do niczego potrzebne.

  odpowiedz

  • -8 (14)

  Dyrektor, w dniu 26-04-2019 06:12:18 napisał:

  Czy ten posterunek jest naprawdę potrzebny, tyle czasu nie było i nie widać żeby przestępczość czy niebezpieczeństwo wzrosło. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na zakup samochodu do jednej z jednostek Osp w gminie Sadki, która już od dawna prosi o taki zakup. Myślę że bardziej by to wpłynęło na bezpieczeństwo w gminie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (10)

  Obserwator, w dniu 26-04-2019 08:32:15 napisał:

  Dyrektor gmina Sadki ma dobrze wyposażoną główną jednostkę OSP która ma siedzibę w Sadkach. Reszta jest też niczego sobie a Policja jest NAM mieszkańcom gminy potrzebna

  odpowiedz

  • 2 (8)

  gon, w dniu 26-04-2019 09:09:24 napisał:

  Jeżeli mowa o straży gminnej to kolesiostwo i protekcja nic nie mogą nie chcą robić w interwencjach. policja jest potrzebna i basta by z samostrzela i innych wioch tych gówniarzy którzy jeżdżą jak wariaci wyeliminować.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Milka, w dniu 26-04-2019 16:48:31 napisał:

  Najlepiej zlikwidowac policje i na ulice poslac osp ludzie jakimi kategoriami myslicie ? zenada

  odpowiedz

  • 0 (0)

  ktoś z okolicy, w dniu 29-04-2019 09:45:58 napisał:

  tak trzymac większe bezpieczęństwo i Mina Sadki musi Policja buc posterunek.Lepiej będzie decyzja prawidłowa. Straż Miejska musi też miec miejsce.Nigdy Sadki bez Straży Miekjskiej panowie.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  ktoś, w dniu 29-04-2019 10:21:35 napisał:

  Policja wróci ale Straż Miejska musi też pracowac.Dawno w PIK większośc za Policja posterunek lepiej życ i bezpieczniej. Tak tak dalej.działac.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zestaw wypoczynkowy na stelażu drewnianym
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Nadanie modnej linii
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
Kwasy...
Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Nowoczesny styl
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)