Dziś mamy 23 marca 2019, sobota, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2018

Inwestycja w drogi lokalne. Dodatkowe pieniądze dla dwóch gmin powiatu

fot. KPUW

fot. KPUW

W puli 433 inwestycji w drogi lokalne, które rząd wesprze dodatkowymi 500 milionami zł, znalazło się # 20 zadań realizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Łączna wartość przebudowy i modernizacji dróg w regionie to 66,5 mln zł. O szczegółach mówili dziś wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz posłowie Joanna Borowiak i Tomasz Latos.

Wczoraj podczas spotkania z wojewodami premier Mateusz Morawiecki oficjalnie poinformował, że Państwo przekaże 500 mln zł wsparcia na kolejną transzę inwestycji w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

Polska to nie tylko te wielkie metropolie i arterie komunikacyjne między nimi. Patrzymy też na małe gminy. W tym roku już przeznaczyliśmy na rozwój dróg lokalnych bezprecedensową kwotę 1,3 miliarda złotych – mówił premier podczas spotkania z wojewodami.

Dodatkowe pieniądze trafią do 421 samorządów na 433 inwestycje. Inwestycje obejmą około 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Część przedsięwzięć to budowa nowych dróg, a część – modernizacja i remonty. Oprócz dróg powstanie też 26 mostów, 230 kilometrów chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych i 300 bezpiecznych przejść dla pieszych. Dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa w pojedynczej inwestycji może wynieść 60-80 procent kosztów, w zależności od wskaźników dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy lub powiatu.

Z kolei dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda przypomniał wysokość dotychczas udzielonego wsparcia samorządom z regionu oraz podziękował wszystkim, którzy o te środki zabiegali. Procedura składania wniosków rozpoczęła się w marcu. Po szybkiej reakcji ze strony jednostek samorządu terytorialnego już w połowie maja przekazaliśmy wstępne listy do zaopiniowania Ministrowi Inwestycji i Rozwoju. Mam nadzieję że ostateczne umowy na realizacje inwestycji zostaną podpisane jeszcze w czerwcu. Wspominając o transparentnych kryteriach naboru wniosków poinformował, iż Program rozwoju dróg lokalnych będzie kontynuowany, a środków finansowych na realizacje zadań w przyszłości będzie jeszcze więcej.

W Kujawsko-Pomorskiem dofinansowanie otrzyma kilkanaście gmin w tym gmina Nakło nad Notecią oraz, co prawda na liście rezerwowej - gmina Sadki. W gminie Nakło środki zostaną przeznaczone na modernizację układu komunikacyjnego w Nakle nad Notecią. Natomiast w Sadkach ma zostać dotowane zadanie pn. Przebudowa i remont drogi gminnej nr 090213C, ul. Leśna w Dębowie, gmina Sadki.

Posłowie Joanna Borowiak i Tomasz Latos przedstawiając listę beneficjentów, zgodnie podkreślali, że to właśnie mniejsze wspólnoty terytorialne najbardziej potrzebują wsparcia, a jego udzielenie przekłada się na poprawę infrastruktury i jakości życia mieszkańców.

materiał: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki/red.

Oceń artykuł: 4 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (9)

  Sadkowskie Oko, w dniu 13-06-2018 20:54:30 napisał:

  Naklo dostalo kase, Sadki niestety na liscie rezerwowej. Pelen material na stronie Urzedu Wojewodzkiego. Diabel niestety tkwi w szczegolach. Prawie sie udalo, ale tylko prawie

  odpowiedz

  • 4 (10)

  lona, w dniu 13-06-2018 20:58:34 napisał:

  Co z dokończeniem obiecanych ulic w Występie! Chyba obiecanki cacanki a głupiemu radość!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (9)

  Ha ha, w dniu 13-06-2018 23:34:34 napisał:

  Znowu się obciagną a reszta zostanie po staremu

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kwasy...
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Przewóz krajowy
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Sprawdzanie świateł
Drobne naprawy
Zabiegi dla panów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)