Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

13 września 2021

Pomysł na domowy makaron. Jak zrobić go samodzielnie w domu?

fot. pow.

fot. pow.

Jesienna dieta to okazja do eksperymentowania i# próbowania nowych smaków. Bogactwo grzybów, warzyw czy orzechów pozwoli, nawet początkującym, poczuć się jak prawdziwy szef kuchni. Dynia, cukinia, papryka czy bakłażan będą idealnie komponować się z wszelkiego rodzaju sosami i makaronami. Jeżeli chcemy zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, warto zrobić wszystko od podstaw. W tekście znajdziesz pomysł na makaron oraz rady z jakiego gadżetu kuchennego warto skorzystać, aby gotowanie było szybsze i łatwiejsze.

Węglowodany, czyli cukry są bardzo ważnym składnikiem diety, ponieważ są one odpowiedzialne za dostarczenie do komórek odpowiedniej ilości energii, która niezbędna jest im do prawidłowego funkcjonowania. Związki te budowane są z atomów węgla, wodoru oraz tlenu. Węglowodany są podstawą piramidy żywieniowej, czyli zasad prawidłowego odżywiania. To dzięki nim organizm ma siłę do działania. Dzieli się je na cukry proste oraz złożone. Węglowodany proste to przede wszystkim glukoza oraz fruktoza. Do złożonych zalicza się natomiast maltozę, sacharozę, laktozę, celulozę oraz skrobię i glikogen.

Makaron – dobra kaloria?

Spożywanie węglowodanów jest niezbędne do tego, aby metabolizm funkcjonował w prawidłowy sposób. Są one potrzebne także do tego, aby unikać nagłych napadów głodu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie wszystkie węglowodany są dobre dla naszego organizmu. Zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z cukrów pochodzących z przetworzonej żywności, ponieważ mogą one przyczyniać się do odkładania tłuszczu, a co za tym idzie także do zwiększenia masy ciała. Dobra dieta powinna składać się przede wszystkim z węglowodanów złożonych, które uwalniają się stopniowo zapewniając dłuższe uczucie sytości. Jednym ze źródłem dobrych cukrów jest domowej roboty makaron, który można zrobić samodzielnie przy użyciu miksera planetarnego. Pomysł na domowy makaron pozwoli przygotować nie tylko sycące i smaczne dania, ale również zadbać o zdrowie i odpowiednią wagę.

Domowy makaron – jak go wykorzystać?

Z domowego makaronu można wyczarować ciekawe danie, które zachwyci domowników. Makaron w formie nitek można wykorzystać, również jako dodatek do ulubionej zupy. Grubsze wstęgi będą świetną bazą aromatycznego i sycącego dania.
Najprostszym i jednocześnie bardzo smacznym sosem do makaronu jest bolognese - przygotowany na bazie świeżych pomidorów oraz mięsa mielonego z dodatkiem przypraw, który posypujemy przed podaniem tartym serem i dekorujemy świeżą bazylią. Takie danie świetnie sprawdzi się także w przypadku dzieci, ponieważ większość z nich lubi makarony z sosem pomidorowym.

Pomysł na domowy makaron – jak zrobić go samodzielnie w domu?

Do przygotowania makronu w domu, konieczne jest zaopatrzenie się w 500 g dobrej jakości mąki pszennej. Można zastąpić ją także mąką pełnoziarnistą, dzięki czemu makaron będzie jeszcze zdrowszy. Potrzebna są także dwa całe jajka, dwa żółtka oraz odrobina soli. Mąkę należy przesiać do misy miksera. Dodać sól oraz jajka i żółtka.

Wszystkie składniki muszą zostać ze sobą idealnie połączone, dlatego przygotowywanie makaronu za pomocą miksera planetarnego (np. marki Ariete z linii Vintage) jest zdecydowanie lepsze i prostsze niż jego ręczne wyrabianie. Specjalny hak, w jaki jest wyposażony robot planetarny – umożliwia bowiem doskonałe połączenie składników i stworzenie gładkiego ciasta o odpowiedniej konsystencji.

Tak przygotowane ciasto trzeba zawinąć w folię i odłożyć na około 30 minut. Po tym czasie można wyciąć z niego wybrany makaron. Pomysł na domowy makaron wykonany za pomocą miksera planetarnego od Ariete jest więc świetną, a przede wszystkim smaczniejszą i zdrowszą alternatywą dla makaronu, jaki można kupić w sklepie. Co więcej, urządzenie przyda się także do wyrabiania, ubijania, łączenia i mieszania składników przy przygotowaniu wielu innych potraw i deserów.

Pomysł na domowy makaron można wykorzystywać tak często, jak tylko chcemy. Węglowodany złożone w nim zawarte mają bowiem dobroczynny wpływ na organizm. Dzięki temu, że dokładnie wiemy co się w nim znajduje możemy być pewni, że podajemy naszym najbliższym dobrej jakości produkty bez dodatku konserwantów i polepszaczy smaku.

Materiał: Karolina Cempel

Oceń artykuł: 8 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Domowe wypieki, w dniu 13-09-2021 10:27:37 napisał:

    Wlasnirexznixrobiobe potrawy są z pewnością lepsze od kupowanych .tez nie raz robie domowy makaron. Pozdrawiam

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)