Dziś mamy 16 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

24 lipca 2021

Straż miała problem z dojazdem. Działkowcy dostaną upomnienia

fot. archiwum

fot. archiwum

Głośny wybuch, a następnie słup ognia#. W czwartek, 15 lipca, na jednej z działek na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych w Szubinie wybuchł pożar. Zdarzenie to mogło skończyć się tragicznie. Nie dość, że działkowiec zachował się wyjątkowo nieostrożnie, co doprowadziło do pożaru, to na domiar złego służby miały wyjątkowo utrudnione możliwości dojazdu na miejsce zdarzenia.

W czwartkowe popołudnie, 15 lipca, po godzinie 18:00 strażacy zostali wezwani do pożaru na terenie działek ROD Pelikan przy ul. Mostowej w Szubinie. Doszło tam do pożaru budynku gospodarczego. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy JRG Szubin oraz dwa zastępy z OSP Szubin. Jak się okazało, pożar przedostał się na altanę mieszkalną, gdzie zapaliło się poddasze. Co było przyczyną pożaru?

– Właściciel działki, na której wybuch pożar, użytkując kuchenkę gazową w nieustalonych okolicznościach doprowadził do rozprzestrzenienia się ognia, za co został ukarany mandatem – przekazała podkom. Justyna Andrzejewska, oficer prasowy KPP w Nakle. Na szczęście nikt nie został poszkodowany, ale krajobraz po pożarze był przerażający. – Jak przyjechałam na miejsce i to zobaczyłam, to stwierdziłam, że to wielkie szczęście, że nikomu nic się nie stało. Pan coś sobie gotował, przez nieostrożność doszło do pożaru. Później wybuchła jedna butla z gazem, kiedy wybuchła druga to świadkowie mówili o słupie ognia w górę. Dobrze, że to się nie rozprzestrzeniło na boki. Trzecią butlę wynieśli strażacy. Zastanawia mnie, po co ktoś trzyma aż trzy butle z gazem. Niestety, my jako zarząd nie mamy uprawnień, żeby kontrolować, co kto trzyma w altance. Przetrzymywanie czegoś takiego jest niebezpieczne – stwierdziła prezes Zarządu ROD Pelikan Katarzyna Mądrowska-Janasińska. Jednak sytuacja z pożarem ujawniła szereg zaniedbań, których dopuszczają się działkowcy.

Straż miała problem z dojazdem
Okazało się, że strażacy mieli problem, aby bez przeszkód dotrzeć na miejsce akcji. Przejazd samochodów gaśniczych utrudniały wystające spoza działek gałęzie, a także zaparkowane na alejkach samochody. Zarząd ROD nie chce tego tak zostawić. – O tym, że działkowcy mają obowiązek przycinać gałęzie apelowaliśmy do działkowców już wcześniej. Wówczas wiele osób, stwierdziło, że nie będzie przycinać gałęzi. Teraz. po tym zdarzeniu, będziemy wysyłać do działkowców upomnienia. Damy określony czas na usunięcie gałęzi, a jeżeli i to nie pomoże, wezwiemy firmę zewnętrzną, która usunie gałęzie, a kosztami ich pracy obciążymy działkowców. Tak naprawdę na działkach nie mogą rosnąć brzozy, świerki czy sosny. Tuje, jeżeli już są posadzone to powinny być w odległości minimum dwóch metrów od płotu. Jest to uregulowane ze względów bezpieczeństwa. Po pierwsze, żeby w razie takich zdarzeń, do jakich doszło w ubiegłym tygodniu straż mogła swobodnie przejechać. Poza tym mamy teraz taką aurę, że często zdarzają się wichury, to może stwarzać zagrożenie. Chcemy to najpierw rozwiązać polubownie, tym bardziej że działki zmieniają swoich właścicieli i często jest tak, że nowe osoby zastają już na działkach rosnące drzewa z wystającymi poza teren gałęziami. Nie ma prawa tak być – poinformowała prezes Katarzyna Mądrowska-Janasińska. Straż pożarna miała problem z dojazdem do pożaru także przez stawiane w alejkach samochody. – Po zdarzeniu chodziliśmy po działkach upominać, żeby samochody zostawiać na parkingu. Niestety, znowu jest to samo – przekazała prezes ROD. Cały zarząd apeluje do działkowców o przestrzeganie regulaminu i zasad bezpieczeństwa. Niestety, doświadczenie pokazuje, że działkowcy Pelikana często je lekceważą. – Co roku u nas coś się dzieje. W zeszłym roku morderstwo, w tym roku taki pożar. Niektórzy w ogóle się nie przejmują bezpieczeństwem. Oby nie musiało dojść do tragedii, żeby działkowcy zaczęli przestrzegać zasad – przestrzega prezes ROD.

Materiał: 

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (18) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (4)

  Paweł i Gaweł od Mamrotów, w dniu 25-07-2021 08:58:08 napisał:

  W nieokreślonych okolicznościach haha xD

  odpowiedz

  • 10 (14)

  w, w dniu 25-07-2021 10:15:39 napisał:

  Zamiast wystającymi gałęziami niech się lepiej wezmą za menelstwo mieszkające na działkach, niech każą rozebrać te wszystkie szopy na działce obok tej spalonej - to jest prawdziwe niebezpieczeństwo. Słyszałam, że hydrant to atrapa i nie było wody do gaszenia. Samochody nie stały wcześniej w alejkach, gdy można było parkować przy świetlicy. Nie zamierzam parkować na parkingu, na którym składowany jest azbest.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (3)

  czytelnik, w dniu 25-07-2021 15:40:09 napisał:

