Dziś mamy 14 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2024

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

fot. DWOT

fot. DWOT

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

Scenariusz przewidywał ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego. Żeby to było możliwe żołnierze byli zmuszeni do usunięcia wiatrołomów i udrożnienia drogi wspólnie ze strażakami. Dopiero po tym mogli przystąpić do triażu poszkodowanych, wstępnej pomocy przedmedycznej i ewakuacji dzieci.

- Dziękuję za Wasze zaangażowanie i obecność na dzisiejszych ćwiczeniach. To drugie nasze spotkanie. Co bardzo ważne ubiegłoroczne ćwiczenie dało nam szereg obserwacji i doświadczeń, które później analizowaliśmy. Liczę, że dzisiejsze ćwiczenie również pomoże nam doskonalić wspólne procedury – rozpoczął ćwiczenie Wójt Gminy Wielgie, p. Sławomir Sadowski.

Trudne Warunki

Ulewny deszcz, który rozpoczął się w trakcie ćwiczenia, idealnie wpisał się w scenariusz, który zakładał nagłe podniesienie się wody w jeziorze i zagrożenie lokalnymi podtopieniami. Żołnierze byli odpowiedzialni za przygotowanie worków z piaskiem i ułożenie wału przeciwpowodziowego. Wydarzenia z ostatniego miesiąca i powodzie błyskawiczne na południu kraju pokazały, że jest to ważny element, który warto przećwiczyć przed koniecznością rzeczywistego działania.

- Moi żołnierze byli odpowiedzialni przede wszystkim za udrożnienie drogi dojazdowej do plaży, poszukiwanie zaginionych harcerzy oraz ewakuację najciężej poszkodowanych do najbliższej placówki medycznej. Pomagali również przy resuscytacji poszkodowanego, który został odnaleziony przez łódź Straży Pożarnej na powierzchni wody. Ćwiczenia tego typu umożliwiają nam wypracowanie wspólnych procedur z innymi służbami na wypadek konieczności działania przy prawdziwej klęsce żywiołowej. To bardzo cenne doświadczenie – podsumował dowódca kompanii por. Dawid Zieliński.

Poszukiwanie osób zaginionych

Terytorialsi byli w przeszłości już kilkukrotnie zaangażowani w poszukiwanie osób zaginionych w województwie kujawsko-pomorskim. W razie potrzeby posiadają również wyspecjalizowany sprzęt jak bezzałogowy statek powietrzny Fly Eye 3.0., który umożliwia poszukiwania w dzień, w nocy oraz z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Ostatnie zajęcia były okazją do przypomnienia sposobów poszukiwania osób zaginionych, ponieważ część harcerzy rozproszyła się po lesie w rejonie tzw. plaży harcerskiej.

Nowe obowiązki

Wraz z wejściem w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny powierzono WOT niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT został Szefem

Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.

Materiał: Oficer prasowy kpt. Paweł Banasiak

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Ja, w dniu 17-06-2024 17:07:35 napisał:

  Za robotę się brać .Nie ośmieszajcie się żyganko bierze jak to coś widzę

  odpowiedz

  • 0 (0)

  przyjaciel psów, w dniu 19-06-2024 10:36:31 napisał:

  ' współdziałanie służb' opiewa nagłówek!!!! a jakie to służby macierawicza????

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Co z jakością wyrobów cukierniczych? Nieprawidłowości w 13 zakładach

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia #wyniki przeprowadzonej w I kw. 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej wyrobów cukierniczych.

(czytaj więcej)
0

Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.

(czytaj więcej)
0

Piękne widoki na Dolinę Noteci. Pogoda sprzyjała wędrówce

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości #Ślesin i maszerowaliśmy północną stroną Doliny Noteci w kierunku Nakła.

(czytaj więcej)
0

Nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej. Wprowadzono zmiany

Sejm przyjął ustawę Prawo Komunikacji Elektronicznej #(PKE). Ustawa ta wprowadza zmiany, które mają poprawić to, jak działa rynek telekomunikacyjny oraz lepiej chronić konsumentów. Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) obejmuje szeroki zakres zagadnień, które dotyczą rynku telekomunikacyjnego i wprowadza dwie europejskie dyrektywy [1] [2]. Oto kluczowe obszary, które reguluje.

(czytaj więcej)