Dziś mamy 20 lutego 2019, środa, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2018

Wakacje rozpoczęte. Policjanci będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem

Dzieci i młodzież rozpoczynają upragnione wakacje. Nad ich spokojnym przebiegiem na drogach # naszego województwa od dzisiaj aż do 2 września czuwać będą kujawsko-pomorscy policjanci, którzy rozpoczynają działania "BEZPIECZNE WAKACJE". Wzmożone działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Przed nami ponad dwa miesiące wakacji. Dla wielu z nas oznacza to czas wypoczynku, a dla policjantów wzmożonego ruchu na drogach w związku z licznymi wyjazdami. Dlatego od piątku (22.06.18) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają ogólnopolskie działania ”BEZPIECZNE WAKACJE”, które potrwają do 2 września. Przez cały ten czas policjanci ruchu drogowego w naszym województwie będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Okres letniego wypoczynku charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów oraz niechronionych użytkowników dróg, dlatego też na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego. Podczas akcji policjanci będą korzystali nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Na drogach pojawią się także mundurowi na motocyklach.
Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w tym w zakresie ograniczeń prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów. Będą również realizować działania kontrolno-pomiarowe, ukierunkowane w szczególności na kontrolę autokarów przewożących dzieci i młodzież.
Zanim jednak wyślemy nasze dzieci na zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Dzięki e-usłudze „Bezpieczny autobus” możemy sprawdzić czy autokar, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje ma np. aktualny przegląd techniczny.
Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu. Dlatego organizator wypoczynku, opiekunowie lub rodzice mogą poprosić o kontrolę w każdej jednostce Policji, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem (może być telefonicznie).
Warto, również pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i z powrotem.
Przed wyjazdem sprawdźmy:
- stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego),
- wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica),
- potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym oraz ubezpieczenie OC).
Pamiętajmy aby:
- dostosować prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, gdyż najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość połączona z brawurą,
- w czasie jazdy korzystać z pasów bezpieczeństwa - obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa dotyczy również pasażerów. Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka (homologowanym i dostosowanym do wieku oraz wagi dziecka). Zabrania się przewożenia dziecka umieszczonego w foteliku ochronnym, tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeżeli pojazd jest wyposażony w aktywną poduszkę powietrzną pasażera,
- nigdy nie kierować pojazdem pod wpływem alkoholu - środek ten, nawet w małych ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań, wydłuża czas reakcji na bodźce, a także ogranicza pole widzenia,
- nie wyruszać w drogę, jako kierowca, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.
- stosować zasadę „ograniczonego zaufania” do innych uczestników ruchu, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami, którzy nie zawsze są na drogach widoczni,
- zaplanować wcześniej trasę podróży i pamiętać, aby co jakiś czas przewietrzyć samochód, a także odpocząć.
Wakacje to czas wzmożonego ruchu na naszych drogach - apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o rozsądek i rozwagę !!!

WAKACYJNE ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następujących terminach: w okresie od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, z zastrzeżeniem pkt 1 lit. h [15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny]:

Dni tygodnia

od godziny

do godziny

Piątek

18:00

22:00

Sobota

8:00

14:00

Niedziela

8:00

22:00

15 Sierpnia
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

8:00

22:00

materiał: KWP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Botox
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Meble systemowe w wybarwieniu Dąb Naturalny
Wulkanizacja
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Czytniki kodów kreskowych
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)