Dziś mamy 23 sierpnia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

22 kwietnia 2019

Wiatrołomy prawie uprzątnięte. Jest coraz więcej drzew posadzonych na klęskowisku

fot. Nadleśnictwo Szubin

fot. Nadleśnictwo Szubin

Uprzątanie połamanych i poprzewracanych drzew w naszym Nadleśnictwie powoli dobiega końca.

Prace przy ich usuwaniu trwają jeszcze w leśnictwach Nakło, Wieszki, Grzeczna Panna, Ustronie, Studzienki, Tur, Tupadły, Gąbin, Załachowo, Dziewierzewo, Borek.

Na części z tych leśnictw zagrożenie bezpieczeństwa jest już na tyle małe, że zniesiony został zakaz wstępu do lasu. Przypominamy, że obowiązuje on nadal w leśnictwach Gąbin, Załachowo, Dziewierzewo, Grzeczna Panna, Studzienki, Tur, Ustronie, Wieszki.

Wielokrotnie informowaliśmy, jak wielkie szkody w środowisku leśnym wyrządził w sierpniu 2017 roku huragan stulecia - ponad 600 000 m3 połamanych drzew na 10 000 hektarów, z których na ponad 2000 hektarów musimy posadzić las od nowa.

W miarę wycinania zniszczonych połaci lasu, równolegle, pełną parą trwały i trwają prace nad przygotowaniem terenu klęskowiska do odtworzenia lasu. Co więcej, udało nam się już w ubiegłym roku posadzić ponad 350 ha. Wiosną tego roku nie zasypialiśmy gruszek w popiele. Przywróciliśmy las na klęsce na ponad 510 hektarach. To grubo ponad 4 miliony sadzonek posadzonych wiosną. Ogromna praca wykonana. Ponad 860 hektarów posadzonych z czasem stanie się z powrotem lasem.

Nadal ogromna praca przed nami. Planujemy kontynuować odnawianie lasu jesienią i w kolejnych latach. Tak duże powierzchnie trzeba będzie wykosić, wypielęgnować, uchronić przed zjedzeniem przez zwierzęta mieszkające w lesie. Teraz sen z powiek zaczynają spędzać nam zagrożenia ze strony szkodników…

Wszystko co do tej pory zrobiliśmy okupione jest wysiłkiem pracowników Nadleśnictwa i zakładów usług leśnych – podmiotów zewnętrznych, które wykonują te prace na zlecenie Nadleśnictwa.
Dziękujemy.

materiał: Nadleśnictwo Szubin

 

Oceń artykuł: 8 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Żel UV 5ml
7,50PLN
Siłownia
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Sprawdzanie świateł
Mikrodermabrazja
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Stół rozkładany + 6 krzeseł
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Nieudana podróż samolotem. Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Sezon urlopowy to czas wzmożonego ruchu lotniczego. To właśnie w tym okresie # notowanych jest najwięcej opóźnień samolotów, odwoływane są loty i zgłaszane zagubienia bagażu.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Jak pielęgnować oczy noworodka? Co powinniśmy zrobić?

Tuż po urodzeniu dzieci często borykają się z zaczerwienionymi białkami oczu, podrażnionymi # spojówkami i opuchniętymi powiekami.

(czytaj więcej)