Dziś mamy 5 czerwca 2020, piątek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2018

Turyści na spotkaniu z Armenią - Perłą Kaukazu. Uczniowie smakowali tradycyjnych przysmaków

fot. pow

fot. pow

22 listopada na zaproszenie nauczycieli przedmiotów turystycznych i geograficznych# odbyła się wyjątkowa i oryginalna lekcja geografii nt. "Armenia - Perła Kaukazu". O tym egzotycznym dla uczniów kraju opowiadały p. Lusine Hovhannisyan oraz p. Narine Maloyan.

Młodzież klas pierwszych ZSP im. S. Staszica w Nakle nad Notecią kształcących się w zawodzie technik obsługi turystycznej pozyskała wiele cennych informacji o tym dziesięć razy mniejszym niż Polska  kraju.  Dzięki atrakcyjnym filmom i prezentacji przyszli pracownicy biur podróży poznali bogatą historię i kulturę Armenii.

Uczniowie mieli również okazję "posmakować"  tego pięknego kraju, ponieważ bohaterki wystąpienia zadbały o ormiański, tradycyjny poczęstunek jaki jest m.in.: lavash - ormiański chleb w formie placków, ser -  mrchna bun oraz sudżuk - wytwarzany z soku winogron, mąki i orzechów włoskich aromatyczny, słodki przysmak.

Zdjęcia i ciekawe opowieści oraz ormiański poczęstunek  były nieocenionym uzupełnieniem i podsumowaniem lekcji geografii. Młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem, a na koniec wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie.

Materiał: Karol Lizak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań #dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Zdrowe odżywianie podczas pracy zdalnej. Przepis na sałatkę w stylu toskańskim

Pomimo cyklicznego znoszenia obostrzeń wielu z nas wciąż pracuje w trybie #zdalnym. A to z kolei stanowi nie lada wyzwanie dla naszej codziennej diety. Inaczej bowiem komponujemy menu zabierane do firmy, inaczej podejść należy do planowania posiłków, pracując w domowym zaciszu. W obu jednak przypadkach kluczem jest zbilansowana dieta, zapewniająca siłę i energię na cały dzień intensywnej pracy.

(czytaj więcej)