Wierni wartościom. Żołnierze odwiedzili kombatantów

fot. pow.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, z okazji 81 rocznicy powstania Armii Krajowej, odwiedzili kombatantów z Grudziądza.
„Szacunek i oddanie honoru walczącym o naszą wolność w trakcie II wojny światowej, to nasz obowiązek, ale i przywilej”- podkreślił ppłk. Andrzej Sikora, dowódca 83 blp w Grudziądzu.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej. Tak samo jak AK swoją strukturę budują w dużej części na żołnierzach- ochotnikach- obywatelach. Dzięki temu służący są pomocni i użyteczni, bo oprócz tego, że uczą się żołnierskiego rzemiosła, już doskonale znają teren na którym mieszkają. Znają swoich sąsiadów. „To właśnie potencjał ludzki jest w wielu przypadkach najważniejszy”- zaznaczył dowódca.
Tak też było i w czasie II wojny światowej. Major Stanisław Wierzchucki, żołnierz AK, pułkownik Stanisław Malkiewicz- syn poległego w Powstaniu Warszawski żołnierza AK i czynny uczestnik powstania, przypomnieli, że w życiu, zawsze najważniejsza jest pogoda ducha. Ciekawość i chęć działania bez względu na to, gdzie i z czym człowiek się musi mierzyć.
„Bez tej radości życia, nie da się żyć tak długo. Trzeba się z wszystkiego cieszyć i przede wszystkim zdrowo odżywiać”- powiedział na spotkaniu mjr Wierzchucki.
Żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej dziękują kombatantom za czas i spotkanie oraz możliwość wysłuchania żywej lekcji historii.
Materiał:
ppor. Julia ROZWOROWSKA
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!