Dziś mamy 16 sierpnia 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

06 lipca 2022

"Od zawsze chciałem nosić mundur". Sukces funkcjonariusza ZK Potulice

fot. ZK Potulice

fot. ZK Potulice

Kapral Mateusz Puciłowski - strażnik działu ochrony pełniący służbę w # Zakładzie Karnym w Potulicach zajął II lokatę w nauce podczas szkolenia zawodowego w korpusie podoficerów.

Cel i efekty szkolenia

Szkolenie zawodowe w korpusie podoficerów zrealizowane zostało przez Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Suchej. Szkolenie składało sie z części teoretycznej oraz praktycznej. W trakcie szkolenia teoretycznego funkcjonariusze pogłębiali swoją wiedzę min. w zakresie ochronnym, penitencjarnym, administracyjnym oraz historyczno-patriotycznym. Funkcjonariusze w ramach tych bloków edukacyjnych rozszerzali swoją  wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, strzelectwa, samoobrony, działań interwencyjnych czy ratownictwa przedmedycznego.Poznali międzynarodowe standardy postępowania z osobami pozbawionymi wolności, psychospołeczne aspekty odbywania kary i oddziaływania resocjalizacyjne. Zgłębiali wiedzę z obszaru zagadnień kwatermistrzowskich, finansowych, przepisów kancelaryjnych oraz progamtyki służbowej. Część praktyczna obfitowała min. w techniki samoobrony, techniki interwencyjne oraz strzelanie. Kurs zakończył się egzaminami, których pomyślne zdanie skutkowało mianowaniem funkcjonariuszy na pierwszy stopień podoficerski.

Cel szkolenia

Celem realizowanych szkoleń jest przygotowanie funkcjonariuszy do wykonywania zadań wynikających z ustawy o Służbie Więziennej oraz innych przepisów, które regulują działanie jednostek penitencjarnych. Udział w szkoleniach zawodowych pozwala doskonalić umiejętności optymalnego radzenia sobie w sytaucjach stresowych czy kryzysowych mogących wstąpić w toku służby, uczy kreatywnego rozwiązywania problemów, podjemowania zespołowych działań zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wzmacnia etykę zawodową. Powyższe wpływa globalnie na podnoszenie kwalifikacji funkcjonariuszy pełniących służbę w różnych pionach, na różnych stanowiskach co finalnie przekłada się na bezpieczeństwo i porządek w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.

Wyróżniony

    "Od zawsze chciałem nosić mundur i podjąłem działania mające na celu realizację moich planów i zamierzeń - finalnie zdecydowałem się na wstąpienie w szeregi Służby Więziennej" - komentuje kpr. Puciłowski

Szkolenie podoficerów trwało od lutego do czerwca 2022 roku. Kapral Puciłowski zajął II lokatę w nauce! W szeregach Służby Więziennej jest od sierpnia 2020 roku, swoje obowiązki realizuje na stanowisku strażnika działu ochrony. Obecnie jest studentem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej na kierunku resocjalizacja i kryminologia, niebawem będzie bronił tytułu licencjata. Już teraz życzymy powodzenia!

    "W trakcie szkolenia najbardziej interesowały mnie zajęcia ze strzelectwa, technik interwencyjnych oraz samoobrony. Doskonalenie umiejętności niezbędnych do optymalnego działania podczas różnych sytuacji jakie mogą się wydarzyć w jednostce penitencjarnej jest niezbędne do właściwej realizacji powierzonych zadań w toku służby. Oprócz znajomości przepisów – które są oczywiście istotne, ważne jest doskonalenie swoich umiejętnosci z w/w obszarów. To były dla mnie najciekawsze zajęcia" – dodaje funkcjonariusz.

Prywatnie realizuje się jako ojciec, ma dwóch synów. Nie mamy wątpliwości, że zaszczepi u nich szacunek do munduru. Kpr. Puciłowski aktywnie promuje także inicjatywę krwiodawstwa. To szczytna idea. Sam jest honorowym dawcą krwi, posiadającym brązową odznakę. Już niebawem stanie się posiadaczem srebrnej odznaki – do tej pory oddał 12 litrów krwi i nie zamierza przestać!

Gratulacje

Dyrektor Zakladu Karnego w Potulicach, mjr Piotr Kijewski wręczył kpr. Mateuszowi Puciłowskiemu list gratulacyjny i wyraził słowa uznania za zajęcie II lokaty w nauce podczas szkolenia zawodowego!

    Powyższe świadczy o wytrwałej, konsekwentnej pracy jak i zaangażowaniu oraz jest zwieńczeniem wysiłków, którym musiał Pan sprostać w trakcie szkolenia. Wyrażam nadzieję, że Pana aktywność stanowić będzie wzór dla innych funkcjonariuszy. Życzę Panu wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, twórczego zapału oraz satysfakcji z kolejnych osiągnięć, a także pomyślności w życiu osobistym – dodał dyrektor potulickiej jednostki penitencjarnej.

Naszemu Koledze życzymy dalszych sukcesów zawodowych jak i tych w życiu prywatnym!

materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 30 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

3 popularne cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi. Sprawdź, jak się przed nimi u

Według danych zebranych na zlecenie BIK, aż 84% Polaków obawia# się wykorzystania swoich personaliów w wyniku wycieku, a 54% boi się wyłudzenia pieniędzy spowodowanego kradzieżą danych[1]. Te obawy są jak najbardziej uzasadnione, szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, i gdy cieszymy się beztroskim, zasłużonym wypoczynkiem. Oszuści jednak nie mają urlopu i wciąż szukają coraz to nowych sposobów na to, by zdobyć dostęp do naszych danych… i pieniędzy. I choć mogłoby się wydawać, że nasza świadomość jako użytkowników Internetu – a co za tym idzie, także ostrożność – powinny być coraz większe, to często wystarczy, że cyberprzestępcy nieznacznie zmodyfikują swoje wcześniejsze metody, a kolejne osoby tracą swoje oszczędności albo popadają w długi. Wciąż najczęstszą (i niestety bardzo skuteczną) metodą oszustwa są różne odmiany phisingu, czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję, czego doświadczyło już 34% badanych Polaków[2].To właśnie tę od lat znaną metodę wykorzystał oszust z Rybnika, który zarabiał na swoich ofiarach, „sprzedając” płatny dostęp do stron internetowych oferujących fałszywe pożyczki. Mężczyzna wyłudził łącznie prawie 6 mln zł i oszukał ponad 40 tys. osób![3] Aktualnie często spotykanymi atakami są także te wykorzystujące wizerunek Ministerstwa Finansów czy PGE. Przez brak ostrożności albo niewiedzę możemy w ich wyniku stracić nie tylko bieżące środki z konta, ale i dane, na które przestępcy mogą zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w naszym imieniu. Na czym dokładnie polegają popularne w ostatnich miesiącach metody wyłudzeń i jak się przed nimi bronić? O tym w kolejnym materiale Intrum ,,Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)