  To pani prezes prędzej nie wiedziała jak wyglądają działki to trzeba było wysłać pisma do działkowców z ustalonym terminem usunięcia wystających gałęzi poza płot a nie jak coś się stanie wtedy wszyscy się budzą.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Odpowiedzialny, w dniu 25-07-2021 16:21:06 napisał:

  Uwaga! wąż gazowy między kuchenką a palnikiem wymienia się co 10 lat. Nawet gdy jest sprawny, żeby nie dochodziło do takich sytuacji. Nie ma znaczenia data montażu, lecz wyprodukowania przewodu. Data produkcji umieszczona jest na wężu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -2 (2)

  Gazownik, w dniu 25-07-2021 17:12:13 napisał:

  Odpowiedzialny.Jesteś żałosny.data przewodu dopuszczenia do montażu jest objęta 10lat od wyprodukowania ,potem należy wymienić.Dobre.To idź do sklepu i powiedz żeby wycofali przewody gazowe na których widnieje np data z okresu produkcji 2018 -to tak z tobą pocisna że nie będziesz wiedział jak się nazywasz.

  odpowiedz

  • 0 (6)

  Działkowiec., w dniu 25-07-2021 17:13:33 napisał:

  Trzy butle! I nikt nie wie do czego były mu potrzebne.Dobre sobie.:-) Przecież bimber nie może ostygnąć.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Sąsiad, w dniu 25-07-2021 17:17:31 napisał:

  Przyczyna pożaru.!!! Nieumiejętny proces uzyskiwania samogonu.:-))

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Bada, w dniu 25-07-2021 19:25:31 napisał:

  Może niech się wezmą za to towarzystwo imprezowe co ciągle słucha muzyki na pełny reuglator, szczególnie ci discopolowcy obok orlika. Wbrew zasadom mieszkaja tam i non stop słuchają prymitwynej muzyki. Jakoś zarzad działek nic z tym nie robi!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Lolo, w dniu 26-07-2021 06:33:34 napisał:

  Mam zadanie, spróbujcie spotkać się z tym zarządem działek. Poszukajcie godzin urzedowania i miejsca. To jest nie możliwe.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (6)

  Kasandra, w dniu 26-07-2021 13:13:18 napisał:

  Mam działkę jakieś 50m od orlika, i non stop po południu dudni muzyka disco polo. Taki mały koleś z żoną i dziećmi, mieszkają na dzialkach, obudowali się jak schron i non stop wala ta muzyka, drą się do siebie, masakra. Szukam już innej działki i ta chce sprzedać, ale ciężko będzie mając takich gburów w okolicy. Zarząd ma to gdzieś, a jawnie jest łamany regulamin.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Eleo, w dniu 26-07-2021 14:04:16 napisał:

  Doszło do morderstwa? A gdzie? Na działce nieoplaconej, zajętej przez żuli, co w tej sprawie zrobił zarząd ROD? Gdzie tu wina działkowców, cwaniaczki. Zajmijcie się tymi elementami co non stop sluchaja na maxa muzyki, szczególnie któraś działka od strony TKKF. Tam to jest jakaś maskara, współczuję tym którzy maja obok nich działki.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Oburzona, w dniu 26-07-2021 17:51:32 napisał:

  Doczekaliśmy się jakiejś aktywności ze strony Prezesostwa ROD Pelikan. To niebywałe zdarzenie. Zawsze jak jestem na działce to mam wrażenie, że zarząd nic nie robi i nie angażuje się w życie działkowców. Menelstwo, głośna muzyka (szczególnie disco polo) i działki pełne śmieci to nasza rzeczywistość. Nie wspomnę już o brutalnym morderstwie. Czekamy na więcej.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  a, w dniu 26-07-2021 20:07:06 napisał:

  I niech się jeszcze wezmą za tych śmierdzieli, co srają do dziury wykopanej w ziemi. Na koszt gminy im kontenery śmieci wywożą, a ci dalej znoszą co popadnie. Puszczają psy samopas po działkach, psy srają pod cudzymi furtkami. Tylko smród i zaraza. I to w miarę młodzi ludzie, pracą się nie skalali. Współczuję sąsiadom.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Budowa magazynów
MEBLE PIOTR PASIEKA
Modne aranżacje
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Czteroosobowa rodzina marnuje rocznie żywność wartą nawet 3 tys. zł

Zgodnie z danymi Programu Racjonalizacji Strat i# Ograniczania Marnotrawstwa Żywności (PROM), ok. 40% marnowanej żywności w Polsce generują produkcja, przetwórstwo i dystrybucja, a 60% – konsumenci. To oznacza, że za wyeliminowanie problemu odpowiedzialni są wszyscy: od producentów rolnych zaczynając, poprzez przetwórców i sieci handlowe, na gospodarstwach domowych kończąc.

(czytaj więcej)
0

Znaczki upamiętniające beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej

Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające# proces beatyfikacyjny Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej.

(czytaj więcej)
0

Pomysł na domowy makaron. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

Jesienna dieta to okazja do eksperymentowania i# próbowania nowych smaków. Bogactwo grzybów, warzyw czy orzechów pozwoli, nawet początkującym, poczuć się jak prawdziwy szef kuchni. Dynia, cukinia, papryka czy bakłażan będą idealnie komponować się z wszelkiego rodzaju sosami i makaronami. Jeżeli chcemy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, warto zrobić wszystko od podstaw. W tekście znajdziesz pomysł na makaron oraz rady z jakiego gadżetu kuchennego warto skorzystać, aby gotowanie było szybsze i łatwiejsze.

(czytaj więcej)
0

Coraz więcej e-Polaków. Tysiące elektronicznych zgłoszeń narodzin

Tylko w tym roku Polacy zgłosili online przyjście na świat ponad 100 tysięcy dzieci. W sumie - z naszej e-usługi skorzystali już niemal 350 tysięcy razy.

(czytaj więcej)