Dziś mamy 25 maja 2019, sobota, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2019

Wiatrołomy prawie uprzątnięte. Jest coraz więcej drzew posadzonych na klęskowisku

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Uprzątanie połamanych i poprzewracanych drzew w naszym Nadleśnictwie powoli dobiega końca.

Prace przy ich usuwaniu trwają jeszcze w leśnictwach Nakło, Wieszki, Grzeczna Panna, Ustronie, Studzienki, Tur, Tupadły, Gąbin, Załachowo, Dziewierzewo, Borek.

Na części z tych leśnictw zagrożenie bezpieczeństwa jest już na tyle małe, że zniesiony został zakaz wstępu do lasu. Przypominamy, że obowiązuje on nadal w leśnictwach Gąbin, Załachowo, Dziewierzewo, Grzeczna Panna, Studzienki, Tur, Ustronie, Wieszki.

Wielokrotnie informowaliśmy, jak wielkie szkody w środowisku leśnym wyrządził w sierpniu 2017 roku huragan stulecia - ponad 600 000 m3 połamanych drzew na 10 000 hektarów, z których na ponad 2000 hektarów musimy posadzić las od nowa.

W miarę wycinania zniszczonych połaci lasu, równolegle, pełną parą trwały i trwają prace nad przygotowaniem terenu klęskowiska do odtworzenia lasu. Co więcej, udało nam się już w ubiegłym roku posadzić ponad 350 ha. Wiosną tego roku nie zasypialiśmy gruszek w popiele. Przywróciliśmy las na klęsce na ponad 510 hektarach. To grubo ponad 4 miliony sadzonek posadzonych wiosną. Ogromna praca wykonana. Ponad 860 hektarów posadzonych z czasem stanie się z powrotem lasem.

Nadal ogromna praca przed nami. Planujemy kontynuować odnawianie lasu jesienią i w kolejnych latach. Tak duże powierzchnie trzeba będzie wykosić, wypielęgnować, uchronić przed zjedzeniem przez zwierzęta mieszkające w lesie. Teraz sen z powiek zaczynają spędzać nam zagrożenia ze strony szkodników…

Wszystko co do tej pory zrobiliśmy okupione jest wysiłkiem pracowników Nadleśnictwa i zakładów usług leśnych – podmiotów zewnętrznych, które wykonują te prace na zlecenie Nadleśnictwa.
Dziękujemy.

materiał: Nadleśnictwo Szubin

 

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Krzesło młodzieżowe
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Meble łazienkowe
Stół rozkładany + 6 krzeseł
Meble na wymiar: szafy przesuwne
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)